Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plc GE fanuc + silniczki 24V

taupik 12 Sep 2010 17:40 3872 12
 • #1
  taupik
  Level 11  
  Witam , od niedawna zacząłem się interesować sterownikami PLC, aktualnie ramach ich poznawania i nauki, zrealizowałem mały projekcik, do którego miąłbym do starszych, doświadczonych kolegów kilka pytań, dzięki którym łatwiej uda mi s ie go zrealizować.
  Mianowicie, posiadam sterownik Ge Fanuc 90-30, 5 slotowy, o następujących parametrach: PWR 321, CPU 313, moduł wyjściowy mdl 740 i kasetę symulującą ACC300. Mam do tego prosty manipulator, poruszających się w 3 osiach, ruchem liniowym. Stworzyłem aplikacje w Versie, symulowałem, wygląda ze może być, a teraz chciałem fizycznie połączyć sterownik z silniczkami, a ze tego praktycznie jeszcze nie wykonywałem nigdy, stad moje pyt jak to wszystko połączyć. 3 silniczki napędzające osie, posiadają następujące parametry: napięcie 24 V DC, obroty 4200 rpm. Chciałbym zapytać czy mogę bezpośrednio podłączyć je pod moduł wyjściowy, i np. założyć diody w celu zabezpieczenia wyjść sterownika, podczas zmiany obrotów silnika. Ogólnie jak najlepiej i najprościej to zrealizować, głownie jak najprościej…. Jeśli będą jakieś niejasności, to postaram sie wyjaśnić.
  Dziękuje z góry za wszelka pomoc :)
 • #2
  jestam
  Automation specialist
  Nie podałeś prądu znamionowego silników. MDL740 to wyjścia tranzystorowe 0,5A. Podłącz przez przekaźniki - dla bezpieczeństwa modułu MDL740.
 • #3
  taupik
  Level 11  
  jedyne informacje jakie są na silniczkach, to napicie(24V), obroty(4200rmp) i moment obrotowy(49.0 mN*m), typ tego silniczka to NISCA NA4056D, na stronce nie mogę się doszukać dokładnie tego typu D. tutaj link to strony Link
  Jakie konkretnie przekaźniki by Pan proponował ??
  dziękuje za zainteresowanie, pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  adamusx
  Level 27  
  Witam.

  Czy ten manipulator ma jakieś sprzężenie zwrotne od pozycji poszczególnych członów?
  Czy chcesz mieć możliwość regulacji prędkości silników?

  Jeśli na dwa powyższe pytania odpowiedziałeś NIE, to do sterowania silnikiem DC za pomocą PLC możesz wykorzystać dwustanowy przekaźnik, który podłączasz do PLC, służacy do zmieniania kierunku pracy silnika. Drugi przekaźnik wykorzystujesz do załączania silnika.

  np:
  Plc GE fanuc + silniczki 24V
 • #5
  taupik
  Level 11  
  regulacja prędkości silnika odpada, a co do sprzężenia, to poszczególne pozycje w których znajduje się manipulator, odpowiadają za nie krańcówki, tzn jak narazie sygnały podawane z modułu symulującego zastępujące krańcówki, w programie jest tak, ze gdy sterownik dostanie na wejście syg z odpowiedniej krańcówki, wyłącza odpowiednie syg wyjściowe
 • #6
  adamusx
  Level 27  
  Witam.

  Podłączasz więc silniki wg. schematu, który zamieściłem powyżej. Do PLC dodatkowo podłączasz sygnały z krańcówek... Reszta to już kwestia odpowiedniego zaprogramowania PLC...
 • #7
  taupik
  Level 11  
  No tak, z programem nie mam raczej problemów, dlatego pytam o ten przekaźnik jaki konkretnie zastosować bo w tym nie mam jeszcze żadnego doświadczenia a nie chciałbym czegoś złego wybrać.
  Co do schematu przedstawionego przez Pana, to w programie mam to tak zrealizowane ze np Q1 ma załączać obroty silnika 1 w lewo, a Q2 w prawo, nie ma przycisku stopu, tzn stop jest realizowany poprzez przełączenie na tryb pracy manualnej, gdzie sygnał na dane wyjście podawany jest dopóki wciskany jest przycisk odpowiadający za dany kierunek obrotów silnika.
  pozdrawiam
 • #8
  jestam
  Automation specialist
  Na schemacie podanym przez kol. adamusx jest opisane znaczenie wyjść.
  O 0.0 silnik on/off
  O 0.1 silnik lewo-prawo

  jeśli w programie masz inaczej, to popraw program.

  btw. można zaoszczędzić zestyk przełączny w PK1 - przy jeszcze innym sterowaniu:

  Code:


  +24V-----O                        O---------+24V
            /O------(silnik)------O\
  GND------O                        O---------GND

  Q0.2----[K1]--+             +--[K2]---------Q0.3
  GND-----------+             +---------------GND


  Sterowanie:
  Q0.2 = 0, Q0.3 = 1 - obrót w lewo
  Q0.2 = 1, Q0.3 = 0 - obrót w prawo
  Q0.2 = 0, Q0.3 = 0 - stop
  Q0.2 = 1, Q0.3 = 1 - stop

  Dowolne przekaźniki interfejsowe powinny być OK.
 • #9
  taupik
  Level 11  
  witam ponownie, mam pyt co do tego schematu, tzn bardziej do rozumowania mojego, czy aby konieczny jest ten przycisku stopu dla silników?? w trybie manualnym sygnał podawany jest do momentu wciskania przycisku, czyli stop jest automatycznie przy puszczeniu przycisku, w trybie automatycznym sygnały są wyłączane poprzez odczyt położenia manipulatora na podstawie sygnałów z krańcówek, wiec stop silników tez jest nie potrzebny bo wykonywana jest określona sekwencja, a stop trybu auto, jest poprzez przełączenie na tryb manualny. wiec wolałbym nie zmieniać już nic w programie, no chyba ze zle coś rozumuje??

  A co do przekaźnika, to czy chodzi o taki ?? Link Link2
 • #10
  jestam
  Automation specialist
  Jaki przycisk stopu? Na schemacie (moim, ani kol. adamusx) nie ma żadnego przycisku!

  Przekaźniki powinny dać radę (elektromagnetyczne). Może masz jakieś w szufladzie?
 • #11
  taupik
  Level 11  
  no niestety w szufladzie brak i muszę się na małe zakupy wybrać, wiec dlatego pytałem tak o te przekaźniki czy takie mogę kupić. wiec na 3 silniczki , 3 takie przekaźniki, tak ?

  chodziło mi ze w programie mam przewidziane po 2 zmienne na każdy silnik, jedna odpowiadająca za obroty w prawo a druga w lewo i ze nie chciałbym to tak już zostawiać
 • Helpful post
  #12
  jestam
  Automation specialist
  Na obu schematach są 2 przekaźniki na każdy silnik. Zwróć też uwagę na liczbę styków przełącznych - opisane wyżej.

  Quote:

  chodziło mi ze w programie mam przewidziane po 2 zmienne na każdy silnik, jedna odpowiadająca za obroty w prawo a druga w lewo i ze nie chciałbym to tak już zostawiać

  Co za problem dodać (dla układu kol. adamusx) 2 drabinki sterujące fizycznymi wyjściami w zależności od Twoich zmiennych?
  Przy moim schemacie można w zasadzie wysterować wyjścia prosto z Twoich zmiennych.
 • #13
  taupik
  Level 11  
  Dziękuję bardzo za porady Panowie ;) udało mi się wszystko uruchomić i ładnie chodzi;) pozdrawiam ;)