Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 78+ włącza się, ale nic nie wyświetla.

magazynier100 12 Sep 2010 17:46 3680 2
    magazynier100
    Level 12  
    Witam.
    Radio jak w temacie. Nie znam historii radyjka - dostałem wybrakowane. A więc włącza się, ale nic się nie wyświetla na wyświetlaczu. Brakowało tranzystorów Q415 i Q416 oraz diody D531. Wlutowałem brakujące elementy, ale na wyświetlaczu dalej "cisza". Poczytałem trochę na forum i posprawdzałem kilka elementów wymienionych w tematach - wyniki poniżej.
    Napięcia na tranzystorze Q415:
    E- 5,6 V
    C- 13 V
    B- 4,9 V

Napięcia na tranzystorze Q416:
    E- 4,9 V
    C- 0 V
    B- 9 V

Dodatkowo sprawdziłem też diody DZ401 i DZ402 - sprawne.
    Brakuje jeszcze tranzystora Q214 ale on chyba nie ma nic wspólnego z wyświetlaczem. Zauważyłem, że po włączeniu radia nagrzewa się tranzystor Q415 oraz procesor MAXON 2204446-A. Na 72 i 73 nóżce procesora jest 3,9 V.
    I teraz nasuwa się pytanie czy może być uszkodzony ten procesor i co jeszcze ewentualnie mógłbym sprawdzić ?

Schemat: http://hamradio.online.ru/ftp/sch_alan_78p.pdf

Z góry dziękuję za pomoc.
    maylo
    Level 26  
    Witaj to stara wersja Alana 78. Nie wiadomo w jaki sposób uszkodził sie tranzystor stab. 5v(Q415) jeśli przebił 13v to raczej po maxonie . Aktualnie raczej nie możliwe jest go kupić nowego ew jakiś z demontażu. Możesz sprawdzić jeszcze czy x401 oscyluje.
    magazynier100
    Level 12  
    Więc X401 prawdopodobnie nie oscyluje. Nie mam jak go sprawdzić, ale gdzieś na forum wyczytałem, że na jednej i drugiej jego nóżce powinno być około 2,5 V +- 10%. Na jednej jest około 1,7 a na drugiej 0, stąd wnioskuję, że nie działa a podmieniałem aż 3 takie i na każdym było to samo. A jeśli chodzi o procesor to mam taki chyba sprawny :).

Witam.
    Uszkodzony okazał się procesor MAXON 2204446-A , przez co grzał się tranzystor Q415. Po wymianie procesora, tranzystor już się nie grzeje, a wyświetlacz pokazuje wszystkie funkcje tzn. działa :). X401 oscyluje. Niestety radio nie odbiera i nie nadaje. Driver 2sc2314 i końcówka mocy 2sc2078 sprawne, układ KIA7217 i tranzystor KTB1367 także. Nie idzie go też przestroić zworkami (na nóżce 15,16,17 i 18 procesora jest napięcie 4,8 V, rezystory R461,R462,R463 i R464 sprawne), a na dodatek gubi częstotliwość. Załóżmy, że radio A to radio sprawne, a radio B - naprawiane. Kiedy nadaje z radia A na kanale np.1 to w radiu B słychać mnie na kanale 15, po kilku sekundach już na 16 itd. a czasami nawet na żadnym. Luty na VCO poprawiłem - bez rezultatu. Na pinie 11 procesora w momencie wciśnięcia nadawania nie pojawia się napięcie 4,5 V , gdzie w sprawnym radiu to napięcie występuje. Po podaniu na pin 11 tych 4,5 V, pojawia się nadawanie, a SWR pokazuje 4 W , jednak nadaje tak jak odbiera - na różnych częstotliwościach.

Alan 78+ włącza się, ale nic nie wyświetla.

Zauważyłem też, że po każdorazowym wyłączeniu/włączeniu bez odłączania od zasilania radio uruchamia się na kanale 9 w FM, tak jakby nie działała pamięć. Czy jest możliwe, że ten podmieniony procesor nie jest w pełni sprawny i powoduje takie anomalia ? Ewentualnie może ktoś ma namiary gdzie można dostać taki procesor ?

P.S. Reset procesora w postaci zwarcia wszystkich nóżek do masy, przy odłączonym zasilaniu oczywiście, też nie przynosi żadnych rezultatów.
    Pozdrawiam.