Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka wirowa Ew 23 - wymiana zużytych szczotek.

Seweras 10 Wrz 2010 09:34 4011 6
  • #1 10 Wrz 2010 09:34
    Seweras
    Poziom 11  

Witam serdecznie.
    Jakiś czas temu dostałem za darmochę spawarkę wirową EW-23U. Przeczyściłem szczotki, szczotkotrzymacze i sprężynki. Spawarka działa. Nie wiem natomiast jakie powinno być napięcie jałowe?? Wydaje mi się trochę niskie. Nie wiem także jak powinny być połączone mostki na zaciskach spawalniczych?? Po co tyle tam zacisków?? Spawałem nawet elektrodą 6mm i idzie niesamowicie.
    Problemem są także szczotki. Są one niestety luż w nienajlepszej kondycji. Są 2 rodzaje szczotek 20x20mm o oznaczeniu G20 i 10x20mm o oznaczeniu E30. Szczotki wyglądają na węglowe ale czy takie powinny tam być to nie wiem. Mam problem z zakupem oryginalnych. Posiadam natomiast duży zapas szczotek węglowo-miedzianych 20x40mm o oznaczeniu M83. Mógłbym je przeciąć na pół i bym dorobił zamiast tych o oznaczeniu G20. Tylko niestety gołym okiem widać, że te M83 posiadają sporo miedzi. Miedz w szczotkach powoduje iż spadek napięcia na szczotce jest mniejszy niż w szczotce węglowej. Szczotka węglowo-miedziana jest twardsza niż ta która siedziała w spawarce. Czy można zastosoawać zamiennie te szczotki?? Czy może przez tę podmianę ucierpieć komutator?? Nie chcę zniszczyć tej spawarki, bo mimo iż zużywa sporo prądu i jest strasznie cieżka to spawa wyśmienicie.
    Proszę o pomoc specjalistów któży znają się na szczotkach i tych spawarkach. Może ma ktoś do tego DTR??
    Pozdrawiam.

0 6
  • #2 10 Wrz 2010 18:49
    Akrzy74
    Poziom 39  

Seweras napisał:

Cytat:
    Nie wiem natomiast jakie powinno być napięcie jałowe??

Napięcie jałowe wynosi od około 45V do 60V w zależności od ustawienia strefy. Napięcie 50-55V można uważać za "zadowalające".
    Cytat:
    Nie wiem także jak powinny być połączone mostki na zaciskach spawalniczych?? Po co tyle tam zacisków?? Spawałem nawet elektrodą 6mm i idzie niesamowicie.

Na tabliczce jest mostek (po przekątnej) który służy do przełączania zakresów spawarki- pierwszy i drugi (dokręca się nakrętkę- lub luzuje, eliminując połączenie między "szpilkami").
    Skorzystaj z wyszukiwarki :wink: Link
    Cytat:
    Czy można zastosoawać zamiennie te szczotki??

Nie- zdecydowanie odradzam. Jak sam zauważyłeś inna twardość- uszkodzisz komutator!

0
  • #3 11 Wrz 2010 18:36
    wmalczewski
    Poziom 14  

Poszukaj "szczotki do spawarki wirowej"na tym portalu,ma gość szczotki po 10zł. szt.nie tak dawno od niego kupiłem.

0
  • #4 11 Wrz 2010 19:10
    Akrzy74
    Poziom 39  

wmalczewski -> 10 zł. za jedną sztukę (szczotkę)?

0
  • #5 11 Wrz 2010 19:48
    wmalczewski
    Poziom 14  

Tak po 10zł za szt.

0
  • #6 16 Lut 2011 17:39
    1662489
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 27 Paź 2011 15:34
    Seweras
    Poziom 11  

Witam ponownie po dłuuuugiej przerwie.
    Szczoteczki wszystkie założone nowe.
    Ale napięcie na jałowo to tylko 30V. Co może być przyczyną? Prostownik wzbudzenia??
    Czy przestawić strefę i podnieść napięcie?? Tylko jak się to robi??
    W pracy mamy jeszcze 3 takie spawarki i dziś zmierzyłem im napięcia na jałowo i wyszło: 55V, 27V, 38V. Czyli każda ma inaczej.
    Dziś wygrzebałem w archiwum DTR do spawarki i nap. jałowo ma być min. 50V, więc 2 zakładowe spawarki i moja wydają się nie sprawne. Jednak wszystkie 4 spawają. Choć wydaje mi się że tylko ta co ma 55V łatwiej zajarza łuk. Co może być przyczyną takiej rozpiętości napięć??
    Moja spawarka jeszcze tak dziwnie świszcze w momencie spawania. Taki dziwny gwizd od momentu zajarzenia łuku do czasu jego przerwania. Czy to normalne??
    Proszę o rady.

0