Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung s2 portable zgubił pliki po upadku. S.M.A.R.T Pomocy

11 Wrz 2010 18:21 2912 14
  • Poziom 9  
    Witam
    Błagam o pomoc, ponieważ jak mi się wydaje uszkodzeniu uległ mój dysk przenośny Samsung S2 portable 500gb. Na dysk podczas pracy spadła mi książka. Od tej pory dysk chodzi znacznie wolniej niż poprzednio a co najgorsze, nie mam dostępu do dwóch folderów na dysku. Foldery są widoczne, jednak wchodząc w ich właściwości pokazuje mi się, iż mają 0mb podczas gdy dane w nich zapisane to jakieś 70GB.

Próbowałem wykonać scan programem do diagnozowania dysków samsunga ESWIN, jednak pokazuje się "read error".

Oto scan z HDDScan.

Cóż począć dalej aby odzyskać tak ważne dla mnie dane? Czy to w ogóle możliwe? I czy dysk do naprawy? Czy wykonywać kopię posektorową dysku na dysk wg opisu na elce?
    Pozdrawiam i czekam na dobrego człowieka, który pomoże :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    po teście przeprowadzonym w HD tune pokazał mi dwa czerwone kwadraciki:/

Moje pytanie natomiast to czy wykonując kopię posektorową dysku programem DMDE muszę podłączać oba dyski do SATA? Mój ma jedynie złącze usb a i dysk na który kopiował bym dane również prawdopodobnie będzie miał tylko złącze usb. Czy to dyskwalifikuje użycie tego programu? Jeśli tak to jakie kroki mogę dalej podjąć?

Proszę bardzo o pomoc, bo dysk był narzeczonej i jeśli nie odzyskam tych danych to nici z dalszego pożycia ;)
  • Poziom 20  
    Witam.

Dysk jest w agonalnym stanie. Świadczy o tym parametr Current Pending Errors Count. A pracuje wolniej, bo z powodu błędów system wyłączył tryb DMA. Zrób jak najszybciej dump dysku (np. programem dd z linuksa), bo tylko tak jest szansa cokolwiek odzyskać. Każda przepracowana godzina pogarsza stan dysku i zmniejsza szanse na odzyskanie plików.
  • Poziom 9  
    czy zamiast wykonywać kopię dd z linuksa mogę przez dmde? Tylko niech ktoś powie czy problemem przy tworzeniu kopi będzie to, iż dysk posiada jedynie złącze usb. Również dysk na który robił bym obraz będzie prawdopodobnie tylko z usb.
    Czy może, żeby nie zmniejszyc szans na odzyskanie danych przez pracę dysku podczas jego kopiowania, od razu oddać dysk do firmy odzyskującej dane?

Na dysku widzę tylko dwa bad sektory, czy to możliwe aby tylko przez nie nie można było odzyskać kilkudziesięciu giga danych?
  • Specjalista HDD Recovery
    Wobes nie pleć bzdur. Jaki agonalny !.

el_bezet - Ta procedura :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    I zobaczymy co się dzieje.

Dysk owszem ma oczekujące ale nie ma przeniesionych aby sprawdzić jaki jego stan jest należy sprawdzić co się z nim dzieje.

Co do jego wymiany jeszcze przyjdzie czas na decyzje.
    Co do opiłków w środku dysku hmmmm no to trochę jak by tu rzec aby nie być dosadnym - "bajki"
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Monter_CDRinfo napisał:
    dodatkowo odłączone od powierzchni drobinki wirując wewnątrz dysku będą powodować dalsze psucie powierzchni talerza z czasem i bad-sectorów będzie przybywać.

Proszę wskazać źródło tej informacji.
    Wobes napisał:
    Dysk jest w agonalnym stanie. Świadczy o tym parametr Current Pending Errors Count

Uzasadnisz to?
    Wobes napisał:
    A pracuje wolniej, bo z powodu błędów system wyłączył tryb DMA

Proszę wskazać żródło tej informacji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Migol 21, dziękuję za naprawdę coś wnoszącą w kwestii mojego problemu odpowiedź.

migol21 napisał:

Co do jego wymiany jeszcze przyjdzie czas na decyzje.

Piszesz o naprawie (mam nadzieję, że coś z tego będzie) jednak mi najbardziej zależy na odzyskaniu danych, które zginęły z dysku po uderzeniu. Rozumiem, że w odzyskaniu tych danych pomocna będzie pierwsza część procedury którą podałeś czyli kopia posektorowa. Spróbuję ją wykonać, jednak najważniejsze moje pytanie to:
    Czy przeszkodą w wykonaniu kopii może być fakt, że dysk mogę podłączyć jedynie przez usb? Dysk na który chciał bym wykonać kopię również można podłączyć jedynie przez usb. Czy program DMDE odnajdzie oba dyski i czy nie wydłuży to znacząco kopiowania 500gb dysku? Będę szalenie wdzięczny za "poprowadzenie mnie za rączkę" w moim problemie :)

A panowie którzy, jak powiedział migol 21 plotą "bajki"... piszecie niesprawdzone informacje przez które "sraczki" dostałem bojąc się, że dane przepadły permanentnie;) shame on you!
  • Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    - zwykła logika - jeżeli głowica uszkodzi powierzchnię talerza lub sama ulegnie uszkodzeniu to mikroskopijne elementy nie znikają w ramach magii oraz nie rozpływają się w powietrzu, tylko wirują sobie wewnątrz,

Skończ pisać głupoty to nie łożysko w statku oceanicznym gdzie opiłki latają jak kurz. Żadnych opiłków nie ma i nie będzie. Wystarczy spojrzeć jak zapiły wyglądają i jak to piszesz - zwykła logika - będą się zachowywały materiały o bardzo twardej i gładkiej powierzchni gdy dojdzie do ich tarcia. A nawet jeśli by się znalazły odrobiny kurzu czy opiłków jak to nazywasz to jest w dysku coś jeszcze by temu zapobiec ale przecież pewnie z doświadczenia wiesz co.
    Cytat:
    - opinie starszych wyjadaczy komputerowych niż ja, w tym serwisantów,
    - Raczej pseudo znawców, którzy nie maja pojęcia na temat rzeczywistego zjawiska jakie się dzieje w dysku - Słowo "ZAPIŁ" nie oznacza piłowania czy rysowania rysikiem , w TYM konkretnym przypadku. Również słowo rysa nie oznacza rzeczywistą rysę w tym konkretnym przypadku. Jak masz czas i możliwość zrób doświadczenie weź talerz od dysku twardego weź metalową wtyczkę od USB i próbuj zrobić rysę. A teraz wyobraź sobie, że ty siłę jaka używasz do tego czynu masz wielokrotnie wyższą . Powodzenia. Co się dzieje gdy dwie prawie idealnie gładkie twarde powierzchnie zaczną o siebie trzeć? Fizyka to nauka ścisła nie bajki.
    Cytat:
    - własne doświadczenia z przestrzeni około 12 lat zajmowania się komputerami jak też obserwacja padów dysków własnych i firmowych z racji traktowania zamulonego kompa z buta przez statystycznego Zenka nie szanującego powierzonego sprzętu firmowego - po pojawieniu się pierwszych bad'ów kolejne narastały zwykle coraz szybciej.

Zweryfikuj swoje 12 lat bo zaczynasz szukać tam gdzie nie powinieneś i błądzić. Co do BAD-ów to naturalne, że jeśli zaczną się to zwykle w 90 do 99% będą się powiększać ale powód i wynik nie oznacza ,że znasz źródło przyczynę bo przyczyną mogą być bardzo różne czynniki również błędy oprogramowania i elektronika choć to ekstremalne przypadki to jednak nie niemożliwe.

Cytat:
    Poza tym jeżeli kolega moderator jest najmądrzejszy i wie lepiej to proponuję zamiast zadawać pytania i żądać dowodów niczym sędzia na rozprawie - siedzieć tu i odpowiadać ludziom, zanim inni zdążą napisać jakikolwiek post - będzie wilk syty i owca cała. O wyprowadzeniu wszystkich z błędu już nie wspomnę. Pozdrawiam.

Zamiast narzekać na moderatora ciesz się, że nie dostałeś ostrzeżenia i kopa w ... nie powiem co bo za pisanie bzdur i bajek te twoje wypowiedzi powinny już dawno wylądować w koszu .

Dla zobrazowania tego co napisałeś o BAD - sektorach w tym konkretnym przypadku : podaje zaznaczone parametry, które mają na to wpływ.

Oraz link do poczytania co one oznaczają. Potem tylko logika co się dzieje gdy dochodzi do chwilowego uniemożliwienia odczytu lub zapisu lub zerwania połączenia w wyniku zaniku napięcia lub braku możliwości działania głowicy.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Cała ta dyskusja zeszła na nie ten tor co trzeba .

---------------------------------------------------------

el_bezet :

Cytat:
    Piszesz o naprawie (mam nadzieję, że coś z tego będzie) jednak mi najbardziej zależy na odzyskaniu danych, które zginęły z dysku po uderzeniu.

Zasadniczo nie naprawia się dysków twardych chyba, że w celu odzyskania danych. Naprawa polegała by na wymianie i zwykle jest nie opłacalna.
    Cytat:
    Rozumiem, że w odzyskaniu tych danych pomocna będzie pierwsza część procedury którą podałeś czyli kopia posektorowa.

To pierwsza podstawowa czynność nie zawsze jednak się ja wykonuje z powodów stanu dysku czasem lepiej jest odzyskać konkretne pliki bo dysk jest w stanie w którym kopia posektorowa mogła by go dobić a odzysk danych stać się nie możliwym.
    W twoim przypadku wykonać kopie posektorową to podstawa odzysku.
    Najpierw kopia danych potem działanie dysku nie używaj nie podłączaj i nie działaj na nim do puki nie wykonasz kopi potem odłóż i czekaj aż dane będziesz miał zabezpieczone wtedy ten dysk stanie się nie potrzebny i wtedy możesz go wyzerować podasz potem SMART na forum oraz wyniki skanowania.

Kopie posektorową możesz robić do pliku z źródła dowolnego na źródło dowolne poza oczywiście wymogiem zapisywalności i pojemności (Odpadają DVD i CD pod czas tworzenia takiej kopii).
    Po wykonaniu kopi dalej masz już opisane zerowanie i sprawdzenia sytuacji.

Ostrzegam na USB będzie to trwało bardzo długo transfer USB jest stosunkowo niski.
  • Poziom 9  
    Niestety samsung portable s2 którego posiadam mogę podłączyć tylko przez usb, więc nie pozostanie mi nic innego jak cierpliwie czekać na koniec kopiowania dysku.

Ale zanim to zrobię, muszę kupić jakiś dysk na który dokonam kopii.
    Pytanie do tęższych głów niż moja: co myślicie o tym dysku

i czemu taka cena? Czy to nie jest przypadkiem któryś z "czarnej serii"?

myślę ewentualnie o:
    Seagate FreeAgent GoFlex Desk STAC1000200 1TB
    Samsung S2 Portable HXMU064DA 640GB
    Seagate FreeAgent Go ST906403FAD2E1-RK 640GB
    ale ta pierwsza opcja w takiej cenie wydaje się być bardzo kusząca:) proszę o Wasze opinie...

Moderowany przez DriverMSG:

Regulamin pkt. 10.11.

• Poziom 9  
    Rzeczywiście. Przepraszam ale to jedne z pierwszych moich postów na forum. Pytanie przeniosłem do odpowiedniego działu.
    Czy ewentualnie migol21 mógłbyś się tam ustosunkować do przedstawionych dysków? Zwłaszcza do tego z linku... będę bardzo zobowiązany za trzeźwe spojrzenie kogoś kto zna się na rzeczy :)
  • Poziom 9  
    Odświeżam temat i proszę o dalszą pomoc...
    Zakupiłem drugi dysk, na który zrobiłem kopię dysku uszkodzonego. Kopię wg instrukcji zrobiłem programem DMDE, jednak z poziomu windowsa, gdyż oba dyski posiadają jedynie interfejs usb i z poziomu dosa były niewidoczne. Podczas kopiowania trwającego 23godziny kilkukrotnie pokazał mi się błąd odczytu danych, który trzeba było zignorować aby kopiowanie odbywało się dalej.
    Teraz kwestia najważniejsza czyli dotycząca danych, które muszę odzyskać...
    Przypominam- Na uszkodzonym dysku folder z tymi danymi widnieje, jednak nie można w niego wejść a jego rozmiar jest zerowy. Natomiast na dysku z kopią mogę wejść już w ten folder, jednak wszystkie podfoldery zamiast nazw mają "krzaczki" i mimo iż już pokazuje ich objętość to nie można ich otworzyć celem odzyskania potrzebnych danych. widać to na załączonym obrazku

Czy mogę podjąć jakieś dalsze kroki? błąd kopiowania pokazał się jedynie kilka razy i każde jego zignorowanie wznawiało poprawne kopiowanie kolejnych bitów zaraz za tym błędem, więc wnioskuję, że sama zawartość prawie 70gb folderu jest skopiowana poprawnie, a to że nie można ich otworzyć wynika z uszkodzenia fragmentów odpowiedzialnych za ich prawidłowy odczyt?

Pozdrawiam i czekam na pomoc bo narzeczona łzami mnie zalewa ciągle :(