Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona płyta główna (Asrock 880 Pro)?

sev07 11 Wrz 2010 18:07 2053 12
  • #1 11 Wrz 2010 18:07
    sev07
    Poziom 13  

Witam,

potrzebuję pomocy. Otóż w moje ręce wpadła płyta główna Asrock 880 Pro. Problem polega na tym, że gdy chcę sformatować dysk SATA przy instalacji XP, formatowanie stoi na 0 procent, w przypadku dysku ATA zawiesza się przy "wykrywaniu wcześniejszej wersji Windows". Dzieje się tak na dziecku moich eksperymentów w nlite, bo "czysty" XP zawiesza się przed wyborem partycji, tylko wyświetla "Czekaj..." i nic.
    Testowałem różnie pamięci RAM, karty graficzne oraz procesory, ale nic nie rozwiązuje mojego problemu. Resetowanie ustawień Bios także.
    Moje pytanie to czy to wina płyty głównej? Nie chcę wydawać 150 zł lub więcej na płytę jeśli to nie pomoże.

Proszę o szybką odpowiedź.

sev07

PS. Dyski są całkowicie sprawne, dokładnie sprawdziłem.

• #2 11 Wrz 2010 18:39
    adamadi33
    Poziom 43  

Więcej danych na temat, jaki dysk? Jaki napęd? Itd.

• #3 11 Wrz 2010 19:25
    sev07
    Poziom 13  

Jak napisałem wyżej testowałem RÓŻNE dyski i napędy w najróżniejszych kombinacjach. Podawanie sześciu modeli mija się z celem. No, może niezbyt wyraźnie, a właściwie wcale, w takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd.

• #4 11 Wrz 2010 19:42
    Matuzalem
    Poziom 43  

A z celem mija się również informacja o użytym czytniku i sprawdzeniu działania innego?
    Nie jest bowiem prawdą, że o testowaniu różnych napędów napisałeś. Napisałeś o pamięciach, kartach graficznych i cpu (BTW - opis typu "różne" o kant stołu sobie możesz potłuc). Nawet o dyskach można się - z postu otwierającego - dowiedzieć tylko, że o ATA i S-ATA chodzi.

Nadto mogę sobie bez trudu wyobrazić przyczyny związane tak z nośnikiem (tłoczony/palony), jak i wersją systemu (SP).
    A to tylko pierwsze z brzegu przykłady informacji, których nie podałeś.
    Wskazywanie innych możliwości "mija się z celem" (przynajmniej na obecnym etapie Twej dojrzałości do kooperacji).

• #5 11 Wrz 2010 20:06
    adamadi33
    Poziom 43  

Chodzi o markę i model np:karta graficzna, dysk twardy itd.Jak podałeś dysk SERIAL ATA to co my mamy wiedzieć o nim.Im więcej podasz danych o sprzęcie i usterce tym lepiej.Szybciej otrzymasz pomoc.

• #6 11 Wrz 2010 20:51
    sev07
    Poziom 13  

@Matuzalem
    Sprawdzałem oryginalną płytę OEM oraz jej własnoręcznie wykonaną kopię. Ten eksperyment z nlite też był wypalany. System to XP z Service Pack 3.
    Napęd to Samsung TS-H552 (IDE) oraz Samsung SH-S223C (S_ATA).

Pamięci RAM to dwie kości po 1GB DDR II Kingstona oraz jedna Quimonda (?) DDR 1GB, która się z powodzeniem sprawdzała w poprzednim komputerze.

Karty graficzne to Radeon 9250 AGP oraz Nvidia 7600GT PCI-E.

Procesory to Celeron D oraz Pentium 4, oba socket LGA 775.

Dyski twarde to WD Caviar WD800 (ATA), Samsung HD080HJ (S-ATA), Samsung HD503HI (S-ATA) oraz Seagate ST3250310AS (S-ATA).
    Dyski przetestowane w HDtune oraz programem do sprawdzania dysków wbudowanym w XP. Z poziomu Windowsa działają i formatują się normalnie.

Sterowniki do S-ATA podawane na dyskietce pobrane ze strony producenta płyty, konkretnie do tego modelu.

Coś jeszcze podać?

PS. Dużo tych Samsungów, ale od kilku lat używam ich napędów i dysków i jeszcze nigdy się nie zawiodłem, wbrew obiegowej opinii o ich awaryjności.

• #7 11 Wrz 2010 22:19
    adamadi33
    Poziom 43  

Próbowałeś zainstalować inny system?Jak są zainstalowane kości pamięci skoro jedna to DDR a druga DDR II?Poza tym jaki Intel Pentium 4 bo modeli jest dużo?Tak jaki Celeronów D?

