Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka, a podłączenie komputera. Różnica potencjałów.

gdL 10 Wrz 2010 16:27 3150 16
  • #1 10 Wrz 2010 16:27
    gdL
    Poziom 27  

Uwaliłem stary telewizor podłączając "na chama" wyjście s-video kompa do wejścia composite w TV, do którego wpięta była antena telewizji kablowej. Telewizor naprawiono, teraz kupiłem plazmę i nie chcę powtórzyć błędu.

Różnica potencjałów pomiędzy masą instalacji tv kablowej a obudową komputera wynosi około 100V, jest to wyraźnie prąd zmienny. Oscyloskopu nie mam, także przebiegu nie wrzucę, żeby być na 100% pewnym.

Kontaktowałem się z konserwatorem telewizji kablowej, Pan stwierdził, że problem nie leży po ich stronie, że antena jest uziemiona, a winny jest komputer. Sądziłem, że problemem jest podłączenie masy do obudowy komputera, wpiąłem więc bez masy zewnętrznej, problem nadal ten sam.

Z tego co do tej pory czytałem na elektrodzie, dowiedziałem się, że problem leży w uziemieniach, że rozwiązaniem są separatory galwaniczne. Ale nigdzie nie znalazłem krótkiego wyjaśnienia problemu od A do Z.

1. Dlaczego tak się dzieje ?
    2. Kto ponosi za to odpowiedzialność (tzn, czy telewizja kablowa powinna separator kupić na własny koszt) ?

EDIT : Dodam, że TV od poczatku chodzi na gnieździe BEZ UZIEMIENIA. Zastanawiam się, czy gdybym uziemił TV, to czy istniałaby różnica potencjałów pomiędzy obudową TV a wtyczką kablówki. Jeśli tak, to może dobrze, że TV nieuziemiony, bo mógłby już paść.

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Wrz 2010 16:37
    Pawel2420
    Poziom 30  

1. Czy na końcu kabla zasilającego komputer jest wtyczka z bolcem zerującym ?
    2. Czy została ona włożona do gniazdka z bolcem zerującym ?

0
  • #3 10 Wrz 2010 16:48
    gdL
    Poziom 27  

1. i 2. Czy na końcu kabla zasilającego komputer jest wtyczka z bolcem zerującym ?

Tak, początkowe podłączenie z bolcem zerującym, jak również późniejsze, bez bolca, nie wyeliminowały problemu. Bolec był w gniazdku, dziura na bolec we wtyczce. Przewód zasilający komputer, to 3 żyłowy kabel, jak to zwykle przy komputerach bywa.

0
  • #4 10 Wrz 2010 16:57
    Pawel2420
    Poziom 30  

Jeśli podałeś wartość napięcia to zapewne masz jakiś miernik.
    1. odłącz kabel antenowy
    2. ustaw miernik na napięcie zmienne
    3. zmierz napięcie pomiędzy masą komputera a np.kaloryferem lub jakąś metalową rurą
    4. zmierz napięcie pomiędzy ekranem kabla antenowego a np. kaloryferem lub jakąś metalową rurą

0
  • #5 10 Wrz 2010 17:04
    gdL
    Poziom 27  

Cytat:
    3. zmierz napięcie pomiędzy masą komputera a np.kaloryferem lub jakąś metalową rurą
    4. zmierz napięcie pomiędzy ekranem kabla antenowego a np. kaloryferem lub jakąś metalową rurą

(VComp-VCal) - (VAnt-VCal) = VComp-VAnt-VCal+VCal = Vcomp-VAnt;

Pomiędzy rzeczonymi urządzeniami jest wysokie napięcie, kopie mnie prądem. Czy jest różnica w metodzie zwalczenia 100V i 50V ? Jeśli tak, to mogę je dokładnie zmierzyć.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 10 Wrz 2010 17:19
    Pawel2420
    Poziom 30  

Komputer teoretycznie wyzerowany. Antena teoretycznie wyzerowana.
    Więc teoretycznie miernik powinien wskazać bardzo małe napięcia.
    Jednak jak twierdzisz pokazuje 100V.
    Warto znaleźć źródło tego napięcia. Tak wiec nie chodzi o pomiar dokładnej wartości tylko o rząd wielkości.
    Przyczyna problemów może być również telewizor. Czy jest on bardzo stary ?

0
  • #8 10 Wrz 2010 17:31
    gdL
    Poziom 27  

hojlo1 -> Tak, separator, to już wiem. Po prostu ciekaw jestem, kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy, że sprzęt przystosowany do współpracy (posiada odpowiednie gniazda), nie może współpracować bezawaryjnie.
    Ponadto zastanawiam się, czy ktoś potrafiłby mi to tak jak laikowi wyjaśnić, dlacztego tak się dzieje i skąd różnica potencjałów.

Pawel2420 -> rząd wielkości, 10^1, raczej nie, bo nie kopnie, 10^2 może już być, bo kopnie. Prawdopodobnie mała wydajność prądowa. Ciężko mi to teraz zmierzyć, bo mam kompa i TV(z anteną) w skrajnych miejscach pokoju i kable chwilowo rozwinięte, już pozwijałem w nerwach :)

W pierwszym poście pisałem :

Cytat:
    Telewizor naprawiono, teraz kupiłem plazmę i nie chcę powtórzyć błędu.

Plazma, dość nowa, Panasonic 42X10Y.

Dodam, że TV od poczatku chodzi na gnieździe BEZ UZIEMIENIA. Zastanawiam się, czy gdybym uziemił TV, to czy istniałaby różnica potencjałów pomiędzy obudową TV a wtyczką kablówki. Jeśli tak, to może dobrze, że TV nieuziemiony, bo mógłby już paść.

