Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centrala nawiewno-wywiewna VTS

bartek_ziom 10 Wrz 2010 10:07 3923 5
 • #1 10 Wrz 2010 10:07
  bartek_ziom
  Poziom 9  

  Witam, mam do Państwa kilka pytań odnośnie centrali nawiewno-wywiewnej firmy VTS o numerze: CV-A-2-L/XF-298A/7-7/7-7, która współpracuje z PDA model: DOT340, DLL: v. 1.13, APP v 2.21.
  Otóż:
  1) Czy jest nowsza aplikacja?
  2) Jakie powinny być ustawione wartości regulatora PI wraz z układami czasowymi?
  3) Która czujka najlepiej powinna być wiodąca? Zewnętrzna, nawiewu, wywiewu...?
  4) W centrali, tóż przy wymienniku, są tzw. dwie klapy, mała i duża, obsługiwane przez siłownik. Wiem, że gdy mała jest otwarta to przepływ powietrza odbywa się na zasadzie wymiennika krzyżowego, a gdy duża jest otwarta, to centrala ciągnie świeże powietrze z dworu. Na jakiej zasadzie Ona to sobie dobiera, tzn. jak powinien być ustawiony siłownik w którym momencie? Na listwie przy siłowniku są przełączniki która można ustawiać góra dół, tzw. pozycje "1" i "2". W którym momencie jak powinny być ustawione?

  Dodatkowe pytanie: Jest również na obiekcie zainstalowany agregat zewnętrzny, ale On cały czas chodzi, mimo że jest zamontowane przekaźnik czasowy. Nie wiem czy on nie działa poprawnie, czy po -prostu jest wpięty w złe miejsce na listwie.

  W załączniku skan specyfikacji centrali.

  Przepraszam za składnię i oczekuję wyczerpujących odpowiedzi :)

  0 5
 • Relpol
 • #2 11 Wrz 2010 09:10
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Co do aplikacji , to raczej nie ma uaktualnień . Na pytanie pierwsze i drugie odpowiedz jest bardziej złożona. Regulatory PI ustawia się pod konkretny obiekt , w zależności od tego jak sterowane nimi procesy zachodzą i o ile odbiegają od założeń projektowych i oczekiwań inwestora . Czujnik wiodący ustala się w zależności od tego , jaką chcemy zastosować regulację : stało temperaturową czy kompensacyjną . Agregat powinien otrzymywać sygnał startu z automatyki centrali i pracować wtedy , gdy chłód jest akurat potrzebny dla otrzymania zakładanych wartości temperatury .
  Z wymiennikiem krzyżowym jest akurat odwrotnie niż piszesz . Duża przepustnica otwiera przepływ przez wymiennik a mała jest "obejściową ".
  Siłownik otwiera je naprzemiennie czyli otwierając wymiennik przymyka obejście i na odwrót . W zależności od zapotrzebowania na ciepło zawsze najpierw automatyka otwiera wymiennik i odzyskuje temperaturę z wywiewu a jeśli sterownik stwierdza , że przyrost temperatury jest za wolny uruchamia zawór nagrzewnicy .( i tutaj między innymi zastosowanie znajdują regulatory PI...)

  0
 • Relpol
 • #3 20 Paź 2010 10:22
  bartek_ziom
  Poziom 9  

  Chciałbym odświeżyć temat, ponieważ mam kolejne pytanie co do tej centralki, a nie chcę zakładać nowego.
  Otóż centrala jest wyposażona w nagrzewnicę wodną, która jest na czas letni odłączona. Po podłączeniu stwierdziłem, że jest pęknięta i trzeba dać do zespawania.
  I teraz pytanko... skoro w restauracji mają centralne ogrzewanie, to może nie potrzeba podłączać tej nagrzewnicy, może lepiej jeżeli centrala będzie dmuchać samym zimnem i za pomocą wymiennika spróbuje to powietrze ogrzać. Centrala jest zlokalizowana na dachu więc zawsze będzie ryzyko zamarznięcia wody, pomimo że pompka chodzi (np. wyłączenie prądu)...
  I jak wtedy z funkcją osuszania?

  Co radzicie forumowicze? :)

  0
 • #4 24 Paź 2010 10:43
  zaq25
  Poziom 15  

  Wprowadzenie do pomieszczenia gdzie jest ciepło i są ludzie powietrza o temperaturze np -10 stopni nie jest dobrym pomysłem - totalny brak komfortu. Dodatkowo jak kanały są nie izolowane będą sie szroniły. Jeśli są izolowane na kratkach nawiewnych będzie wykraplać się woda.
  Funkcja osuszania w zimie nie będzie potrzebna.

  A centrala ma nagrzewnicę wstępną, chłodnicę i nagrzewnicę wtórną że pytasz o osuszanie?

  0
 • #5 30 Lis 2010 23:10
  zadario
  Poziom 11  

  Zdecydowanie odradzam odłączenie nagrzewnicy. Po za tym prawdopodobnie centrala podczas mrozów przestała by pracować z prostej przyczyny: zakłądam że czujnik temperatury (zabezpieczenie antyzamrożeniowe: standard dla central z nagrzewnicami wodnymi) nie zezwoli na pracę poniżej +5 stopni C (w zależności od u jego ustawienia). Niestety zimą jest zawsze ryzyko iż nagrzewnica zamarznie np w przypadku braku zasilania w ciepło czy po prostu z braku prądu. Nagrzewnica ma zapewne doprowadzenie ciepła z układem zaworu trójdrożnego z regulacją siłownikiem elektrycznym i tu powstaje problem :) : obsługa potrafi wyłączać zasilanie do rozdzielnicy centrali (np na czas wolnych dni) a wtedy układ antyzamrożeniowy nie jest w stanie zareagować i dopuścić ciepła do nagrzewnicy by zapobiec zamarznięciu.

  0
 • #6 01 Gru 2010 00:28
  kpelc
  Poziom 9  

  Zgodnie z rozporządzeniem i normami nie możemy nawiewać do strefy przebywania ludzi powietrzem o temperaturze niższej niż +12

  0