Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędne podłączenie powrotju bojlera do TZT na powrocie kotła

lll 10 Wrz 2010 17:05 5150 6
  • #1 10 Wrz 2010 17:05
    lll
    Poziom 15  

Hydraulicy poszli kilka dni temu i zostawili mi instalacje niezgodną ze schematem. Powrót z bojlera został podłączony przed zaworem 3D

Wydaje mi się, że nie może tak zostać ponieważ chociażby w trybie priorytetu bojlera gdy woda na powrocie będzie chłodna instalacja może przestać działać :/
    Nie chce kazać hydrauliką całej kotłowni rozwalać (ciasno jest już za kotłem i ciężko będzie przerobić na instalacje zgodną ze schematem).
    Mam dwa pomysły na rozwiązanie tego.
    1. poprawadzenie powrotu z bojlera do zaworu spustowego (lub tak jak jest + zawór spustowy) - naturalnie zawór zostałby poprostu przełożony.
    2. opcja przedstawiona na rysunku - dospawanie rurki od powrotu bojera do przyłącza nr 3 w zaworze trójdrogowym, naturalnie to co jest już by zostało. Więc przy zimnym powrocie woda wracałaby wejściem 3, przy ciepłym nr 2.
    Wydaje mi się, że druga opcja jest najlepsza w tym przypadku i łatwa technologicznie do wykonania. Wieczorem wrzuce zdjęcie jak to wygląda w kotłowni.
    Proszę o szybką odpowiedź - chciałbym jak najszybciej poinformować hydraulików i zrobić poprawkę :/

• #2 10 Wrz 2010 23:10
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Kto ma miękkie serce, ma twardą d...
    Żałujesz "hydrałlikóf", więc nie szukaj pomocy.

• #3 11 Wrz 2010 00:46
    lll
    Poziom 15  

Moze troche za ogolnie sie wyrazilem - w tym wszystkim sam chcialbym tez oszczedzic kolejnej demolki kotlowni jezeli naturalnie jest to mozliwe. Jezeli okaze sie ze mozna ten błąd rozwiązać w prostszy sposób lub że moje wyobrażenie o tym błędzie jest wyolbrzymione to czekam na opinię. Jeżeli natomiast okaże się, że obecny stan jest nie do zaakceptowania a zaproponowane przeze mnie rozwiązania niepoprawne to tniemy kotłownie...

mirzo
    Zgadzam się z zacytowaną przez Ciebie sentencją, ale obecnie w biznesie obowiązuje też "win-win strategy"
    Moglibyśmy wrócić do omawiania w sposób konstruktywny potencjalnych rozwiązań?

• #4 11 Wrz 2010 09:30
    Usunięty
  • #5 12 Wrz 2010 01:04
    lll
    Poziom 15  

Damian_85
    Wiekszosc odpowiedzi zrozumiałem ;)
    Tak, żeby może trochę uprościć moje pytanie.
    Wszystkim steruje kocioło Defro Eko Duo 25kW. O ile dobrze pamiętam to pompy są załączane przy temp >40°C
    Różnice w schematach zaznaczyłem na różowo.
    Tak chciałem mieć.
    Tak mam:
    proszę o opinię czy takie rozwiązanie jest ok ewentualnie co jest nie tak - jakie będą skutki i jak być powinno:cry:

• Pomocny post
    #6 12 Wrz 2010 08:08
    Usunięty
  • #7 12 Wrz 2010 13:26
    lll
    Poziom 15  

Dzięki za pomoc :) Jestem spokojniejszy ;)
    Temat 3D do utrzymania stałej temp na grzejnikach przerabiałem i odpuściłem.
    Pogrzebie w ustawieniach kotła i sprawdze czy da się załączać pompę CWU przy wyższej temp kotła. Jak nie to sprawie sobie do tego jakiś sterownik zewnętrzny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME