Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik 22 kW trójkąt- czy można przełaczać gwiazdę-trójkąt ?

numerek12 11 Sep 2010 11:26 8731 11
    numerek12
    Level 21  
    witam
    mam zagwostkę i proszę o pomoc

jest silnik 22 kW do sprężarki
    na tabliczce jest namalowany tylko trójkąt
    na zaciskach widać 6 przewodów
    mostki były założone równolegle

sprężarka chodziła dosyć długo bez problemów ale nagle zaczęła wywalać bezpieczniki bezpieczniki wyglądają tak:
    C63 A S-ka --> topiki 80 A typ G --100 A typ A (trafo stacja)
    zaczęło wywalać nawet 100 A topiki na trafo stacji
    wezwany elektryk stwierdził że należy zastosować przełącznik gwiazda- trójkąt
    ok zgadzam się z tym - ale.....
    skoro na tabliczce znamionowej jest tylko trójkąt to czy można zastosować przełacznik ?

przeczytałem mnóstwo na ten temat i sam juz nie wiem ...
    6 przewodów na zaciskach sugeruje że można - ba ! nawet trzeba ale nie daje mi spokoju to oznaczenie na tabliczce - ten trójkąt

poradźcie co robić ?
    jeśli można to ok zlecam zrobienie układu
    ale jeśli nie można ... to wywalę kupę kasy na styczniki ..:)
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    krzyjak
    Level 29  
    Jesli silnik może pracować połączony w trójkąt to tym bardziej będzie pracował przy połączeniu w gwiazdę. Przy gwieździe napięcie na uzwojeniach jest niższe niż przy trójkącie.

Trochę to dziwne, że silnik działał dobrze, a z czasem zaczął wywalać zabezpieczenia. Czy zabezpieczenia działają tylko przy rozruchu, by tylko wtedy jest sens (w tym konkretnym przypadku) stosowanie przełącznika gwiazda-trójkąt. Jeśli zabezpieczenia potrafią zadziałać podczas pracy silnika to przełącznik nic nie pomoże.

kivors wrote:
    czyli po połączeniu w gwiazdę na 690V.

Co to znaczy? Sumujesz napięcia wszystkich uzwojeń?
    piotr5000
    Level 21  
    Ten silnik może pracować przy nap 690V połączony w gwiazdę
  • Helpful post
    jannaszek
    Level 39  
    piotr5000 wrote:
    Ten silnik może pracować przy nap 690V połączony w gwiazdę
    Tak, ale jego moc będzie mniejsza.
    Silnik 22Kw który startuje na"raz"przy połączeniu w trójkąt, jest dramatem dla sieci.
    numerek12
    Level 21  
    dziękuję za odpowiedzi
    co do
    Quote:
    Trochę to dziwne, że silnik działał dobrze, a z czasem zaczął wywalać zabezpieczenia. Czy zabezpieczenia działają tylko przy rozruchu, by tylko wtedy jest sens (w tym konkretnym przypadku) stosowanie przełącznika gwiazda-trójkąt. Jeśli zabezpieczenia potrafią zadziałać podczas pracy silnika to przełącznik nic nie pomoże.

to wyjasniam

silnik działał ok ale na tej samej lini pracują dodatkowe odbiorniki ( duże ) i zapewne stąd ten kłopot
    w tej chwili nie wiem jak jest bo 2 razy wywaliło b-m y na trafo i elektryk-konserwator zapowiedział że trzeci raz nie przyjedzie jeśli nie będzie przełacznika

zabezpieczenie w postaci termika nie zadziałały - bo w/g elektryka nie mogły zadziałać

ale ok skoro mozna to super - znalazłem 3 styczniki ID 63 A i czasówkę -elektryk zrobi przełacznik i zobaczymy

jakby mi podłaczyli drugą linię to by problemu nie było a tak .. :(

i jeszcze jedno dodatkowe pytanie :
    na ile ustawia się czasówkę do przełączenia ?- to tak dla mjojej wiadomości
    User removed account
    User removed account  
    numerek12
    Level 21  
    kivors wrote:

Co to za sprężarka ?

Link
  • Helpful post
    wmalczewski
    Level 15  
    Sprężarka o takiej mocy powinna startować bez ciśnienia powietrza na cylindrach , (sprawdż układ spuszczania ciśnienia po zatrzymaniu)
    Jeżeli do tej pory było dobrze ,to jeszcze należy sprawdzić sam silnik bez obciążenia.
    Sprężarki zwykle startują z trójkąta ,bo z gwiazdy silnik ma 1/3 moc i może nie wystartować

Pozdrawiam.
    numerek12
    Level 21  
    silnik startuje na pustych cylindrach i zbiorniku kompensacyjnym ...
    po to zmontowałem układ spuszczający ciśnienie ze sprężarki

mogę go przerobić aby startowała też na pustych cylindrach - wtedy miałoby to sens
    ustawię czasówkę aby sterowała równiez zaworem zamykajacym w obiegu sprężarki ..

czyli - start na gwieździe -przełaczenie na trójkąt i zamknięcie zaworu ciśnienia
    stop sprężarki zawór ciśnienia otwarty

co do silnika to nie sprawdzałem pod napięciem - rozłaczenie silnika od kompresora to koszmar :(
    sprawdzałem ja i elektryk uzwojenia silnika i wszystko wydaje się ok
    numerek12
    Level 21  
    witam ponownie

układ już podłaczyłem w/g tego schematu :Link i jest ok - prawie ... :)

teraz mam problem bo nie wiem gdzie wpiąć wyłacznik ciśnieniowy LCA ( pod które zaciski )
    mam zgryz bo za żadne skarby nie mogę wykumać jak go wpiąć aby sprężarka pracowałą w trybie automatycznym - tzn spadek ciśnienia powoduje start układu

podpowiecie ?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account