Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

toshiba l100-112 co robić?

11 Wrz 2010 01:23 1338 3
  • Poziom 2  
    Witam, od mam problem z toshibą l 100-112 a mianowicie: jeżeli chcę włączyć komputer to muszę to uczynić z baterii wtedy się normalnie włączy, jak przed odpaleniem podepnę zasilacz to mam biały ekran albo brak czegokolwiek na ekranie.
    Jak chcę go wyłączyć to przed zgaszeniem muszę odpiąć zasilacz bo wtedy już się drugi raz nie włączy i wywali biały ekran albo nic tylko zapalą się diody. Dziwna zależność komputer działa normalnie tylko warunek jest jeden: podczas odpalania i gaszenia nie może mieć zasilania z sieci. O co w tym chodzi?????
  • Poziom 28  
    Spróbowałbym wgrać bios a jeśli nie pomoże to prawdopodobnie komputer ma uszkodzony układ zasilania na płycie głównej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    czyli oznacza że komp raczej się na śmietnik nadaje a szkoda, mam jeszcze do niego drugą płytę główną, która z kolei jest po upadku ( niby elementy smd są chyba wszystkie ale płyta nie wstaje,tzn. po odpaleniu wiatrak dmucha na max. obrotów i pojawia się biały ekran. Czy ta płyta w jakichś sposób może posłużyć jako dawca czyli np. czy dam radę wymienić ten uszkodzony układ zasilania???
  • Poziom 28  
    Może tylko zasilacz stracił moc i wymaga bateryjnego wsparcia? To możesz spradzić miernikiem, czy nie siada napięcie na nim po podłączeniu laptopa.(Z baterią i bez).
    Lutowanie smd wymaga małego treningu, dobrze że masz zapasową płytę.

Nie dysponuję w tej chwili schematem, aby dać ci namiar na konkretne, podejrzane elementy, a pod układem zasilania rozumiem ogólnie układ przełączania zasilacz-bateria, (mosfety na wejściu zasilania i elementy sterujące) układ ładowania baterii, (sterownik i mosfety), układ sterujący wszystkim KBC...ENE itp no i program w biosie, który też ma swój udział w sterowaniu.
    Opis usterki nasuwa mi jeszcze taki przypadek, gdy na stand by nagrzewał się jeden z układów scalonych, (nie mocno lecz zauważalnie i on był uszkodzony) i dopiero podłączenie baterii pozwoliło wystartować.
    Stawiałbym na uskodzenie scalaka od ładowania, i lub mosfeta wyjściowego.
    Sprawdź omomierzem mosfety 8 nóżkowe na zwarcie.
    Powodzenia.