Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hi-Fi Efekt Leslie

januszj23 10 Wrz 2010 00:10 7220 26
 • Hi-Fi Efekt Leslie

  Witam,
  Wpadło mi w ręce stare bo z 1992 roku pisemko Nowy Elektronik. Wewnątrz natknąłem się na zapomniany przeze mnie artykuł Pana mgr inż Zbigniewa Pędzika opracowany na podstawie "ELV journal" pt. Hi - Fi efekt Lesley.
  Kiedyś przymierzałem się do wykonania tego projektu, lecz ....... zawsze coś:D.
  Po silnej mobilizacji wykonałem płytkę, zmontowałem układ, podłączyłem
  i......działa, działa i to jak działa. A oto moje wypociny.
  Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie


  Fajne!
 • #2 10 Wrz 2010 09:47
  lampowiec
  Poziom 14  

  bardzo estetycznie wykonana płytka;) , wykonanie jest ok! można by jakąś obudowę dać;) chętnie zobaczył bym już "zapakowane" xD

  chyba wykonam ten układzik, miałem się z zamiarem wykonania oryginalnego Lesle ;)
  pozdrawiam...

 • #3 10 Wrz 2010 09:52
  sniegulik
  Poziom 15  

  Profesjonalny układzik. Możesz załączyć efekt dźwięku?

  Pozdr.

 • #4 10 Wrz 2010 18:53
  Jamie
  Poziom 19  

  LESLIE Panowie, nie Lesle, Lesley...

  PS: Zassałem sobie załącznik (swoją drogą trochę wysoko punktowany) i zwracam honor autorowi tematu - skoro autor artykułu w Nowym Elektroniku pomylił nazwiska... Donald Leslie, wynalazca tego efektu - stąd nazwa - oryginalny układ opierał się na wirujących głośnikach, wersje czysto elektroniczne to tylko symulatory, lepsze lub gorsze. Gdzieś już o tym było na Elektrodzie i to chyba nie raz...

 • #5 11 Wrz 2010 05:36
  januszj23
  Poziom 10  

  Witam, bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem oraz docenienie mojej pracy. W stosunku do pierwowzoru z załącznika zamieniłem TL084 na TL074 (lepsze parametry układu) oraz zastąpiłem mechaniczny przełącznik omijania efektu kluczami CD 4053, gdyż podczas przełączania występowały trzaski. Trzeci klucz wykorzystałem do sterowania dwukolorową diodą led sygnalizującą tryb pracy. Zastosowałem również kondensatory tantalowe w torze akustycznym. Ze względu na niski pobór prądu urządzenie pracuje poprawnie przy zasilaniu baterią 9V (6F22). Ten układ wykorzystam do współpracy z cyfrową kamerą pogłosową (kit AVT 211). Ponieważ kamera jest monofoniczna zastosowałem układ przetwarzający sygnał mono na pseudostereo z Praktyczny Elektronik (płytka nr256). Oba urządzenia (kamera i efekt) mogą pracować niezależnie.
  Testowałem urządzenie na słuchawkach i doprawdy efekty są porażające. Autor nie rozminął się z prawdą pisząc o jakości za stosunkowo niewielką cenę.


  -- lampowiec, sniegulik
  Ponieważ pracuję równolegle nad kilkoma urządzeniami proszę o wyrozumiałość, próbki zamieszczę wkrótce.

  -- Jamie
  Zgadzam się z kolegą co do nazwiska wynalazcy tego interesującego efektu lecz w celu zachowania oryginalności artykułu jak i przez szacunek do jego autora celowo nie zmieniałem tytułu z pierwowzoru.
  Punkty, no cóż wyceniłem swoją pracę na zaledwie 1pkt. pozostałe punkty to transfer. Można zgłosić to dla Moderatora lub Admina.

  -- lampowiec

  A oto zarys całego urządzenia i obudowa. Pozdrawiam
  Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie

 • #6 13 Wrz 2010 13:54
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Też zbudowałem ten Leslie z NE, ale bardzo dawno temu i płytkę malowałem ręcznie. Układ zadziałał od pierwszego uruchomienia i na tym koniec.
  Tak przeważnie kończą moje "wypociny". :D

 • #7 18 Wrz 2010 02:41
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Czy jesteś w stanie sprawdzić, na ile ten efekt Leslie jest podobny do tego, który jest w organach Hammonda (tam, to była szafka z obracającym się głośnikiem)?

 • #8 18 Wrz 2010 09:33
  tomaszgab
  Poziom 27  

  januszj23 - miło patrzeć i podziwiać w dzisiejszych czasach na dzieła tak kultowego efektu.Sam jestem ciekaw efektu końcowego czyli paru dźwieków. Nie moge otworzyć twojego pliku, czy możesz wrzucić sam tylko schemat.

 • #9 18 Wrz 2010 12:19
  januszj23
  Poziom 10  

  Witam,
  andrzejlisek -- No niestety, na oryginalny efekt miało wpływ wiele czynników a przede wszystkim rozchodzenie się fal dźwiękowych w powietrzu, efekt Dopplera no i przede wszystkim trójwymiar przestrzeni. W tym urządzeniu przestrzeń jest dwuwymiarowa (stereo) -zobacz opis.

  tomaszgab -- Proszę bardzo. Pracuję teraz nad jak najlepszym nagraniem próbek - cierpliwości.
  Hi-Fi Efekt Leslie Hi-Fi Efekt Leslie

 • #10 18 Wrz 2010 19:48
  Jamie
  Poziom 19  

  W związku z powyższym prosiłbym Szanownego Kolegę o skan dokumentacji lub sam schemat wymieniony w poście: "układ przetwarzający sygnał mono na pseudostereo z Praktyczny Elektronik (płytka nr256)" - nigdzie tego jakoś nie mogę znaleźć. Natomiast dokumentację kitu 211 przypadkiem mam...;)

 • #11 19 Wrz 2010 10:05
  tomaszgab
  Poziom 27  

  januszj23
  Interasuje mnie bardziej ten efekt do wykorzystania gitara a wzmacniacz. Zdaję sobie sprawę , że sygnał mono z gitary trzeba przetworzyć na stereo. Czy próbowałeś tego rozwiązania do gitary.

 • #12 19 Wrz 2010 15:27
  januszj23
  Poziom 10  

  tomaszgab -- Witam, oczywiście podłączałem gitarę do tego urządzenia i świetnie
  to działa ale aby w pełni wykorzystać możliwości należy gitarkę podłączyć poprzez
  wspomniany układ pseudo stereo (PE płytka nr 256 z numeru 2/96). Wówczas świetnie "przemiata" między głośnikami stereo ale z sygnałem mono również sobie radzi chociaż efekt jest mniej słyszalny. Pozdrawiam

 • #13 19 Wrz 2010 20:43
  tomaszgab
  Poziom 27  

  No to zabieram sie do projektowania płytki załączonych schematów. Do szczęścia brakuje mi jak i koledze Jamie , schematu pseudo stereo - płytka 256. Nie proszę z lenistwa lecz jak widać jest problem z nim.

 • #14 19 Wrz 2010 23:13
  januszj23
  Poziom 10  

  tomaszgab --
  Witam, nie musisz nic projektować, wystarczy proste słowo "proszę" ale to już na privie. Płytkę do kamery kupiłem w AVT, resztę płytek projektowałem sam. Pozdrawiam.

 • #15 20 Wrz 2010 00:48
  Jamie
  Poziom 19  

  W zasadzie można przeprojektować tak, by wszystkie bloki znalazły się na jednym PCB - w przypadku układu przeznaczonego wyłącznie do gitary to nawet zaleta - z tym, że trochę duże chyba wyjdzie, więc może lepiej na osobnych płytkach... Albo przeprojektować na smd..
  Koledze Autorowi tematu już dziękowałem za materiały na privie i mailem, ale publicznie też chyba nie zaszkodzi - dzięki jeszcze raz ;)

 • #16 20 Wrz 2010 12:19
  tomaszgab
  Poziom 27  

  januszj23 - Dzięki za szczodrość ale nie zabieraj mi tej przyjemności w projektowaniu płytki, idą długie jesienne wieczory. Robię je bardzo małe , łatwiej mi jest potem sprawdzić przebiegi na oscyloskopie , no i mogę powiedzieć , że jest to moje kolejne dziecko. A co z tym schematem - pseudo-stereo płytka 256.

