Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator przeciążenia

11 Sep 2010 00:52 2228 6
  • Level 42  
    Witam.
    Niejednokrotnie zdarzało mi się zadziałanie wyłącznika typu S w zabezpieczeniu przedlicznikowym wskutek włączenia zbyt dużego obciążenia. Chociaż ja pilnuję tego żeby nie włączać np. czajnika lub piekarnika gdy pracuje już bojler, pralka, grzejnik plus coś jeszcze, to domownicy nie zawsze o tym pamiętają. Potem trzeba w ciemności szukać latarki żeby dotrzeć do S-ki, o marudzeniu że komputer się zresetował nie wspomnę...
    Chcąc tego uniknąć pomyślałem o urządzeniu, które sygnalizowałoby przekroczenie dopuszczalnego obciążenia zanim otworzy się S-ka. Najlepiej jakby to było coś w rozmiarach 1-fazowej S-ki (mam jedno wolne miejsce w rozdzielnicy), z regulowanym amperażem, a po jego przekroczeniu żeby włączał się sygnał (najlepiej akustyczny, bo optyczny nie spełni swojego zadania).
    Niestety do tej pory nic takiego nie znalazłem, stąd prośba do Forumowiczów: czy coś takiego istnieje i gdzie można to kupić, a jeśli nie, to jak to zrobić samodzielnie w warunkach amatorskich.
  • Admin of electroenergetics
    Poczytaj o selektywności zabezpieczeń. Temat wielokrotnie wałkowany. Warto przemyśleć zastosowanie przekaźnika pioretytowego. Ale...
    Zaproś elektryka, niech zbada Twoją instalacje i postawi diagnozę.
  • Level 42  
    Dzięki za szybka odpowiedź ale nie o to mi chodziło. O selektywności zabezpieczeń mogę zapomnieć, ponieważ łączna moc wszystkich moich odbiorników znacznie przekracza moc limitowaną przez zabezpieczenie przedlicznikowe i wiem że nawet połowy z nich nie mogę załączyć jednocześnie. Przekaźnik priorytetowy też odpada bo rozdziela priorytet między obwodami - między urządzeniami tego samego obwodu już nie rozdzieli.
    Chodzi mi o to, żeby coś monitorowało mi sumaryczny prąd, który pobieram i przy przekroczeniu określonego progu zaczęło "krzyczeć". Sam już zdecyduję, które urządzenie odłącze.
  • Level 11  
    Selektywność zabezpieczeń powinna być zrealizowana przez zabezpieczenie główne o stopień niższe od zabezpieczenia przedlicznikowego. Jaką wartość ma zabezpieczenie przedlicznikowe i czy jest zgodne z umową z ZE?
  • Level 42  
    Przekaźnik EPP-619 jest prawie tym czym czego szukam. Prawie, bo:
    - sygnalizacja diodą LED jest niewystarczająca, po prostu może nie być zauważona, potrzebny jest jeszcze miniaturowy sygnalizator akustyczny na 230V załączany tym przekaźnikiem.
    - regulacja prądu przełączenia jest w granicach 0,6 do 16A. To za mało. W zabezpieczeniu przedlicznikowym mam S191C 20A (zgodne z umową z ZE).
  • User removed account