Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor dźwięku do radia CB

11 Wrz 2010 02:01 3018 11
 • Poziom 9  
  Witam. Jak w temacie. Trochę przewertowałem internet, poczytałem itd. Jednakże pełnej informacji nie zasięgnąłem. Otóż moje pytanie brzmi: czy warto podłączyć korektor dźwięku pod radio CB i jak by się takowe urządzenie sprawowało. Może dodam, iż posiadam już podłączony stacjonarny filtr DSP. Z góry dzięki za odpowiedź.
 • Moderator
  Poczytaj o podstawach CB.
  Dowiesz się, że kanał ma szerokość 10 kHz. Filtry p.cz jeszcze bardziej ograniczają szerokość toru.
  Więc po co Ci korektor? Co chcesz korygować w paśmie m.cz. o szerokości kilku kHz?
  Jeżeli chodzi o kształtowanie charakterystyki sygnału m.cz to robi się to innymi metodami. Poczytaj o doborze elementów w torze mikrofonowym.
  Poczytaj też o doborze wkładki mikrofonowej. Wszystko było już kilkakrotnie opisywane na elektrodzie.
 • Poziom 9  
  Nie wiem czy dobrze interpretuję twój post, ale mi chodzi o poprawę odsłuchu i podłączenie tego urządzenia pisząc najprościej pomiędzy radio a głośnik.
 • Moderator
  W sumie bez znaczenia...
  Co będziesz "korygował"? Sygnał kształtuje się po stronie nadawcy. Jeżeli on ograniczy pasmo m.cz. to Ty niewiele skorygujesz.
  Napisałem Ci wcześniej, że szerokość kanału CB to 10kHz. Modulacja powinna być "węższa" od szerokości kanału. Co więc poprawiać korektorem z tych kilku kHz które pozostały?
  CB to nie jest stacja radiowa z kanałem 300 kHz... Tu ma tylko i wyłącznie informacja w czytelnej formie dotrzeć do korespondenta. Na to w zupełności wystarczy pasmo akustyczne w zakresie 300 do 3000 Hz.
 • Poziom 9  
  W sumie tak. Chociaż spotkałem się z opiniami użytkowników, że takie urządzenie poprawia odsłuch. Poczekam na opinie innych. Mam nadzieję, że ktoś jeszcze zabierze głos...
  PS. dodam, że ten temat mnie zachęcił do takich przemyśleń: http://cb-wlkp.pl/viewtopic.php?t=130
 • Poziom 33  
  Te 10kHz to jest taki punkt odniesienia i nie wszystkie radyjka się tego trzymają. Największy problem to mała stromość zboczy w prostych filtrach RC w praktycznie każdym radyjku CB zarówno po stronie nadawczej jak i odbiorczej, do tego dochodzi kiepska jakość produkowanych dzisiaj podzespołów i wiele innych czynników. Efekt uzyskasz na dobrym korektorze takim, który ma dość strome zbocza. Najbardziej przyjemne dla ucha jest pasmo od ok. 200Hz do ok 3,5kHz z ostrymi zboczami. Podobne rozwiązanie istnieje od dawna, tylko szkoda że jest mało rozpowszechnione. Nazywa się to funkcja HI-CUT i występuje w radiotelefonie Herbert LED. Nie mówię o funkcji PSEUDO-HI-CUT jak w Herbert LCD i w większości radyjek CB i jest to po prostu kondensator załączany prowizorycznie do masy, co bardziej psuje niż poprawia odbiór. Jest też pewne rozwiązanie w Alan 48 Excel, osobna płytka i jest to w rzeczywistości filtr pasmowo-przepustowy. Fabrycznie kiepskiej jakości. Jeśli ktoś potrzebuje mogę podać jak go przerobić, aby chodził jak trzeba.
  c2h5oh ma rację więcej zdziała dobry kompresor itd, jednak obcięcie pasma niesie za sobą korzyści na dalsze odległości. Zwiększa się odstęp sygnał/szum i taką też pozytywną opinię usłyszałem ostatnio od kierowcy, posiadacza radiotelefonu Maxon CM-70 z funkcją ESP
  Niektóre radyjka aż się proszą o taki filtr m.cz. jak np. Lincoln, Alan 87 tak, że moje zdanie eksperymenty są warte świeczki
 • Poziom 29  
  Do dobrego odsłuchu to tylko dodatkowy głośnik,pełno takich w handlu.
 • Poziom 33  
  Kol. kotuniunia co racja, to racja. W niektórych ciężarówkach (np. scania 124) jest nawet fabryczny środkowy głośnik na CB radio i wydzielona jest na to dość spory kawałek przestrzeni. Mało kto go wykorzystuje jest bardzo dobry rezonans i efekt jest zdumiewający. Ale są też zapaleńcy stacjonarnego CB, którzy cenią sobie jakość i squelcha używają tylko kiedy wychodzą z mieszkania i o tym pisze kolega autor. Chciałbym jeszcze dodać, że efekt natężenia szumu jest o wiele bardziej uciążliwy w radyjkach, gdzie tor p.cz. zawiera się w jednym monolitycznym układzie scalonym AM/FM IF jak np. TK10930, w których funkcja AGC działa praktycznie od zera. Efekt jest taki, jakby odbiór w AM niczym nie różnił się od FM i natężenie szumu przy braku sygnału występuje na poziomie sygnału użytecznego. Można to zauważyć np. w Alan 78 plus multi i stąd między innymi wzięło się pojęcie "szumofon". Dobry głośnik nic Ci wtedy nie pomoże, a tylko na słuch zaszkodzi :D
  Bardzo dobrze sprawują się głośniki od zestawów głośnomówiących jak np. Nokia. Rezonans mają tak wyliczony, że wzmacniają pasmo użyteczne, co jednocześnie powoduje wrażenie "wycięcia" śmieci.
 • Poziom 33  
  Jest tam ciut inaczej są dwa mikrofony jeden w przeciw fazie i to daje taki efekt.
  sp6jz poproszę o rzetelne pomiary-do przeniesienia informacji potrzebne jest pasmo które przenosi łącze telefoniczne (ok 300hz-3.1kz-np wkładka W66-doskonały mikrofon do formowania sygnałów w wzbudnicach fazowych)
  Gibol najpierw posłuchaj udziwnionych sygnałów od których głowa boli.
 • Poziom 9  
  Dobra pomijając już użyteczność tego typu wynalazków. Mam pytanie jak to wszystko podłączyć? Mam jak narazie radio za radio z wyjścia na głośnik idzie filtr DSP a na koniec głośnik. Wszystko podłączone poprzez jack 3,5. Teraz jak tu wpasować taki korektor? Zauważyłem, że praktycznie wszystkie mają wejścia/wyjścia line. I może ktoś by podał przykładowy link albo nazwe urządzenia jego zdaniem najlepiej pasującego pod charakterystykę radia CB?
 • Poziom 33  
  Masło maślane, albo nie wiesz do czego służy filtr audio dsp. Aplikacja Chroma Sound. Ściągnij, pobaw się, to rozjaśni nam to nieco umysły i Twoje potrzeby (jakby co w przypadku CB+PC w większości przypadków nie działa nadajnik albo trzeba dać osobny przekaźnik)
 • Poziom 29  
  gibol1412 nic dobrego z tego nie wyjdzie,ale działaj jak się chcesz przekonać(strata czasu).