Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microsoft Disk Operating System (MS-DOS 6.22)

przemo210 12 Wrz 2010 17:21 2524 11
  • #1 12 Wrz 2010 17:21
    przemo210
    Poziom 2  

Witam,

Poszukuję oryginalnego systemu operacyjnego "MS-DOS 6.22" wraz z różnymi programami. Jeśli ktoś posiada takowy OS proszę o linka lub o kontakt na e-mail: przemo12146(malpa)gmail.com będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Z góry dziękuję.

0 11
  • #2 12 Wrz 2010 17:33
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

MS-DOS 6.22

NORTON COMMANDER 5.0

Ogólnie Google jest pomocne w szukaniu

Mam nadzieję iż pomogłem :-)

Moderowany przez Matuzalem:

Linki usunąłem. Za propagowanie piractwa - ostrzeżenie.

0
  • #3 12 Wrz 2010 17:42
    Matuzalem

Poziom 43  

MS-DOS w żadnej wersji nie jest darmowy, to samo dotyczy znacznej części programów "oprzyrządowujących" go.
    Możesz szukać na aukcjach licencji, ew. rozważyć zastosowanie jakiegoś zamiennika typu FreeDOS.

0
  • #4 12 Wrz 2010 22:13
    marek003
    Poziom 40  

Matuzalem napisał:
    MS-DOS w żadnej wersji nie jest darmowy, to samo dotyczy znacznej części programów "oprzyrządowujących" go.
    Możesz szukać na aukcjach licencji, ew. rozważyć zastosowanie jakiegoś zamiennika typu FreeDOS.

Dla zasady nadmienię:
    Prawa patentowe w Polsce dotyczące oprogramowania trwają (jak dobrze pamiętam) max 20 lat więc wszystkie wersje dosa które wyszły przed 1990 rokiem, czyli DOS do wersji 4 i norton commander z pierwszymi numerkami wersji (teraz nie pamiętam której- trzeba by było dłużej w google poszperać) można "niby" zgodnie z prawem instalować. Ale nie będę się upierał bo nie jestem prawnikiem.

Pozostaje pytanie co w dzisiejszych czasach można na tych systemach i programach robić? Uruchomić maszynę 386 i co ... godzinami czekać na reakcję systemu? Windows 3.0 działał bodajże od wersji dos 5 (ale teraz nie pamiętam). No ale może są maniacy używający jeszcze do dziś dyskietek miękkich , jednostronnych o pojemności bodajże 360 kB. Na marginesie sam mam jeszcze parę takich dyskietek - niestety nie mam już czytnika - Jak pokazuję je dzieciom to pytają po co robili takie "nośniki" jak na nich nie można było zamieścić żadnych danych bo się nie mieszczą. :)
    Ech ta młodzież :)

0
  • #6 12 Wrz 2010 22:53
    narkoholik
    Poziom 30  

Posiadam 3 dyskowy 6.22 + cdrom driver + mouse driver + :) 20 dyskietkowe Win 95 :) z darmowym IE :D .
    Oryginalne nośniki a 95 nie rozpakowane. Ale czy są czytelne ? Wymontowałem FDD wieki temu. Materiały przechwyciłem z firmy po restrukturyzacji w 2002. Chętnie się na coś wymienię.
    MS DOS 5.0 a 6.22 dosyć się różnią.

A co z tym robić ? To samo co z zużytymi znaczkami czy martwymi motylami :)

Odbiór tylko osobisty a kontakt tylko na PW

0
  • #7 12 Wrz 2010 23:18
    marek003
    Poziom 40  

narkoholik napisał:
    Posiadam 3 dyskowy 6.22 + cdrom driver + mouse driver + :) 20 dyskietkowe Win 95 :) z darmowym IE :D .
    Oryginalne nośniki a 95 nie rozpakowane. Ale czy są czytelne ? Wymontowałem FDD wieki temu. Materiały przechwyciłem z firmy po restrukturyzacji w 2002. Chętnie się na coś wymienię.
    MS DOS 5.0 a 6.22 dosyć się różnią.

A co z tym robić ? To samo co z zużytymi znaczkami czy martwymi motylami :)

Odbiór tylko osobisty a kontakt tylko na PW

Tylko że w chwili obecnej jeżeli naprawdę chcesz być zgodny z prawem powinieneś oprócz oprogramowania na nośnikach posiadać fakturę jego zakupu. I tu kolejny paradoks (głównie chodzi o firmy). Obowiązek przechowywania faktur to 5 lat. nie możesz (jako informatyk w firmie) mieć oryginałów tych faktur gdyż oryginały faktur muszą być w księgowości (w każdej chwili kontrola US wjęc ...). Po 5 latach faktury są usuwane (palone) - jak się "zagapisz" lub/i służby księgowości nie wspomną o niszczeniu niepotrzebnych dokumentów nagle okazuje się że masz pirackie oprogramowanie za które sporo zapłaciłeś jednak nie jesteś w stanie tego udowodnić.

I na marginesie jeżeli masz tylko 3 dyskietki to znaczy że masz system DOS 6.0
    Dos 6.22 miał 4 dyskietki - przy czym do zainstalowania dosa wystarczyły pierwsze 3, czwarta jeżeli już była wykorzystywana tylko przy połączeniach sieciowych (tzw. suplement).

0
  • #8 12 Wrz 2010 23:31
    narkoholik
    Poziom 30  

6.22 (plus enhanced tools) na powiększeniu nie widac - zdjęcie przed chwilą zrobiłem. W firmie było kilkanaście i wszystkie miały 3 dyski. Może to wcześniejszy relase bo wtedy korzystano z netware itd. Ale będąc w tamtych latach za granicą też miałem 3 dyskowe.

Jeżeli chodzi o faktury to raczej dotyczą firm a nie osób fizycznych. Posiadam oryginalny produkt z certyfikatami na oryginalnych nośnikach i nie muszę ewentualnym kontrolerom udowadniać formy zakupu.
    Istnieje rynek wtórny i różne formy odsprzedania lub użyczenia. Transakcje poniżej pewnej kwoty nie musiały być wtedy rejestrowane.

Istniały kiedyś pewne formy przekazania zużytego sprzętu/utworów (oprogramowanie) ale musiałbym pogrzebać w starych papierach żeby podać konkrety. Chętnemu napiszę darowiznę 0,- pln lub bezpłatne użyczenie na czas nieokreślony lub sporządzimy umowę :)

Poważnie jak jest jakiś hobbysta i wierzy że dyskietki jeszcze są czytelne niech bierze. Dodam również gratis FDD i resztę floppów do zabawy.

Swoją drogą przestali wspierać WIN 95 - czy to oznacza abandonware ? :)
    Właśnie mi się przypomniały czasy gdzie w NOT czy Studiach Komputerowych sprzedawano nagrywane programy na szarych FDD z kartonów na rachunek i w majestacie bezprawia (sprzed ustawy antyP)

0
  • #10 13 Wrz 2010 00:27
    narkoholik
    Poziom 30  

Ciężko coś znaleźć. Wychodzi na to że mozna ściągać ale na użytkowanie potrzebna licencja. Kupić można przez pośredników, odkupić lub dostać.

http://support.microsoft.com/directory/worldwide/pl/zasady_licencjonowanie.htm podaje:

" Czy na korzystanie ze starszych wersji oprogramowania Microsoft np. na DOS 6.22 trzeba w tej chwili posiadać licencję?

Każde starsze oprogramowanie Microsoft (także DOS 6.22) jest nadal z punktu widzenia prawa autorskiego własnoœciš firmy Microsoft i każdy użytkownik powinien posiadać licencję na używanie tego programu."

Nie sprzedają ale za darmo nie oddadzą bo nadal wiele firm korzysta zwłaszcza w 3 świecie. Pazerne chamy :)

Pozostaje Free Dos, Dr Dos itp

0
  • #11 13 Wrz 2010 07:43
    Matuzalem

Poziom 43  

marek003 - dla zasady: Nie wiem ile wynosi okres ochrony patentowej. Wiem natomiast, że patent nie jest synonimem licencji. Mam więc wrażenie, iż żeś się ciut z "wyciągnięciem pomocnej dłoni" zapędził.
    Do reszty Twoich opinii też pewnie bym miał jakieś zastrzeżenia - mam bowiem wrażenie, że albo nie wiesz, albo zapomniałeś jak "licencje" - certyfikaty autentyczności w czasach dawniejszych wyglądały, a posługiwanie się omówieniami czy nawet cytatami "współczesnych" EULA nie jest miarodajne.

Microsoft nie "uwolnił" swego oprogramowania (w zakresie obowiązku posiadania licencji) i tyle - ani ono free, ani abandonware.

MS-DOS 6.22 w wersji pełnej składał się, bodaj, z 6 dyskietek. Tyle tylko, że te o numerach 4-6 służyły tylko sieciom.

Co do zasady - licencje trzeba na programy Microsoftu posiadać. Jedynym odstępstwem jest sytuacja, w której mam komputer sprzed połowy lat dziewięćdziesiątych z jakimiś MS-DOS-em, NC itp. i do używam (uruchomię). Nie mogę jednak takiego programu instalować ponownie (nawet na tym samym komputerze).

0
  • #12 13 Wrz 2010 17:55
    przemo210
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Jeszcze wczoraj otrzymałem "MS-DOS 6.22" od użytkownika tego forum za co jestem bardzo wdzięczny. Temat uważam za zamknięty.

0