Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób podłączenia filtrów ADSL ?

BURMAR 11 Wrz 2010 17:11 8122 11
 • #1 11 Wrz 2010 17:11
  BURMAR
  Poziom 23  

  Witam,
  Mam w domu "sieć" telefoniczną do której podłączone są cztery telefony stacjonarne i Internet. Do tej pory wszystkie cztery telefony podłączone były przez jeden filtr ADSL. Od października przechodzę na Internet 6Mb z Neti i tam powiedziano mi, że każdy telefon musi mieć swój osobny filtr. Problem w tym, że do każdego telefonu poprowadzony jest przewód zakończony wtykiem włożonym w telefon. Filtry natomiast są tak skonstuowane, że wejście mają w postaci wtyku a wyjście w postaci gniazdka. Ja potrzebowałbym sytuację odwrotną. Czy w związku z tym mogę w tych filtrach zmienić kierunek. To znaczy tak aby wejście było wyjściem a wyjście wejściem ?
  Proszę o wyjaśnienie, za które z góry dziękuję.
  Pozdrawiam

  0 11
 • Sklep HeluKabel
 • #2 12 Wrz 2010 06:41
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 12 Wrz 2010 07:40
  Tracer2
  Moderator - Telefony Stacjonarne

  A jakim kablem wykonana jest instalacja w domu ??

  0
 • #4 12 Wrz 2010 09:54
  BURMAR
  Poziom 23  

  Instalacja wykonana jest typowym telefonicznym cienkim przewodem dwużyłowym. Od głównego źródła sygnału telefonicznego poprowadzony jest ten przewód poprzez mikrofiltr ASDL do wszystkich pomieszczeń. Następnie porobione są odprowadzenia do każdego telefonu.Długość całej linii to około 9 metrów.
  No i każde odgałęzienie zakończone jest wtyczką telefoniczną włożoną do telefonu.
  Według tego co usłyszałem w Netii powinienem wyłączyć ten jeden filtr na wejściu całej linii a każde odgałęzienie zakończyć gniazdem, do tego gniazda podłączyć filtr i do wyjścia filtra włączyć telefon.
  W tym rozwiązaniu musiałbym poobcinać wszystkie wtyki telefoniczne na końcach odgałęzień i zamontować gniazdka po to, żebym mógł włączać filtry.
  Gdybym natomiast mógł odwrócić filtr to do wyjścia filtra podłączm sygnał telefoniczny a do wejście (przewód z wtykiem) włączam do telefonu. Tylko nie wiem czy można w tych filtrach zamieniać wejście z wyjściem.
  Nie wiem czy jasno to opisałem

  -1
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #5 12 Wrz 2010 11:15
  W.P.
  Specjalista - zasilacze komputerowe

  Nie ma żadnej różnicy w obu sposobach połączenia.

  W pierwszym przypadku jeden filtr separuje część instalacji z sygnałem ADSL od części z sygnałem telefonicznym. To poprawne podłączenie.
  W drugim każdy telefon wyposażony jest w swój filtr. To także poprawne.

  Osławiony filtr jest prostym szeregowym elementem zawierającym indukcyjność a jego zadaniem jest usunięcie składowych w. cz. z sygnału telefonicznego objawiających się szumami podczas rozmowy.
  Poza tym zwiększa impedancję (widzianą z zacisków modemu) wnoszoną przez obwody telefonu podczas rozmowy.

  A analogicznej sytuacji zdecydowałbym się na pierwszy sposób.

  0
 • #6 12 Wrz 2010 12:53
  BURMAR
  Poziom 23  

  Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie dotyczące samego filtra i sposobu jego podłączenia.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #7 20 Wrz 2010 23:27
  dipol
  Poziom 33  

  Tak zostaw wszystkie telefony za filtrem .Pomiary koledzy a potem dyskusja.To jest wcz i czy koledzy znają termin impedancja,Poczyta kolega moje posty tam wszystko wyłożyłem wraz z pomiarami.WP-a jak będzie równolegle,proszę kolegów nie wprowadzać w błąd-polecam rzetelne pomiary.Ma być jeden filtr a za filtrem łączymy telefony,przed filtrem tylko modem.Najlepszy filtr pasmowo zaporowy. Kierunku filtra nie można zmieniać bo wtedy kondensator w filtrze zwiera sygnał ADSL-wcz!!!!
  73!

  -1
 • #8 21 Wrz 2010 21:50
  W.P.
  Specjalista - zasilacze komputerowe

  :arrow: dipol

  dipol napisał:
  ...Ma być jeden filtr a za filtrem łączymy telefony,przed filtrem tylko modem...

  A co wynika z mojej wcześniejszej wypowiedzi?

  dipol napisał:
  ...WP-a jak będzie równolegle,proszę kolegów nie wprowadzać w błąd-polecam rzetelne pomiary...


  Przyznam, że nie rozumiem. Co masz na myśli pisząc "równolegle"?
  Skąd taki pomysł?
  Gdyby nawet rozważyć indywidualne połączenie 4 telefonów, każdy ze swoim filtrem to i tak nie można tu mówić o połączeniu równoległym jeśli rozważamy prowadzenie rozmowy używając jednego aparatu.
  Oczywiście dopuszczam rozmowę z dwóch telefonów równocześnie ale to rzadki przypadek. Może o tym myślałeś...

  Co do konstrukcji filtrów to zwykle ich budowa wyraźnie sugeruje gdzie jest wejście a gdzie wyjście.

  dipol napisał:
  ...Najlepszy filtr pasmowo zaporowy...

  Jakie pasmo częstotliwości ma być tłumione?

  I tak na koniec.
  Skąd przeciętny (statystyczny) użytkownik dostępu do internetu za pośrednictwem istniejącego przyłącza telefonicznego ma wiedzieć jaki zastosować filtr?
  Zwykle włącza ten, który jest w zestawie z modemem. Może co najwyżej mieć dylemat taki jaki miał Kolega BURMAR.

  1
 • #9 21 Wrz 2010 23:12
  dipol
  Poziom 33  

  B/dużo osób wpina filtr do telefonu a potem przewód od gniazdka(z codziennej praktyki ). I ponownie polecam ci pomiary!!!.Skoro wiesz wszystko to po co powyższe pytania które postawiłeś-polecam Google.
  Z dzisiejszego dnia rozumowanie twoje zastosowane przez kl. downstream na poziomie 3570 -SN39db,po wycięciu "ogonów"( 3 telefony z filtrami tu nie chodzi wcale o rozmowę) 25600 S/N 69dB,i może być IPTV dwa dekodery (telewizja) i internet-pomiary!!!rzetelne w gniazdku u klienta prawdziwym miernikiem !
  Są filtry pasmowo zaporowe to nie odkrycie ,często ludzie narzekają że jak telefon zadzwoni (harmoniczne dzwonka) jest zrywanie synchronizacji z takim filtrem nie ma problemu a z dławikiem chińskim jest problem hi.
  na odległości do centrali do1- 1,5km nie stanowi większego problemu ale przy odległościach powyżej i prędkości 6MB/IPTV zaczynają się schody
  Kończę !! milczenie złotem -mowa srebrem hi.
  Pozdrawiam 73!
  [mod="Tracer2"]Pisownię proszę poprawić.

  -1
 • Pomocny post
  #10 22 Wrz 2010 07:35
  irekr
  Moderator

  W filtrach nie można zmieniać kierunku.
  Elektryczny układ filtru jest taki, ze od strony linii każdy z przewodów wchodzi na dławiki lub specjalny transformator różnicowo-separujący, za nim jest dołączony kondensator pomiędzy przewodami linii.
  Jeżeli zamienisz końce filtru to bezpośrednio na linię włączysz dość spora - jak dla ADSL - pojemności i komunikacja zostanie zerwana lub poważnie utrudniona.

  Odnośnie sposobu podłączeń filtrów do linii to powiem tak: po dziś dzień wiele czołowych firm telekomunikacyjnych zamiast mikrofiltrów stosuje specjalne moduły filtrów z jednym wejściem liniowym i dwoma wyjściami - jednym dla traktu cyfrowego i modemu ADSL i jednym dla analogowej transmisji telefonicznej.
  Można przyjąć że stosowanie mikrofiltrów to WARIANT DLA UBOGICH, by nie dokonywać przebudowy linii telefonicznych u użytkowników...

  Pierwsze modemy ADSL miały wbudowane wewnątrz filtry liniowe (takie co miały gniazda LINE I PHONE - analogicznie jak w starych modemach faxowych czy internetowych

  0
 • #12 26 Wrz 2010 13:47
  BURMAR
  Poziom 23  

  Witam,
  Wszystkim, którzy zainteresowali się tym tematem bardzo dziękuję. Dziękuję nie tylko za pomc w podłączeniu filtrów ale również za szczegółowe i wyszerpujące wyjaśnienie działania filtra ADSL.
  Dziękiuję i pozdrawiam

  0