Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik 22 kW trójkąt- czy można przełaczać gwiazdę-trójkąt ?

numerek12 11 Sep 2010 11:26 9208 11
Automation24
    numerek12
    Level 21  
    witam
    mam zagwostkę i proszę o pomoc

jest silnik 22 kW do sprężarki
    na tabliczce jest namalowany tylko trójkąt
    na zaciskach widać 6 przewodów
    mostki były założone równolegle

sprężarka chodziła dosyć długo bez problemów ale nagle zaczęła wywalać bezpieczniki bezpieczniki wyglądają tak:
    C63 A S-ka --> topiki 80 A typ G --100 A typ A (trafo stacja)
    zaczęło wywalać nawet 100 A topiki na trafo stacji
    wezwany elektryk stwierdził że należy zastosować przełącznik gwiazda- trójkąt
    ok zgadzam się z tym - ale.....
    skoro na tabliczce znamionowej jest tylko trójkąt to czy można zastosować przełacznik ?

przeczytałem mnóstwo na ten temat i sam juz nie wiem ...
    6 przewodów na zaciskach sugeruje że można - ba ! nawet trzeba ale nie daje mi spokoju to oznaczenie na tabliczce - ten trójkąt

poradźcie co robić ?
    jeśli można to ok zlecam zrobienie układu
    ale jeśli nie można ... to wywalę kupę kasy na styczniki ..:)
  • Automation24
  • Helpful post
    Anonymous
    Anonymous  
  • Automation24
  • Helpful post
    krzyjak
    Level 29  
    Jesli silnik może pracować połączony w trójkąt to tym bardziej będzie pracował przy połączeniu w gwiazdę. Przy gwieździe napięcie na uzwojeniach jest niższe niż przy trójkącie.

Trochę to dziwne, że silnik działał dobrze, a z czasem zaczął wywalać zabezpieczenia. Czy zabezpieczenia działają tylko przy rozruchu, by tylko wtedy jest sens (w tym konkretnym przypadku) stosowanie przełącznika gwiazda-trójkąt. Jeśli zabezpieczenia potrafią zadziałać podczas pracy silnika to przełącznik nic nie pomoże.

kivors wrote:
    czyli po połączeniu w gwiazdę na 690V.

Co to znaczy? Sumujesz napięcia wszystkich uzwojeń?
    piotr5000
    Level 21  
    Ten silnik może pracować przy nap 690V połączony w gwiazdę
  • Helpful post
    jannaszek
    Level 39  
    piotr5000 wrote:
    Ten silnik może pracować przy nap 690V połączony w gwiazdę
    Tak, ale jego moc będzie mniejsza.
    Silnik 22Kw który startuje na"raz"przy połączeniu w trójkąt, jest dramatem dla sieci.
    numerek12
    Level 21  
    dziękuję za odpowiedzi
    co do
    Quote:
    Trochę to dziwne, że silnik działał dobrze, a z czasem zaczął wywalać zabezpieczenia. Czy zabezpieczenia działają tylko przy rozruchu, by tylko wtedy jest sens (w tym konkretnym przypadku) stosowanie przełącznika gwiazda-trójkąt. Jeśli zabezpieczenia potrafią zadziałać podczas pracy silnika to przełącznik nic nie pomoże.

to wyjasniam

silnik działał ok ale na tej samej lini pracują dodatkowe odbiorniki ( duże ) i zapewne stąd ten kłopot
    w tej chwili nie wiem jak jest bo 2 razy wywaliło b-m y na trafo i elektryk-konserwator zapowiedział że trzeci raz nie przyjedzie jeśli nie będzie przełacznika

zabezpieczenie w postaci termika nie zadziałały - bo w/g elektryka nie mogły zadziałać

ale ok skoro mozna to super - znalazłem 3 styczniki ID 63 A i czasówkę -elektryk zrobi przełacznik i zobaczymy

jakby mi podłaczyli drugą linię to by problemu nie było a tak .. :(

i jeszcze jedno dodatkowe pytanie :
    na ile ustawia się czasówkę do przełączenia ?- to tak dla mjojej wiadomości
    Anonymous
    Anonymous  
    numerek12
    Level 21  
    kivors wrote:

Co to za sprężarka ?

Link
  • Helpful post
    wmalczewski
    Level 15  
    Sprężarka o takiej mocy powinna startować bez ciśnienia powietrza na cylindrach , (sprawdż układ spuszczania ciśnienia po zatrzymaniu)
    Jeżeli do tej pory było dobrze ,to jeszcze należy sprawdzić sam silnik bez obciążenia.
    Sprężarki zwykle startują z trójkąta ,bo z gwiazdy silnik ma 1/3 moc i może nie wystartować

Pozdrawiam.
    numerek12
    Level 21  
    silnik startuje na pustych cylindrach i zbiorniku kompensacyjnym ...
    po to zmontowałem układ spuszczający ciśnienie ze sprężarki

mogę go przerobić aby startowała też na pustych cylindrach - wtedy miałoby to sens
    ustawię czasówkę aby sterowała równiez zaworem zamykajacym w obiegu sprężarki ..

czyli - start na gwieździe -przełaczenie na trójkąt i zamknięcie zaworu ciśnienia
    stop sprężarki zawór ciśnienia otwarty

co do silnika to nie sprawdzałem pod napięciem - rozłaczenie silnika od kompresora to koszmar :(
    sprawdzałem ja i elektryk uzwojenia silnika i wszystko wydaje się ok
    numerek12
    Level 21  
    witam ponownie

układ już podłaczyłem w/g tego schematu :Link i jest ok - prawie ... :)

teraz mam problem bo nie wiem gdzie wpiąć wyłacznik ciśnieniowy LCA ( pod które zaciski )
    mam zgryz bo za żadne skarby nie mogę wykumać jak go wpiąć aby sprężarka pracowałą w trybie automatycznym - tzn spadek ciśnienia powoduje start układu

podpowiecie ?
  • Helpful post
    Anonymous
    Anonymous