0
  • #9 10 Wrz 2010 18:21
    Pawel2420
    Poziom 30  

Myślę, że z tym kablem antenowym jest wszystko OK. Przyczyny problemów należy szukać raczej w mieszkaniu. Jednak na obecnym etapie to tylko gdybanie. Prosty pomiar wszystko wyjaśni.
    Separator antenowy stosuje się w zupełnie innej sytuacji.

0
  • #10 11 Wrz 2010 10:44
    hojlo1
    Poziom 35  

Często wzmacniacz budynkowy (kablówki) ma brane "zero" z innego punktu niż instalacja w budynku.
    Wtedy nic się nie wymyśli (oprócz separatora).

0
  • #11 11 Wrz 2010 15:14
    Pawel2420
    Poziom 30  

hojlo1 napisał:
    Często wzmacniacz budynkowy (kablówki) ma brane "zero" z innego punktu niż instalacja w budynku.

100V pomiędzy dwoma punktami zerowania to bardzo ciekawa teoria.

0
  • #12 11 Wrz 2010 16:19
    hojlo1
    Poziom 35  

Pawel2420 napisał:
    hojlo1 napisał:

100V pomiędzy dwoma punktami zerowania to bardzo ciekawa teoria.

(dla ciebie obudowa komputera jest równoznaczna z punktem zerowania - ciekawa teoria, bo tak opisuje piszący temat)

Jednak "co ma piernik do wiatraka" - dałem link z opisem po co jest separator do kablówki(i nic więcej).
    Daję więcej i tylko z tego forum: Link, co udowadnia prawidłowość stosowania separatora w określonych przypadkach (często identycznych). ;)

0
  • #13 11 Wrz 2010 19:44
    Pawel2420
    Poziom 30  

Pytający napisał, że komputer ma wtyczkę z bolcem zerującym i został włączony do gniazdka z bolcem zerującym. Napisał również, że ma 100V pomiędzy masą kabla antenowego a masą komputera. Pytający nie uległ porażeniu a kabel antenowy się nie zapalił. Z tego wynika, że albo popełnił błąd pomiaru albo coś nie jest wyzerowane. Nowy telewizor zapewne ma wtyczkę z bolcem zerującym. Pytający napisał jednak "TV od poczatku chodzi na gnieździe BEZ UZIEMIENIA".
    Kabel antenowy służył więc jako przewód zerujący. Zastosowanie separatora galwanicznego w takiej sytuacji będzie poważnym błędem.

0
  • #14 12 Wrz 2010 10:32
    hojlo1
    Poziom 35  

Dużo tego "gdybania". ;)
    Lepiej zacząć od opisu prawidłowego podłączenia, choćby z tej strony: Link

I jeszcze jedna uwaga - spotkałem się już ze złożonym samodzielnie PCtem, który miał odizolowana płytę główną (podkładki dane) i też uszkodziło sprzęt.

0
  • #15 12 Wrz 2010 22:13
    1171337
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 12 Wrz 2010 23:21
    kaem
    Poziom 26  

Z moich obserwacji wynika, że wina jest raczej po stronie instalacji elektrycznej, a nie kablówki. Zdarza się bowiem, że taka różnica potencjałów występuje nawet przy uziemionej indywidualnej antenie zewnętrznej, nie tylko przy kablówce. Antena zwykle jest (a przynajmniej powinna być) uziemiona poprzez maszt i dalej zwodami pioruniochronnymi wprost do ziemi. Natomiast ekwipotencjalizacja instalacji elektrycznej budynku zwykle jest w gorszym stanie niż odgromowej. No i powstaje prąd wyrównawczy: kiepskie połączenie przewodu zerowego 230V z ziemią powoduje, że "zero robi sobie" ekwipotencjalizację poprzez nasze przewody audio, video i antenowe. No i skutki: przydźwięk w systemach audio, mora na ekranie TV i komputera, itp.

0
  • #17 13 Wrz 2010 09:38
    piotr768
    Poziom 12  

Najpierw zrób porządne uziemienie urządzeń.
    1. TV. Jeżeli producent telewizora przewidział taką możliwość podłącz tv do gniazda z uziemieniem. Jeżeli nie masz w ścianie gniazda z bolcem uziemiającym (instalacja 2-przewodowa) to można takie gniazdo założyć podłączając bolec do przewodu zerowego, pamiętając przy tym aby się nie pomylić.
    2. PC. Sprawdź czy aby na pewno jest uziemiony (gniazdo w ścianie też). Jeżeli jest tam napięcie ok. 110 V to podejrzewam, że jednak nie.
    3. Zastosuj separator galwaniczny.

Dlaczego tak się stało? Pewnie podłączałeś urządzenia w trakcie pracy. Nie wiem jaki miałeś poprzednio telewizor, ale domyślam się że kineskopowy. W takich tv występuje wysokie napięcie rzędu 25 kV. To, że gromadzą się ładunki nie powinno dziwić. Ponadto fakt podłączenia do kablówki wcale nie oznacza uziemienia odbiornika. Przykładowo w moim starym Neptunie ekran w gnieździe antenowym był połączony poprzez pojemność z masą odbiornika. Czyli stanowił zwarcie ale tylko dla składowej w.cz. Uziemienia też nie było. Niemal za każdym razem przy podłączaniu przewodu antenowego do kablówki czy instalacji zbiorczej przeskakiwały iskry. Chociaż nie pamiętam abym uszkodził przez to jakieś urządzenie.

0
  Szukaj w 5mln produktów