Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp Aquos lc32gd8ea ciemniejszy ekran na górze i na dole

Gofer_23 11 Wrz 2010 16:28 3932 17
  • #1 11 Wrz 2010 16:28
    Gofer_23
    Poziom 9  

Witam! Tv trafil do mnie bez oznak zycia. Po ogledzinach zwarcie na łaczeniu glownej plytki sterujacej z plytka AV. Po usunieciu zwarcia to samo; wymiana płytki sterujacej tv ruszył ale nie mógł wyjść ze stb. Reset bledow (swietlowkix5) oraz ustawien fabrycznych w trybie serwisowym i tv się włącza. Wszystko działa poza jedna rzeczą: na górze i na dole ekran jest minimalnie ciemniejszy (od góry 12cm od dołu 8cm). Przetwornica sprawna, elementy inwertera przelutowane. Myślałem ze to inwerter lub swietlowki ale pasy maja idealna krawędź. Gdyby padły swietlowki przejście z ciemnego na jasne byłoby płynne, no chyba ze się mylę? Czy po w/w resetach muszę dokonać jakiś dodatkowych ustawień lub adaptacji? Proszę o pomoc i pozdrawiam
    PS Pasy są bez względu na źródło

0 17
  • #2 13 Wrz 2010 13:57
    Gofer_23
    Poziom 9  

Dodam jeszcze, że ta rożnica w jasnosci jest bardzo slabo widoczna wiec nie da sie zrobic zdjecia. Wymieniłem sterownik panela ale robi to samo. Zauważyłem też że np na jasnym tle w szczególności beżowym lub szarym od lewej strony tv górna część ekranu jest ciemniejsza od środkowej natomiast idąc w kierunku prawej strony ekranu gorna część staje się jaśniejsza niż środkowa. Taki gradient jakby.

0
  • #3 14 Wrz 2010 19:23
    unimar
    Poziom 20  

Świetlówki sprawdzałeś? Przypuszczam że są jakieś uszkodzone i ciemniej świecą.

Dodano po 58 [sekundy]:

Jeśli miałeś 5 błędów lamp to raczej na pewno świetlówki.

0
  • #4 15 Wrz 2010 15:41
    Gofer_23
    Poziom 9  

Nie sprawdzalem dlatego, ze wydaje mi się, ze nie one są przyczyna. Tak jak pisałem różnica w jasności jest bardzo nieznaczna i przy normalnym oglądaniu np filmu prawie niezauwazalna. Pozatym przejście z części ciemniejszej do jasniejszej nie jest płynne tak jak by to było w przypadku uszkodzonej swietlowki. No ale nigdy nie wiadomo. Sprawdze to na dniach i napisze. [/img]

0
  • #5 15 Wrz 2010 21:40
    unimar
    Poziom 20  

Dokładnie tak to wygląda. Uszkodzona świetlówka często świeci na różowo i właśnie tak się to objawia na ekranie. Nie są widoczne zbyt duże różnice w jasności ekranu.

0
  • #6 15 Wrz 2010 23:30
    lamer.
    Poziom 33  

unimar napisał:
    Świetlówki sprawdzałeś? Przypuszczam że są jakieś uszkodzone i ciemniej świecą.

A w jaki sposób mają być uszkodzone żeby ciemniej świecić. Oświecisz nas swoją wiedzą???

Cytat:
    ale pasy maja idealna krawędź.

unimar: nie wypowiadaj się " człowieku" bo błazna z siebie robisz, jak sobie wyobrażasz uszkodzone świetlówki które świecą mniej tak żeby tworzyć idealnie ciemniejszą krawędź, niczym w formacie 16:9

Dodano po 7 [minuty]:

Gofer_23 napisał:
    Nie sprawdzalem dlatego, ze wydaje mi się, ze nie one są przyczyna. [/img]

I nie sprawdzaj, bo dobrze Ci się wydaje. Ten "pomocnik" bzdury wypisuje.

0
  • #7 16 Wrz 2010 09:19
    dzagorski4
    Poziom 13  

Nie, nie, wina świetlówki to na pewno nie jest...

Dodano po 43 [sekundy]:

Jakie błędy były w trybie serwisowym?

0
  • #8 16 Wrz 2010 10:07
    Gofer_23
    Poziom 9  

Było 5 błędów i dotyczyły swietlowek. Było napisane "light tube" ale dokładnie nie zacytuję. Jutro mam wolne to podmienie inverter i digital board bo mam jeszcze gdzieś i wtedy napisze co się dzieje.

0
  • #9 16 Wrz 2010 11:21
    mirex
    Poziom 43  

Pozostaje zatem czekać na wyjaśnienie. Aż do wymiany lamp włącznie.

0
  • #10 17 Wrz 2010 18:46
    Gofer_23
    Poziom 9  

No więc tak:
    - podświetlenie prawidłowe
    - inwerter sprawny
    - euro i AV sprawne
    - przetwornica sprawna
    - sterownik obrazu sprawny
    - taśmy i kable sprawne

Rozmontowałem obudowę matrycy i próbowałem dociskać taśmy na górze i na boku ale nic to nie zmieniało.