• #8 12 Wrz 2010 06:41
    Matuzalem
    Poziom 43  

W wypadku dysków S-ATA sprawdzałeś je w trybie S-ATA(150) - oba są 300?
    O nLite wiadomo, że musi być palona. Ten oryginał, zakładam, też jest z SP3 (co najmniej SP2).
    W takim wypadku można sobie darować tę kwestię.
    Jeśli na płycie są tylko urządzenia IDE - zarówno na kanale jednym, jak i oddzielnych, to efekt jest ten sam?

A teraz z innej beczki - co się dzieje gdy użyjesz płyty z Linuksem i chcesz go zainstalować? - To działanie może dać odpowiedź na pytanie czy to kwestia płyty głównej.

• #9 12 Wrz 2010 11:51
    sev07
    Poziom 13  

@ Adamadi33
    Mam dwie identyczne pamięci DDR II i jedną kość DDR. Oczywiście nie używam ich jednocześnie. Procesory to Pentium 4 630 3.0 GHz 2MB cache a drugi to Celeron D 346 3.06 GHz 256KB cache.
    Przy instalacji Win7 wyświetla błąd zanim instalacja się w ogóle zacznie, ale jest to chyba spowodowane "niską" mocą komputera, bo na poprzednim komputerze (słabszym, również z płytą Asrock) było identycznie. Płyta Win7 palona.

@ Matuzalem

Wszystkie płytki z XP mają zintegrowany SP3.
    Wszystkie dyski sprawdziłem zarówno w trybie S-ATA I jak i S-ATA II.
    Gdy używam "czystego" XP przed wyborem partycji zawiesza się na napisie "Czekaj...". W przypadku tego z nlite formatowanie staje na 0 procent.

Inaczej sprawa ma się w przypadku dysku ATA. Zawiesza się na napisie "Trwa wykrywanie wcześniejszych wersji Windows" lub coś takiego. Podłączałem ten dysk na różne sposoby: taśmą od napędu, od dysku, razem z napędem na tej samej taśmie itp, itp.

Linuxa aktualnie nie posiadam, jak pobiorę to dam znać co to dało.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Wyciągnąłem bateryjkę z płyty głównej na pół godziny i oto skutki:
    dyski S-ATA bez zmian, za to przy próbie zainstalowania na ATA XP z nlite mam bluescreen'a, a czysty XP zawiesza się na "Czekaj..." przed wyborem partycji.

Linux się pobiera.

• #10 12 Wrz 2010 12:09
    adamadi33
    Poziom 43  

Twierdzisz że zasilacz nie daje rady to musisz podmienić na inny i zobaczyć efekt.Sprawdź też napęd.

• #11 12 Wrz 2010 12:27
    sev07
    Poziom 13  

@ adamadi33

Skąd wniosek o zasilaczu?

@ Matuzalem

Pobrałem i wypaliłem Ubuntu. W skrócie:

dyski S-ATA: instalacja zatrzymuje się na etapie formatowania dysku, dioda HDD nie wykazuje żadnej aktywności dysku twardego niezależnie który to dysk ani jaki tryb S-ATA jest ustawiony,

dysk ATA: instalacja dochodzi do formatowania i następuje reset komputera niezależnie od konfiguracji podłączenia.

• #12 12 Wrz 2010 12:38
    Matuzalem
    Poziom 43  

I w ten sposób doprowadziłeś do ustalenie, że co najmniej kontrolery na płycie się zbuntowały (zakładam, że od strony "organoleptycznej" płyta nie wykazuje żadnych oznak uszkodzeń - nadpalenia, kondensatory itp.).
    Możesz - o ile masz pod ręką - użyć kontrolera na PCI, ale nawet jeśli wszystko przejdzie, to dalej będziesz na tym samym etapie (kontrolery).
    Jeśli masz możliwość dorwania się - przepraszam za kolokwializm - do jakiejś karty diagnostycznej, to może dzięki niej dałoby się ustalić coś bardziej konkretnego.

• #13 12 Wrz 2010 14:44
    sev07
    Poziom 13  

Cóż, nie będę miał raczej możliwości "dorwania się" do karty diagnostycznej.
    Po za tym jeśli dokładnie się przyjrzeć kondensatorom to jeden obok procesora chyba jest lekko wypukły, ale o może jakieś pół milimetra.

Niemniej dziękuję za pomoc i zainteresowanie.

Pozdrawiam,
    sev07

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME