Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik z zabawki bez anteny

10 Wrz 2010 20:00 2180 9
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Abyś uzyskał poprawne i satysfakcjonujące podpowiedzi, to musisz podać a jaki sprzęt tu chodzi a chociażby podał Fotkę tego urządzenia.

Regulamin pkt. 11 .

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Do czego ten odbiornik ma być zastosowany?
  • Warunkowo odblokowany
    To odbiornik super reakcyjny z modulacją AM (modulacja amplitudy) i może on mieć antenę typu kawałek drutu o długości np.20 cm.
  • Poziom 34  
    kubahpi napisał:
    Właśnie nie w tych odbiornikach antena ma ściśle podaną długość inaczej są zakłucenia.

by zy duuu raaa
    Od kiedy zakłócenia zależą od długości anteny?
  • Warunkowo odblokowany
    mpn103 napisał:
    kubahpi napisał:
    Właśnie nie w tych odbiornikach antena ma ściśle podaną długość inaczej są zakłucenia.

by zy duuu raaa
    Od kiedy zakłócenia zależą od długości anteny?

Tak, racja to jest bzdura. Do odbiorników fabrycznych super reakcyjnych (zazwyczaj chińskie) nie trzeba wyliczać długości anteny. Daj 10-30cm izolowanego drutu i dla usztywnienia jakaś rurka. Z pewnością zadziała.
  • Poziom 17  
    Może z tymi zakłóceniami to źle się wyraziłem.Jeśli nie antena nie będzie odpowiedniej długości to odbiornik nie będzie odpowiednio działał(pędzie przerywał,miał krótki zasięg itp.).wiem że na to jest jakis wzór lecz go dokładnie nie znam więc gdy ktoś by mi go podali to był bym wdzięczny.
    ps.Próbowałem z różnymi długościami cienkiego miedzianego kabla (raz działał lepiej raz gorzej) lecz nie udało mi się go dostosować tak by działał dobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeżeli antena ma bezpośrednie (pojemnościowe) sprzężenie z cewką stopnia superreakcyjnego, to antena ma wpływ na częstotliwość rezonansową tego obwodu. Jednak nawet w chińskich zabawkach, robionych przez dzieci w obozach pracy antena jest podawana poprzez małą pojemność na odczep cewki. Dzięki temu wspomniany wpływ anteny jest minimalny. Co do obliczenia długości anteny to w najprostszym wypadku ma ona długość równą połowie długości fali pomnożoną przez współczynnik skrócenia. Coś takiego jest anteną półfalową, czyli ¼λ, może też być 1/8λ itd. A jaką antenę ma nadajnik ? W tak prostych układach odbiornik powinien mieć taką samą antenę.