Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona ładowarka do Laptopa.

karamba26 12 Sep 2010 01:24 4049 4
    karamba26
    Level 23  
    Posiadam Laptopa firmy Samsung

Uszkodzeniu uległa ładowarka - Model PA-1650-01 Rev:1A firmy LITEON (nie ładuje).
    Ma ona na wyjściu 20V 3.25A 65W

Dostałem od znajomego ładowarkę też firmy LITEON ale Model PA-160-19AC
    która ma na wyjściu 19V 3.2A 60.8W

Po przerobieniu wtyczki i podłączeniu lapek uruchamia się i jest ładowana bateria.
    Czy używając tej ładowarki nie szkodzę Mojemu laptopowi??

Chciałbym naprawic swoją oryginalna ładowarke. Na najwiekszym kondensatorze 400V/120 mikroF jest napięcie około 400V. Co mam dalej sprawdać?
    markovip
    Level 34  
    Witam.
    Jeżeli laptop na nowym zasilaczu zadziałał, to znaczy, że działać będzie. 1V więcej nie zaszkodzi, wszak laptop ma przetwornice step-down. 1V mniej może okazać się problematyczne lub szkodliwe dla laptopa. Radziłbym ładować akumulator na wyłączonym laptopie.

Jeżeli nie wiesz jak działa zasilacz flyback do laptopa, mało możesz zdziałać. Sprawdź czy kondensator na wyjściu nie jest napęczniały lub suchy, najlepiej go wymień na nowy.
    400V na kondensatorze na pierwotnym to za dużo, powinno tam być max. 330V. Sprawdź zasilacz "na węch", czasami to najlepsza metoda. Zobacz jeszcze czy jakiś półprzewodnik typu dioda czy tranzystor jest cały.

To tyle co możesz na razie sprawdzić.
    Pamiętaj, w takich zasilaczach występuje napięcie stałe o wartości 330V, jest ono dużo bardziej niebezpieczne niż "prąd w gniazdku". Zachowaj szczególną ostrożność!

Pozdrawiam
    karamba26
    Level 23  
    Ja urzywam laptopa tak że wyciagam baterie podpinam ladowarke i tak pracuje na swoim sprzecie. Czy ten sposob jest niedobry? Czy praca na laptopie z podpieta ladowarka i naladowana bateria (rowniez zainstalowana) jest niedopuszczalna (dodam ze napiecie na ladowarce jest mniejsze o 1 volt od oryginalnego)?
    polonez15
    Level 33  
    Napięciem się nie przejmuj, spoko jest te 19 V a co do baterii to popełniasz duży błąd wyciągając baterię... Pracuj na baterii tylko wtedy, gdy jest to WYMAGANE(podróż, itp) w normalnej pracy podłączaj zasilacz z włożoną baterią.
    markovip
    Level 34  
    @polonez15 - gadasz głupoty!

@karamba26 - dobrze robisz, tak powinno się robić. Z tym, że akumulator powinno się wyjąć, zaraz po zmianie koloru diody (w zależności od modelu i producenta) z pomarańczowego na zielony. Diada ta zmiana kolor przy ~90% naładowania akumulatora. Nie bez powodu prawda?

Jest tak dlatego, że akumulatory Li-ION żyją najdłużej gdy pracują z 10-90% swojej pojemności.