Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zasilić prędkościomierz lokomotywy w domu?

11 Wrz 2010 10:56 1607 5
  • Poziom 14  
    Witam, śpieszę z pytaniem to fachowców od zasilania... potrzebuje zasilić w zaciszu domu prędkościomierz z rejestratorem od lokomotywy ST44, potrzebne są trzy fazy 60V + regulacja częstotliwości, moc jest niewielka... jakieś pomysły? Przychodzą mi na myśl dwa - coś elektronicznego(ma ktoś schemat konkretny? będę wdzięczny) lub ew silnik dc+regulator + silnik ac w roli prądnicy, czekam na koncepcje...
  • Poziom 22  
    Raczej gotowego schematu falownika o takich parametrach nie znajdziesz.
    Jeżeli ma to być układ tylko tymczasowy to najprędzej zmontujesz coś w drugi sposób, ale lepszym rozwiązaniem chyba byłby regulowany silnik + alternator z wywalonym prostownikiem. Prądem wzbudzenia regulowałbyś napięcie a obrotami f. To 60V ma być stałe niezależnie od częstotliwości i czy musi być czysta sinusoida?
  • Poziom 14  
    Witam, dzięki za odpowiedź, 60V z x3 sinusów i częstotliwości wprost proporcjonalnej do prędkości lokomotywy...
    Zdaję sobie strawę że wykonanie takie przetwornika nie będzie łatwe, a całość ma być jeszcze sterowana sygnałem z portu LPT z komputera przez soft symulatora (www.eu07.pl ;) ) żeby wyciągnąć prędkość modelu. Rozważam rozebranie tego prędkościomierza i ew wymianę napędu na jakiś inny - taki którym będzie się łatwiej sterować - wszak chodzi tylko o ruch wskazówki miernika...
  • Poziom 22  
    Przeważnie przy silnikach U/f jest w miarę stałe czyli napięcie zasilania maleje
    przy spadku f. Ale przy tym wynalazku może być inaczej. Może nie potrzeba go zasilać sinusoidą tylko np. tak rys 7.5
    www.ee.pw.edu.pl/~jrabkows/TP_W7.pdf
    W tym przypadku budowa takiego układu nie byłaby jakoś przesadnie skomplikowana.
    Jeżeli jest możliwość wymiany silnika to może DC albo krokowym napędzać wskazówkę.
    Przetwornica maszynowa też byłaby niezła, ten dźwięk jak w lokomotywie :lol:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Zdecydowaliśmy z kuzynem, że wymontujemy stary silnik AC z napędu prędkościomierza (udało się go otworzyć ). :D Stanęło na tym, że do napędu wykorzystamy silnik DC - póki co każdy z drukarek jest za słaby, dlatego zastosujemy silnik do napędu wycieraczek samochodowych z jakiegoś auta ze złomu (wydaje się być najlepszy - wystarczający moment, małe napięcie zasilania, niezbyt duże obroty, łatwość starowania). Co do sterowania to posłużymy się 8 szeregowymi bitami z kompa (trzeba dopisać do aplikacji coś co zamieni wartość prędkości lokomotywy na równoległe słowo 8 bitowe i pośle na port równoległy). Z drugiej strony trzeba by mieć jakiś przetwornik C/A (myślę tu o DAC0808) + coś do proporcjonalnego wysterowania ślinika. Taka jest koncepcja. Ze względu na to że dużego doświadczenia z cyfrówką nie mam jeżeli macie jakieś propozycje czy uwagi - to czekamy :) pozdro