Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centrala nawiewno-wywiewna VTS

bartek_ziom 10 Wrz 2010 10:07 3737 5
  • #1 10 Wrz 2010 10:07
    bartek_ziom
    Poziom 9  

Witam, mam do Państwa kilka pytań odnośnie centrali nawiewno-wywiewnej firmy VTS o numerze: CV-A-2-L/XF-298A/7-7/7-7, która współpracuje z PDA model: DOT340, DLL: v. 1.13, APP v 2.21.
    Otóż:
    1) Czy jest nowsza aplikacja?
    2) Jakie powinny być ustawione wartości regulatora PI wraz z układami czasowymi?
    3) Która czujka najlepiej powinna być wiodąca? Zewnętrzna, nawiewu, wywiewu...?
    4) W centrali, tóż przy wymienniku, są tzw. dwie klapy, mała i duża, obsługiwane przez siłownik. Wiem, że gdy mała jest otwarta to przepływ powietrza odbywa się na zasadzie wymiennika krzyżowego, a gdy duża jest otwarta, to centrala ciągnie świeże powietrze z dworu. Na jakiej zasadzie Ona to sobie dobiera, tzn. jak powinien być ustawiony siłownik w którym momencie? Na listwie przy siłowniku są przełączniki która można ustawiać góra dół, tzw. pozycje "1" i "2". W którym momencie jak powinny być ustawione?

Dodatkowe pytanie: Jest również na obiekcie zainstalowany agregat zewnętrzny, ale On cały czas chodzi, mimo że jest zamontowane przekaźnik czasowy. Nie wiem czy on nie działa poprawnie, czy po -prostu jest wpięty w złe miejsce na listwie.

W załączniku skan specyfikacji centrali.

Przepraszam za składnię i oczekuję wyczerpujących odpowiedzi :)

0 5
  • Fibaro
  • #2 11 Wrz 2010 09:10
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co do aplikacji , to raczej nie ma uaktualnień . Na pytanie pierwsze i drugie odpowiedz jest bardziej złożona. Regulatory PI ustawia się pod konkretny obiekt , w zależności od tego jak sterowane nimi procesy zachodzą i o ile odbiegają od założeń projektowych i oczekiwań inwestora . Czujnik wiodący ustala się w zależności od tego , jaką chcemy zastosować regulację : stało temperaturową czy kompensacyjną . Agregat powinien otrzymywać sygnał startu z automatyki centrali i pracować wtedy , gdy chłód jest akurat potrzebny dla otrzymania zakładanych wartości temperatury .
    Z wymiennikiem krzyżowym jest akurat odwrotnie niż piszesz . Duża przepustnica otwiera przepływ przez wymiennik a mała jest "obejściową ".
    Siłownik otwiera je naprzemiennie czyli otwierając wymiennik przymyka obejście i na odwrót . W zależności od zapotrzebowania na ciepło zawsze najpierw automatyka otwiera wymiennik i odzyskuje temperaturę z wywiewu a jeśli sterownik stwierdza , że przyrost temperatury jest za wolny uruchamia zawór nagrzewnicy .( i tutaj między innymi zastosowanie znajdują regulatory PI...)

0
  • Fibaro
  • #3 20 Paź 2010 10:22
    bartek_ziom
    Poziom 9  

Chciałbym odświeżyć temat, ponieważ mam kolejne pytanie co do tej centralki, a nie chcę zakładać nowego.
    Otóż centrala jest wyposażona w nagrzewnicę wodną, która jest na czas letni odłączona. Po podłączeniu stwierdziłem, że jest pęknięta i trzeba dać do zespawania.
    I teraz pytanko... skoro w restauracji mają centralne ogrzewanie, to może nie potrzeba podłączać tej nagrzewnicy, może lepiej jeżeli centrala będzie dmuchać samym zimnem i za pomocą wymiennika spróbuje to powietrze ogrzać. Centrala jest zlokalizowana na dachu więc zawsze będzie ryzyko zamarznięcia wody, pomimo że pompka chodzi (np. wyłączenie prądu)...
    I jak wtedy z funkcją osuszania?

Co radzicie forumowicze? :)

0
  • #4 24 Paź 2010 10:43
    zaq25
    Poziom 15  

Wprowadzenie do pomieszczenia gdzie jest ciepło i są ludzie powietrza o temperaturze np -10 stopni nie jest dobrym pomysłem - totalny brak komfortu. Dodatkowo jak kanały są nie izolowane będą sie szroniły. Jeśli są izolowane na kratkach nawiewnych będzie wykraplać się woda.
    Funkcja osuszania w zimie nie będzie potrzebna.

A centrala ma nagrzewnicę wstępną, chłodnicę i nagrzewnicę wtórną że pytasz o osuszanie?

0
  • Fibaro
  • #5 30 Lis 2010 23:10
    zadario
    Poziom 11  

Zdecydowanie odradzam odłączenie nagrzewnicy. Po za tym prawdopodobnie centrala podczas mrozów przestała by pracować z prostej przyczyny: zakłądam że czujnik temperatury (zabezpieczenie antyzamrożeniowe: standard dla central z nagrzewnicami wodnymi) nie zezwoli na pracę poniżej +5 stopni C (w zależności od u jego ustawienia). Niestety zimą jest zawsze ryzyko iż nagrzewnica zamarznie np w przypadku braku zasilania w ciepło czy po prostu z braku prądu. Nagrzewnica ma zapewne doprowadzenie ciepła z układem zaworu trójdrożnego z regulacją siłownikiem elektrycznym i tu powstaje problem :) : obsługa potrafi wyłączać zasilanie do rozdzielnicy centrali (np na czas wolnych dni) a wtedy układ antyzamrożeniowy nie jest w stanie zareagować i dopuścić ciepła do nagrzewnicy by zapobiec zamarznięciu.

0
  • #6 01 Gru 2010 00:28
    kpelc
    Poziom 9  

Zgodnie z rozporządzeniem i normami nie możemy nawiewać do strefy przebywania ludzi powietrzem o temperaturze niższej niż +12

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo