Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega162/32/16/8]telefon komórkowy

carkar 12 Wrz 2010 19:05 3152 32
  • #1 12 Wrz 2010 19:05
    carkar
    Poziom 15  

Tym razem napadło mnie abym zrobił okropnie głupi telefon komórkowy, bez bajerów, aby można było otrzymać SMS, zadzwonić odebrać telefon, książka telefoniczna i chyba wszystko...
    Taki telefon dla seniorów..

Czy znacie jakieś układy które:
    -połączą się do sieci GSM
    - umożliwią wysłanie sms, zadzwonić.

Czy jest to realne, czy takie rzeczy da się osiągnąć tylko na ARMach??

0 29
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 12 Wrz 2010 19:34
    xury
    Poziom 39  

Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi, ale wystarczy nawet Atmega8 i SIM 300D

1
  • #3 12 Wrz 2010 19:57
    carkar
    Poziom 15  

Tak oczywiście. Dzięki wielkie. Znasz może jakieś tuty jak coś takiego zrobić na tym Sim300d. Muszę zrobić telefon babci, bo ma problemy z nowszymi telefonami napakowanymi bajerami itp. a stare już się zepsuły.

0
  • CControls
  • #4 12 Wrz 2010 20:03
    xury
    Poziom 39  

Szukaj tu na forum. Co do wykonania to trzeba nauczyć się komunikować przez USART używając komend AT. Podłączyć zewnętrzną klawiaturę, oraz inne peryferia i oczywiście napisać program do mikrokontrolera.

1
  • Pomocny post
    #5 12 Wrz 2010 20:06
    medicb
    Poziom 28  

Wystarczy Ci moduł GSM, atmega, układ przedwzmacniacza mikrofonowego ARW z przetwornikiem A/C, PA dla głośnika, układ ładowania i zapoznanie się z komendami AT. Tylko nie wiem czy dał bym to babci ...
    Takiego gotowca o jaki Ci chodzi można kupić na allegro, w niemczech kosztują od 20 do 30 euro.

1
  • #6 12 Wrz 2010 20:25
    carkar
    Poziom 15  

Chwilka, czyli ten moduł gsm obsługujemy jak starego simensa? Uart dla mnie to żaden problem, a spisów z komendami at jest więcej niż użytkoników czytających ten temat :-D Ile bądzie za to kosztował sam moduł, przetwornik ac głośnik itp. No tak ciężko będzie dać babci taką cegłę.

0
  • #7 13 Wrz 2010 18:56
    carkar
    Poziom 15  

A w jaki sposób rozmawiamy? Też układem sim300d? Czy podpinamy głośnik wraz z osprzętem, mikrofon. Czy musimy te rzeczy dać na mikroc i przekazujemy te rzeczy w formie cyfrowej?

0
  • Pomocny post
    #8 13 Wrz 2010 19:34
    mirekk36
    Poziom 42  

carkar napisał:
    A w jaki sposób rozmawiamy? Też układem sim300d? Czy podpinamy głośnik wraz z osprzętem, mikrofon. Czy musimy te rzeczy dać na mikroc i przekazujemy te rzeczy w formie cyfrowej?

Panie koego, to naprawdę dziwne pytania bo wystarczy zassać z netu pierwszą lepszą notę PDF do takiego sim300 i tam masz wszystko jak na dłoni. No szczegółowe opisy i przykłady odpowiadające jak na razie w 120% na twoje pytania. Nawet za dużo czytać nie trzeba tylko przejrzeć przynajmniej obrazki ... ze schematmi .... a takie chyba umiesz czytać podejrzewam. Czy to takie trudne?

Dodano po 1 [minuty]:

Jak to poczytasz to wtedy najwyżej nasuną ci się jakieś bardziej konkretne i racjonalne pytania. Poszukaj też na samej elektrodzie bo na temat modułów simXXX było już sporo wątków, kodów i czego dusza zapragnie.

0
  • #9 13 Wrz 2010 19:44
    carkar
    Poziom 15  

Hmm... Przeglądać 600 stron w poszukiwaniu 1 tej jednynej.... Jak dla mnie to szaleństwo. Proszę odpowiedź na moje pytania

0
  • Pomocny post
    #10 13 Wrz 2010 19:57
    landy13
    Poziom 29  

Gdybyś chociaż ściągnął pdfa, wiedziałbyś że ma jedynie 53 strony.

0
  • Pomocny post
    #11 13 Wrz 2010 19:58
    gdL
    Poziom 27  

Takie telefony już są, to będzie wyważanie otwartych drzwi. Dobry telefon (niezawodny, a przynajmniej, bardziej, niż Twojej produkcji), kupisz już za niewiele ponad 200 zł. Zobacz np tu :

http://komorkomania.pl/2010/01/22/telefon-dla-seniora/

0
  • #12 13 Wrz 2010 20:30
    carkar
    Poziom 15  

Prezenty zrobione własnoręcznie cieszą bardziej, więc chyba to nie jest to wywarzanie otwartych dźwi. Mimo to dzięki za pomoc. Każdemu z was dam "pomógł" i po 3 punkty na konto. :-D

0
  • #13 13 Wrz 2010 20:39
    gdL
    Poziom 27  

Cytat:
    Prezenty zrobione własnoręcznie cieszą bardziej, więc chyba to nie jest to wywarzanie otwartych dźwi.

Rozumiem, też tak uważam. Jednak czasem warto się zastanowić, czy nie bardziej kluczowe jest stabilne działanie. W przypadku "seniorów", często taki telefon jest najbardziej potrzebny w awaryjnych sytuacjach.

Warto pomyśleć o zawarciu tam dużego, jasnego, czytelnego wyświetlacza, przycisku "pomocy", krzyczącego wskaźnika stanu baterii i pojemnego akumulatora.

Prawdę mówiąc, szereg przydanych rzeczy można podpatrzeć u "konkurencji", bo o wielu z tych rzeczy już pomyślano.

0
  • #14 13 Wrz 2010 21:02
    mirekk36
    Poziom 42  

carkar ---> oj, oj, oj ... widzę, że kiepściutko z umiejętnościami czytania not PDF (I nie chodzi mi tu wcale o poziom języka angielskiego, bo schematy są rysowane w dobrze znanym każdemu tutaj chyba standardzie prawda?). Zatem udzielę ci wyjątkowo małego HINT'a ;)

Pobierz sobie tę notę PDF proszę, i zamiast przeglądać jak napisałeś 600stron (co jest nieprawdą jak już ktoś słusznie zwrócił uwagę) to rzuć okiem na krótki spis treści. Masz tam jak byk opisane rozdziały m.inn dotyczące podłączania części analogowej mikrofon/słuchawki ale także cyfrowej jak karta SIM i wiele innych. Czy naprawdę aż tak ciężko bez przeglądania tych 600 stron przejść na te wskazane w spisie treści żeby zobaczyć prosty jak drut schemat części analogowych ????? jeśli nadal będziesz twierdził że to przesada i ponad twoje siły - to hmmmm może zrezygnuj z tego projektu raz na zawsze bo przy takim braku chęci wczytania się w podstawową dokumentację po prostu ci się to nie uda. Później i tak i tak będziesz musiał przebrnąć przez wiele pozostyałych stron, ale na Zeusa, korzystaj pan ze spisu treście PLEASE ;)

0
  • #15 13 Wrz 2010 21:19
    medicb
    Poziom 28  

Teoretycznie można zrealizować ten projekt całkiem zgrabnie ale musiał by być wykonany w smd. Trzeba by się zastanowić czy będzie tam do czegokolwiek potrzebny wyświetlacz, czy może wystarczą guziki z napisami: WNUCZEK, POGOTOWIE, RADIO MARYJA ... itd. Wydaje mi się, że najtrudnieszą częścią zadania jest blok audio i układ ładowania (choć i takowy jest w niektórych modułach GSM) reszta zadania to szkielet programu który z lenistwa można postawić na nogi w jeden dzień z bascomem. Czy babcia potrzebuje do szczęścia sms? Ja bym sobie darował a w miejsce tego "guzik" z sekwencją do wpisania 14 cyfr na doładowanie konta i "wyślij". Całość można by upchnąć w słuchawkę od jakiejś starej słuchawki od domowej bezprzewodówki.

0
  • #16 14 Wrz 2010 16:11
    carkar
    Poziom 15  

No tak macie rację.
    Widzę że 3 punkty zrobiły na Mirku wrażenie i od razu dostałem hinta :)
    Dzięki za pomoc.
    Dla mnie wydaje się że najgorsza będzie obsługa klawiatury...
    Macie może jakiś pomysł co do układu ładowania??
    W sumie z tymi numerami(szybkie wybieranie to świetny pomysł, bo dzwoni tylko do 3 osób, a resztę odbiera)
    SMSów nie pisze lecz czyta.
    Myślałem że jako wyświetlacza użyję LCD z Simensa S65, komunikacja przez SPI.

EDIT:

Teraz się pochwalę :)
    Znalazłem w DS taką notę:
    "Charge Method CC / CV (Constant Current / Constant Voltage)"
    Czy możecie mi wytłumaczyć o co w nich chodzi??

0
  • #17 14 Wrz 2010 19:26
    Freddy
    Poziom 43  

carkar napisał:

...

Teraz się pochwalę :)
    Znalazłem w DS taką notę:
    "Charge Method CC / CV (Constant Current / Constant Voltage)"
    Czy możecie mi wytłumaczyć o co w nich chodzi??

Jak narazie nie ma czym się chwalić. W googl masz wbudowany translator, ale jeśli nie wiesz nawet co to jest CC/CV i do jakich typów akumulatorów się to stosuje, to może nie zabieraj sie za dalszą budowę, bo nic Ci z tego nie wyjdzie.

-1
  • #18 14 Wrz 2010 19:42
    gdL
    Poziom 27  

Ładowanie stałym prądem/stałym napięciem. Znalazłem ostatnio fajny artykuł do przeczytania w tej tematyce po polsku.

Było to również poruszane na elektrodzie, zapraszam tutaj po więcej : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3559104#3559104

0
  • #20 14 Wrz 2010 21:43
    carkar
    Poziom 15  

Czytałem też inne tematy i przeczytałem też o kodowaniu pdu. Co to znowu jest....

0
  • #21 14 Wrz 2010 21:49
    medicb
    Poziom 28  

Kodowanie PDU nie jest Ci do niczego potrzebne, możesz korzystać z trybu tekstowego.

1
  • #22 15 Wrz 2010 12:33
    inventco.eu

Poziom 29  

Moderowany przez inventco.eu:

Każda następna drwina, kpina bądź wypowiedź niezgodna z regulaminem będzie skutkować odpowiednim wpisem. Autora ( carkar ) postu proszę o dokładne zapoznanie się z regulaminem forum. Pozdrawiam

-1
  • #23 15 Wrz 2010 13:48
    carkar
    Poziom 15  

Cytat:

Do ładowanie polecam to cacko:
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/lineartechnology/1733fs.pdf
    Z prądem ładowania ustawionym powiedzmy na 350mA (przy 750mA układ zaczyna się już ładnie grzać :) ).

Przeczytałem w DS że VCH(ar)G(e) Imin = 650mA
    A ty napisałeś że możeny ustawić na około 350mA, czy to nie za mało??
    Czy nie można wogłoe użyć tego od SIM300d jest na 23 stronie DSa??

0
  • #25 15 Wrz 2010 18:29
    carkar
    Poziom 15  

Czy nie można użyć tego zintegrowanego na 23 str. DSa?

0
  • #27 15 Wrz 2010 19:14
    carkar
    Poziom 15  

Nie chodzi o SIM300D

0
  • #28 15 Wrz 2010 20:01
    medicb
    Poziom 28  

Freddy napisał:
    Obaj źle czytacie, według DS maksymalny prąd układu to 1.5A. Prąd ten ustawiany jest rezystorem podpiętym do nogi PROG.

Dobrze, że przeczytałeś to co każdy wcześniej już dawno wiedział gdy czytał.
    350mA jest wartością którą w praktyce testowałem i moim zdaniem jest optymalna.

PS. Freddy naprawiałeś już kilka Go710 w swoim życiu to wiesz czym kończy się ładowanie rozładowanego, starego akumulatora prądem 1,5A ... wymianą U23!

0
  • #29 15 Wrz 2010 20:14
    Freddy
    Poziom 43  

medicb napisał:
    ...PS. Freddy naprawiałeś już kilka Go710 w swoim życiu to wiesz czym kończy się ładowanie rozładowanego, starego akumulatora prądem 1,5A ... wymianą U23!

Nieprawda, żadna wymina U23, W TT prąd jest ograniczony do 1.15A, ale to już jest OT.

0
  • #30 15 Wrz 2010 21:12
    carkar
    Poziom 15  

Pytanie było inne....

0