Pozostaje digital board którego niestety nie udało mi się sprawdzić bo ten zapasowy który mam jest trochę inny (od innego modelu).

Wnioskuję, że problemem jest albo w digi board albo w samej matrycy. Są do niej zamocowane 2 płytki z układami scalonymi. Albo któryś element na płytkach nie działa albo gdzieś taśmę przerwało.
    Udało mi się zrobić zdjęcie:

Z drugiej strony ekranu górny ciemniejszy pasek wydaje się być jaśniejszy w stosunku do reszty. Co o tym myślicie? Pozdrawiam

P.S. Czy warto wymienic kondensatory w digi board? Usunięcie ich to naprawdę uciążliwa praca.

0
  • #11 19 Wrz 2010 12:09
    unimar
    Poziom 20  

Do Lamer:
    Błazna to raczej ty z siebie robisz. Nawymieniałem takich świetlówek dziesiątki. Ich uszkodzenie objawia się właśnie świeceniem na różowo czasami na niebiesko. Nie wiesz, nie widziałeś takiego defektu to się głupio nie wypowiadaj.

Dodano po 3 [minuty]:

Ponadto częstą usterką inwertera jest nierównomierne świecenie świetlówek. Ale to nie ten defekt. Świecą przeważnie ciemniej z prawej strony i płynnie przechodzą do pełnego świecenia od prawej do lewej strony. W takim przypadku TV się wyłącza i sygnalizuje diodami błąd lamp.

Dodano po 6 [minuty]:

Sorki, pomyłka to może być ten defekt. Zdejmij matrycę (odkręć tylko śuby ze strzałką, odepnij taśmy, zdejmij ramkę wraz z matrycą i włącz TV w trybie serwisowym (czasami nie chce zaskoczyć za 1 razem - musisz odłączyć zasilanie w momencie świecenia diody na zielono) i sprawdź jak świecą lampki jeśli tak jak opisałem powyżej to inwerter uszkodzony.

0
  • #12 19 Wrz 2010 12:52
    Gofer_23
    Poziom 9  

Nie czytacie ze zrozumieniem. Tv sie włącza I o tym bylo juz w pierwszym poscie. Błędy pokasowane, matryca i lampy itp sprawdzone i sprawne(mój ostatni post).
    Dodam jedynie ze na matrycy podswietlonej innym światłem ten ciemniejszy obszar tez jest widoczny. Nie jest to tragedia bo przy oglądaniu nie zwracamy na to szczególnej uwagi, ale wiem, ze to tam jest i mnie to wkurza.
    Stawiam na uszkodzona matryce albo digi, ale nie wiem czy opłaca się inwestować w któryś z nich. Może ktoś coś jeszcze ewentualnie podpowiedziec? Pozdrawiam

0
  • #13 23 Wrz 2010 23:42
    Gofer_23
    Poziom 9  

Odświeżę temat bo stało się to:

Czy to potwierdza, że to main board? Pasy występują dokładnie w tym miejscu, gdzie ekran był ciemniejszy. Tv nie wchodzi w service mode, a może nawet wchodzi ale nie widać tego na ekranie. Jest tylko to co na zdjęciu, a po około 10 sekundach pasy zanikają i zostaje to:

Co o tym myślicie? Warto zrobić update softa? Dodam, że błąd wystąpił 2 razy, ale wyłączenie na kilka minut i włączenie pomogło. Teraz niestety jest jak widać.

0
  • #14 23 Wrz 2010 23:56
    lamer.
    Poziom 33  

Na tym pierwszym zdjęciu, to raczej uszkodzona matryca, i na drugim też.

Cytat:
    Warto zrobić update softa?

A jak chcesz to zrobić jak tam niewiele widać, zresztą soft niewiele tu pomoże, mnie to pachnie matrycą.

0
  • #15 24 Wrz 2010 10:47
    Gofer_23
    Poziom 9  

Tyle, ze czasami jak go wylacze i wlacze to znowu działa. Gdyby matryca to byłoby tak cały czas, czy nie?

0
  • #16 24 Wrz 2010 12:17
    lamer.
    Poziom 33  

Gofer_23 napisał:
    Tyle, ze czasami jak go wylacze i wlacze to znowu działa. Gdyby matryca to byłoby tak cały czas, czy nie?

Właśnie, że nie, często bywa tak jak w twoim przypadku.

0
  • #17 24 Wrz 2010 14:36
    Gofer_23
    Poziom 9  

Zapomniałem dopisać, ze dźwięk itp jest i wszystko działa. Zanim to się stało zauważyłem rownież, ze DTV zamulal. Były kanały i obraz ale wszystko zrywało jak gra na słabym kompie.

0
  • #18 24 Wrz 2010 21:58
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    Zapomniałem dopisać, ze dźwięk itp jest i wszystko działa.

tu nie masz co dodawać, szykuj kasę na nową matryce, tudzież nowy telewizor.

0
  Szukaj w 5mln produktów