Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka ARISTON MARGARITA ALS948TX problem z silnikiem

jacksoft 11 Sep 2010 10:38 5069 6
 • #1
  jacksoft
  Level 11  
  Witam!

  Mam problem z pralką ARISTON MARGARITA ALS948TX. Podczas prania bardzo mocno stuknęła. Huk był bardzo głośny ale pralka dokończyła pranie. Przy następnym włączeniu zaczęła pracować ale strasznie piszczała. Jakby bęben ocierał się o kołnierz. Pralka stawała z miejscu, nie chciała pracować.

  Rozkręciłem ją. Wyjąłem grzałkę miała ślad uderzenia bębna (przy okazji odkamieniłem). Pod bębnem nic nie ma. Zaglądałem i świeciłem przez dziurki w bębnie oraz przez dziurę po grzałce. Po zdjęciu paska dalej piszczy. Założyłem kołnierz z przodu pralki od nowa i piszczenie jakby ustało. Bęben kręci się cicho i ładnie. Przedtem przy poruszaniu ręką nie wykonał pół obrotu. Założyłem grzałkę i włączyłem pranie podstawowe bez wkładania brudów. Pralka ruszyła jakby nowa pięknie się kręciła przez pierwsze 5min. Po nagrzaniu wody silnik przestał się kręcić. Mruczał tylko i klikały styki programatora. Po przekręceniu programatora o jeden klik pralka dalej wykonuje pranie aż silnik stanie i mruczy.
  Przy wirowaniu nawet się kręci tylko nie 400 czy 800 obrotów ale tak jakbym rowerem napędzał jadąc po górę.
  Z brudami była tak samo.
  Jeszcze przy rozkręconej pralce lewą ręką trzymałem bęben od góry a prawą sprawdzałem luzy wewnątrz czy bęben się rusza ale raczej nie wskazuje nic na łożyska. Przy ruszaniu bębnem od góry żadne teleskopy czy sprężyny nie piszą.
  Mimo swoich lat pralka jest w dobrym stanie.

  Za co się teraz zabrać? Silnik, kondensator silnika, czy elektronika z lewej strony pralka. Kondensatory oglądałem i nie maja pęknięć czy wybrzuszeń, elektronika sucha nie zalana, trochę rdzy na obudowie silnika ale raczej wygląda na ok.
 • #2
  elektro-dom
  Level 23  
  "Bęben kręci się cicho i ładnie. Przedtem przy poruszaniu ręką nie wykonał pół obrotu."

  Skoro nie wykonała nawet pół obrotu chcąc obrócić ręką - to bęben zablokowany ciałem obcym!
  Poszukać skarpety, chusteczki czy czegoś podobnego - wyjąć i tyle.
  Od tego zacząć.
  A pisk to odgłos najprawdopodobniej szczotek - tak ma być.
  Proponuję odgłosy umieścić na forum.
  Pozdrawiam
 • #3
  jacksoft
  Level 11  
  Szukałem ciał obcych po wyjęciu grzałki. Pusto. Dźwięk był jakby metal i gumę lub wyciszony steropian po szkle zamknięty w metalowym bębnie.

  Mam do wyboru:
  - zawołać fachowca (opcja bardzo droga)
  - kupić nową pralkę (opcja droższa od pierwszej ale za to dłuższa gwarancja)
  - naprawić - wymienić elektronikę, kondensator oraz programator.
 • #4
  bipower
  Level 15  
  Witam
  A jak tam z długością szczotek w silniku? Może to jest przyczyna podejrzanych dźwięków i braku mocy?
 • #5
  machefi
  Home appliances specialist
  Moim zdaniem mógł pęknąć wewnętrzny krzyżak bębna a oderwane z niego metalowe części mogą blokować bęben zależnie od chwilowego przypadkowego ułożenia,ale to sprawdzisz jeżeli zdecydujesz się na demontaż kotła.
 • #6
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Tam jest silnik z nie uzwojonym wirnikiem, więc nie ma żadnych szczotek. Jest natomiast kondensator rozruchowy (20µF), któremu prawdopodobnie zmalała pojemność (na zewnątrz nie będzie miał żadnych śladów). Jeżeli pusta się kręci a pod obciążeniem nie to trzeba go wymienić.
 • #7
  jacksoft
  Level 11  
  Był "fachman" i powiedział że moduł sterujący Remco 5512 Type 5510/S jest na naprawy/wymiany. Kondensatory podobno są ok.