Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić wzmacniacz LED

Dariusz Goliński 10 Wrz 2010 15:43 5005 13
  • #1 10 Wrz 2010 15:43
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam
    Kupiłem sobie taśmy RGB LED i sterownik do nich. Są to taśmy ze wspólnym +.
    Ale projekt się zmienił i dokupiłem taśm.
    Jak zrobić driver-y które będą sterować pozostałymi LED taśmami ?
    Czy wystarczy może tranzystor P-MOSFET i rezystor 100 na bramce ?
    Czy przy takim połączeniu zachowane zostanie sterowanie PWM ?

Proszę kolegów o pomoc.

Oryginalne wzmacniacze chodzą po 80 - 120 zł a nie sądzę żeby to było aż tak skomplikowane żeby musiało tyle kosztować.

0 13
  • Renex
  • #2 10 Wrz 2010 19:03
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Proponuję wykonać na NE555 regulator PWM w trzech sztukach i podłączyć te diody pod wyjścia tych układów. Schemat układu znajdziesz na googlach. Zamiast tranzystora bipolarnego daj MOSFETa np. IRFZ44. W szereg z każdą diodą musisz dać rezystor, który ograniczy prąd do bezpiecznej wartości.

--
    pozdrawiam

0
  • #3 11 Wrz 2010 08:52
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Tak by było najprościej, ale ja chcę zwiększyć możliwość - wydajność prądową posiadanego sterownika. Nie mogę go rozebrać bo jest na gwarancji, więc muszę wymyślić jakiś driver który będzie wysterowywany z wyjść posiadanego sterownika.
    Na mosfetach aż tak dobrze się nie znam dlatego do głowy wpadł P-MOSFET ponieważ sterownik steruje ledami do masy. Jeżeli się mylę to może być nawet IRF540 i bipolar przed nim tylko nie wiem czy takie rozwiązanie przeniesie efekty generowane ze sterownika.

0
  • #4 20 Wrz 2010 13:14
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Rozebrałem ten sterownik i driver wygląda tak.
    Jak zrobić wzmacniacz LED

Jak zrobić do tego 2 drivery ale sterowane z wyjścia ? ( Tam gdzie led )
    Czy może lepiej ( wolał bym tego uniknąć ) zduplikować oryginalny driver i podpiąć w miejsce sterowania ?

Listwy są RGB ze wspólną anodą.

0
  • Renex
  • #6 02 Wrz 2011 12:12
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Tak zrobiłem, zbudowałem dodatkowy driver z tranzystorów, schemat na pająku i w domu więc dopiero po niedzieli bym mógł podrzucić, ale jak by coś to zmierz jaki prąd pobierają taśmy z oryginalnego sterownika, u mnie okazało się że pod ten sterownik podpiąłem 4,5 taśmy i bez problemy śmiga i nic się nie grzeje.

0
  • #7 03 Wrz 2011 09:21
    Przemek22tex
    Poziom 13  

No zmierzę bo może faktycznie wytrzyma, ale wolał bym raczej dać jakiś wzmacniacz . Rozmawiałem z kolegą on taki troszkę bardziej kumaty i mówił że wystarczy dać na wyjście każdego kanału na R .G .B . tyrystor na którego bramkę będziemy podawać wyjście ze sterownika a on przekaże napięcie z innego zasilacza. Czy to dobre rozwiązanie? będę miał 4 taśmy czyli 20m.

0
  • #8 05 Wrz 2011 08:47
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Nie dobre bo nie będzie dobrze działał PWM czyli regulacja jasności świecenia. Ja dałem na kanał 2 tranzystory i chyba 3 rezystorki i PWM działał idealnie.

0
  • #10 05 Wrz 2011 14:55
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Na jutro go masz

0
  • #12 07 Wrz 2011 15:57
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Sorki że tak długo, ale nie mogłem znaleźć mojego patentu

https://obrazki.elektroda.pl/2242244000_1315403670.jpg

To u mnie działało.
    Dlaczego takie elementy ? Bo mi się takowe werlały.
    Oczywiście musisz zrobić razy 3, i taśma musi byż ze wspólną anodą ( podłączana do + zasilania ( większość takie są ))
    Sprawdzałem na 2 taśmach, jedna bezpośrednio podłączona do sterownika a druga do drivera dodatkowego w zaciemnionym pomieszczeniu i z 2 zasilaczy, różnicy nie było i PWM ładne działał.
    Pozdrawiam.

PS
    Pomierz prądy, wczoraj sprawdziłem u mnie, sterownik dźwiga 4,5 taśmy czyli 22,5 mb taśmy RGB i driver okazał się zbędny.

0
  • #14 08 Wrz 2011 08:07
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Działało ponieważ w efekcie końcowym jak napisałem nie zastosowałem tego rozwiązania bo nie było takowej potrzeby.

0