Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drugi monitor przy zintegrowanej karcie graficznej

elwiz 11 Wrz 2010 23:37 3990 11
  • #1 11 Wrz 2010 23:37
    elwiz
    Poziom 10  

Witam.
    W pracy mam komputer w którym jest dość prosta zintegrowana karta graficzna (Intel 946GZ) z jednym wyjściem D-SUB. Mamy w biurze na zbyciu kilka starsych monitorów CRT i chciałbym jeden z nich wykorzystać. Zastanawiam się czy jak włożę do komputera drugą kartę graficzną to czy będzie mogła działać równolegle z tą zintegrowaną.

0 11
  • #2 11 Wrz 2010 23:48
    Wobes
    Poziom 20  

Witam.

Nie. Będzie działać tylko jedna z nich. Prawdopodobnie bios wyłączy kartę zintegrowaną.

0
  • #3 11 Wrz 2010 23:50
    elwiz
    Poziom 10  

Patrzyłem na allegro ale nie łatwo trafić kartę z dwoma portami D-SUB. Czy BIOS wyłączy każdą "nadmiarową" kartę graficzną czy tylko tę zintegrowaną? Płyta główna ma chyba 2 sloty PCI wolne więc mógłbym wstawić 2 zabytkowe karty i odpuścić sobie tą zintegrowaną.

0
  • #4 11 Wrz 2010 23:52
    Wobes
    Poziom 20  

Kolejność uruchamiania kart graficznych ustawia się w biosie. Możesz wybrać albo zintegrowaną, albo agp/pci/pci-e. Dwie karty włożone w dwa porty pci też nie będą działać jednocześnie, zwłaszcza na takiej starej płycie. Nie masz przypadkiem złącza agp? Tutaj o wiele łatwiej jest trafić "podwójne" karty.

0
  • #5 12 Wrz 2010 00:01
    elwiz
    Poziom 10  

Sobota, późny wieczór, trochę ciężko mi teraz zajrzeć do budy :). Z tego co pamiętam to są tam 2 złącza PCI. Komputer nie należy do archaicznych bo procek ma 2 rdzenie. Ale jest to typowy sprzęt biurowy - konstrukcja najtańsza z możliwych. Płyta nie należy do markowych - programy audytowe mówią o niej tylko "lenovo".
    Większość nowych kart ma 2 porty - D-SUB i DVI a mnie interesuje rozwiązanie z dwoma D-SUB'ami. Wiem że do DVI w wersji I można podłączyć klasyczny monitor D-SUB'owy ale trzeba jeszcze trafić na kartę która ma DVI-I. Mamy w firmie luźną kartę ale z DVI-D.

0
  • #6 12 Wrz 2010 00:03
    Wobes
    Poziom 20  

Możesz kupić przejściówkę z DVI na D-SUB za 5zł.

0
  • #7 12 Wrz 2010 00:05
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Praktycznie wszystkie karty niezintegrowane mają DVI-I. Otwórz obudowę i podaj jakie płyta ma złącza. O PCI możesz zapomnieć, karty na tą szynę nie obsługują rozsądnych rozdzielczości, nie mają wspomagania 2d.

0
  • #8 12 Wrz 2010 00:06
    Platon
    Spec od komputerów

Wobes napisał:
    Kolejność uruchamiania kart graficznych ustawia się w biosie. Możesz wybrać albo zintegrowaną, albo agp/pci/pci-e. Dwie karty włożone w dwa porty pci też nie będą działać jednocześnie, zwłaszcza na takiej starej płycie. Nie masz przypadkiem złącza agp? Tutaj o wiele łatwiej jest trafić "podwójne" karty.

Po co wymyślać takie teorie? Oczywiście, ze dwie karty PCI będą działać, i to na dużo starszych płytach. Jedna zawsze będzie "primary", ale poźniej nawet stary Win98 poradzi sobie z taką konfiguracją.

0
  • #9 12 Wrz 2010 00:14
    Wobes
    Poziom 20  

Platon napisał:
    Wobes napisał:

Po co wymyślać takie teorie? Oczywiście, ze dwie karty PCI będą działać, i to na dużo starszych płytach. Jedna zawsze będzie "primary", ale poźniej nawet stary Win98 poradzi sobie z taką konfiguracją.

Racja, przepraszam, przecież to nie karty zintegrowane.

0
  • #10 12 Wrz 2010 00:42
    elwiz
    Poziom 10  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Praktycznie wszystkie karty niezintegrowane mają DVI-I. Otwórz obudowę i podaj jakie płyta ma złącza. O PCI możesz zapomnieć, karty na tą szynę nie obsługują rozsądnych rozdzielczości, nie mają wspomagania 2d.

O tym nie pomyślałem, nie podejrzewałem żeby było drugie złącze wewnątrz. Jest na to nikła szansa bo program WinAudit pokazuje mi 2 monitory (defaultowe Monitor PnP). Niestety już we właściwościach ekranu nie mam nic o 2 monitorach.

Dodano po 1 [minuty]:

Platon napisał:
    Wobes napisał:

I tu właśnie nie jestem pewien (dlatego pytam). Mam jakieś złe skojarzenia próbami podłączenia dodatkowych kart do komputerów w firmie i podobno BIOS pozwalał na wykorzystanie tylko jednej.

Dodano po 10 [minuty]:

Nie wiem czy to coś pomoże ale mogę zdobyć teraz raport z programu WinAudit z tego komputera.

0
  • #11 12 Wrz 2010 11:46
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

To, że w sterownikach nie ma wzmianki o monitorach, oznacza tylko i wyłącznie, że nie potrafisz ich skonfigurować. Poleciłem otworzyć obudowę, abyś powiedział nam jakimi złączami dysponuje płyta główna w celu dobrania odpowiedniej karty graficznej. Oczywistym jest, że każda karta będzie miała swoje złącza monitorów wyprowadzone na zewnątrz. Aczkolwiek są wyjątki przy kartach nisko profilowych.

0
  • #12 12 Wrz 2010 14:53
    elwiz
    Poziom 10  

Wojtek(KeFir) napisał:
    To, że w sterownikach nie ma wzmianki o monitorach, oznacza tylko i wyłącznie, że nie potrafisz ich skonfigurować. Poleciłem otworzyć obudowę, abyś powiedział nam jakimi złączami dysponuje płyta główna w celu dobrania odpowiedniej karty graficznej. Oczywistym jest, że każda karta będzie miała swoje złącza monitorów wyprowadzone na zewnątrz. Aczkolwiek są wyjątki przy kartach nisko profilowych.

1. Pisałem co widzę w menedżerze urządzeń i przez WinAudit bo komputer stoi w pracy a jest weekend i mnie tam nie ma. Mam dostęp tylko zdalnie więc nie zajrzę pod budę. Dopiero jutro go otworze.
    2. Co do wyprowadzonych złącz to źle przeczytałem Twój post i zrozumiałem że piszesz o karcie zintegrowanej. Mój temat dotyczył użycia kilku kart jednocześnie by zminimalizować ew. koszty.

0
  Szukaj w 5mln produktów