Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala elmeg Davos-44-INT przełączanie połączeń na ISDN

suncez 11 Wrz 2010 09:35 2011 6
  • #1 11 Wrz 2010 09:35
    suncez
    Poziom 16  

Witam.

Mam kłopot z rozpoznaniem możliwości technicznych i funkcjonalnych centralki elmeg D$$@$$vos. Na tabliczce naklejonej na plecach centralki jest napisane:

elmeg D$$@$$vos-44-INT
    5116 108848.3
    M6 Snr 001040
    CE 0188 X

Konkretnie chodzi o przełączanie połączeń miejskich między wewnętrznymi abonentami ISDN, jest to możliwe tylko na jednym telefonie, a dobrze byłoby, aby działało na wszystkich.
    Połączenia zewnętrzne przełączać można na telefonie ascom Eurit 4000 - wewnętrzny 10. Jest to telefon ISDN z dużym wyświetlaczem, na którym po podjęciu połączenia, pojawia się opcja "nowe".

Pozostałe telefony to Eurit 25 i Ascom Eurit 33. Próbowałem przełączać połączenie na telefonie Eurit 25 - wewnętrzny 12.

Po zestawieniu połączenia naciskam R na klawiaturze, rozmówca słyszy melodyjkę, wybieram numer wewnętrzny, np. 10, zaczyna on dzwonić, a na wyświetlaczu ma informację dzwoni 12-ka.
    Odkładam słuchawkę na 12-tce, telefon zaczyna sygnalizować dźwiękiem i tekstem na wyświetlaczu, że jest aktywne połączenie. Po około 10 sekundach sygnalizacja ustaje, rozmówca zamiast melodyjki ma sygnał wołania, a na wyświetlaczu 10-tki zamiast 12 pojawia się przełączany numer zewnętrzny.

Jak teraz podniosę słuchawkę 10-tki, to mam połączenie, jak podniosę ją w czasie, gdy 12-tka sygnalizuje aktywne połączenie, to jest cisza w słuchawce.
    Jak podniosę słuchawkę 12-tki w czasie sygnalizacji dostaję z powrotem rozmówcę z miasta.

Nie wiem jak powinno wyglądać przełączanie, aby uniknąć tej 10 sekundowej zwłoki zanim nastąpi transfer połączenia. Dodanie gwiazdki czy krzyżyka nie wywołuje żadnych reakcji.

Możliwe, że telefon na wewnętrznym 10 ma dodatkową funkcjonalność, której nie mają pozostałe, skoro z niego da się przełączyć połączenie.

W ustawieniach centrali zmieniałem sposób obsługi przekazywania połączeń z "przez centralę" na "przez operatora", ale nic się nie zmieniało. Abonenci mają ustawiony bezpośredni dostęp do linii, ale i po wyłączeniu tego nie jest lepiej.

Co można z tym przełączaniem zrobić?

Centrala ma na przedniej pokrywie cztery gniazda RJ 11, na dole od lewej kolejno są RS 232, USB, ISDN, ISDN, ISDN EXT, Power
    W internecie nie znalazłem informacji na temat tej centrali, to co jest dotyczy podobnych modeli.

Centrala elmeg Davos-44-INT przełączanie połączeń na ISDN

Do programu dołączona jest niemieckojęzyczna pomoc, niestety ni w ząb tego nie rozumiem.

Dopisane!
    Co do przełączania, chyba przydatne okażą się instrukcje telefonów Eurit, które znalazłem w sieci. Jak tylko będę miał okazję sprawdzę czy zadziała wg opisów, wygląda na to, że powinno.

0 6
  • #2 12 Wrz 2010 23:11
    macmm
    Poziom 24  

Pokombinuj z ustawieniami parametru ETC w telefonach. Przy przełączaniu w centralach abonenckich ma on duże znaczenie

0
  • #3 14 Wrz 2010 06:23
    suncez
    Poziom 16  

Dziś będę miał okazję sprawdzić czy uda się przełączać rozmowy w oparciu o instrukcje do aparatów. Jest jedna sprawa, która może to wszystko znacznie utrudnić.
    Nie wiem jeszcze jak wykonane są instalacje do poszczególnych pomieszczeń, czy się schodzą przy centrali, czy idą od punktu do punktu, sprawdzę to.

Istotne jest to, że aby przełączyć rozmowę drugi kanał na wewnętrznym styku S0 musi być wolny. Czy w tej centralce jest więcej niż jeden styk wewnętrzny i które to są gniazda?

Dopisane.
    Przełączanie zaczęło działać "normalnie", gdy w ustawieniach telefonów włączyłem "Przełączenie przez odłożenie słuchawki"

Z tego co widzę w programie ta centralka ma jeden styk zewnętrzny S0 i jeden wewnętrzny, trzeci to USB (?). Wygląda, więc na to że nici z rozdzielenia telefonów.

0
  • #4 14 Wrz 2010 16:28
    Jack14
    Poziom 37  

Dwa telefony ISDN na jednej szynie wewnętrznej S0 i powinno wszystko działać.

0
  • #5 14 Wrz 2010 16:53
    suncez
    Poziom 16  

Zgodnie z instrukcją telefonu ISDN, do przełączenia rozmowy potrzebny jest drugi, wolny kanał B na styku, na którym jest przełączane połączenie. I rzeczywiście tak to działa.

Ogólnie, z tym przełączaniem na ISDN to lipa, skąd ktoś kto chce przełączyć rozmowę ma wiedzieć czy w tym samym czasie ktoś nie rozmawia na tym samym styku. Dopiero w momencie próby przekazania to wychodzi.

Jeśli na jednym styku są tylko dwa telefony, to jeszcze ok, zajęty, to zajęty. Ta centralka ma jednak tylko jeden styk a jest 6-ciu użytkowników.

Tak bywa, to efekt rozdawania przez TP telefonów ISDN w promocyjnej cenie :D

0
  • #6 14 Wrz 2010 17:14
    Jack14
    Poziom 37  

A jak kolega "dobiera centralki dla klientów"?
    Jeden do jednego?
    Czy może przykład 2 na 4 ?

"Szyna" jest stosowana tam gdzie powinna być stosowana np. praca zmianowa (każdy przy własnym biurku, magazyn i jeden magazynier odbiera w kilku miejscach telefon z tym samym numerem itp.)
    Szyna wewnętrzna S0 sama w sobie nie powinna być traktowana jako centralka bo wiadomo że do komunikacji wymaga dwóch kanałów B.

Mam nadzieję, że wiesz o czym piszę :D

0
  • #7 14 Wrz 2010 17:28
    suncez
    Poziom 16  

To nowy klient naszej firmy, takie rozwiązanie łączności już zastałem. Osobiście poleciłbym w takiej sytuacji "zwykłą" centralkę z translacją ISDN i analogowymi wewnętrznymi, plus jeden może dwa systemowe porty i jedną lub dwie translacje analogowe (łącze DSL, jakaś bramka...).

0
  Szukaj w 5mln produktów