  Dodano po 4 [godziny] 57 [minuty]:

  januszj23 - rys.1. to układ obróbki sygnału a jest to w rzeczywistości elektroniczny podwójny potencjometr. W przypadku gitary wydaje mi sie , że moge ten układ pominąć a potrzebny byłby mi rys.2 generator i układ pseudo-stereo. Czy dobrze rozumuję genezę działania tego efektu .

 • #17 20 Wrz 2010 18:43
  Jamie
  Poziom 19  

  tomaszgab napisał:
  ...w rzeczywistości elektroniczny podwójny potencjometr. W przypadku gitary wydaje mi sie , że moge ten układ pominąć a potrzebny byłby mi rys.2 generator i układ pseudo-stereo. Czy dobrze rozumuję genezę działania tego efektu .


  Bo to w zasadzie jest elektroniczny potencjometr ;) To działa z grubsza tak, że wycisza płynnie jeden kanał podgłośniając drugi i vice versa - to tak w uproszczeniu. Pozbywając się tego bloku - pozbywasz się efektu Leslie...
  Ściągnij archiwum, tam jest dokładny opis - dlaczego ci się nie otwiera?

 • #18 20 Wrz 2010 19:41
  tomaszgab
  Poziom 27  

  Jamie , masz rację i przeanalizowałem schemat. Płytkę elektronicznego potencjometra mam już o wymiarach 5x7cm ale milczy dalej autor postu i brakuje mi schematu układu pseudo-stereo.

 • #19 20 Wrz 2010 21:07
  januszj23
  Poziom 10  

  Witam, przepraszam kolegów ale ja po prostu pracuję, no ale do rzeczy.

  Jamie-- oczywiście można na jednej PCB, można w smd, uważam jednak że moduły łatwiej rozmieścić w obudowie, chociażby płytka jedna nad drugą lub jak w przypadku "tomaszgab" nie są potrzebne wszystkie składniki urządzenia. Po prostu uniwesalizm.

  tomaszgab-- analiza schematu i przeczytanie zasady działania ze zrozumieniem jak widzę pomogło. Można zastosować inne, nowsze układy streofonicznych potencjometrów elektronicznych ale TDA 1074A spełnia warunek HiFi. Ważne jest aby rezystory i kondensatory w obu kanałach toru akustycznego były jednakowe.
  Materiał wysłałem ci na pw. Proponuję wymienić izostat na klucze CD 4053. Nie chcę wrzucać w tym temacie wszystkich materiałów dotyczących całego urządzenia gdyż tematem jest sam efekt Leslie. Pozdrawiam i miłej zabawy z płytkami.

 • #20 20 Wrz 2010 21:22
  tomaszgab
  Poziom 27  

  dzięki, a że jestem zapalonym dłubaczem wszystkiego co wokół gitary i jej duszy się dzieje myślę, że uda mi się jakieś próbki dźwiękowe zaprezentować w niedługim czasie.

 • #21 21 Wrz 2010 14:53
  tomaszgab
  Poziom 27  

  januszj23
  Nadal mą duszą targają wątpliwości.
  1.Sygnał z gitary do pseudo-stereo, potem elektroniczny potencjometr a potem i tu jest pytanie. Zwierasz 2xwyjścia czy podłączasz się tylko do jednego.A może prosty mieszacz sygnałów i dopiero wzmacniacz.
  2.To co opisujesz w stosunku do gitary trochę mnie nie przekonuje co do końcowego efektu.Rozumiem , dwa wzmacniacze na końcu ale jeden i to mono.

 • #22 21 Wrz 2010 19:54
  januszj23
  Poziom 10  

  Witam,
  tomaszgab-- ja nie wyobrażam sobie w jaki sposób chciałbyś usłyszeć efekt bez zastosowania wzmacniacza stereofonicznego. Trochę historii: w czasach gdy Leslie odkrył i zastosował ten efekt nie było jeszcze stereofonii i właśnie poprzez wirujące głośniki i przesłony uzyskał efekt przestrzeni a w połączeniu z efektem Dopplera powstał charakterystyczny dźwięk organów Hammonda. Tyle historia.
  Proszę poczytaj jeszcze opis działania tego urządzenia. Można do niego doprowadzić sygnał monofoniczny ale żeby usłyszeć efekt "wirujących głośników" niezbędny jest wzmacniacz stereofoniczy.

  A teraz z innej beczki. Szanowni koledzy, właśnie otrzymałem taką informację:
  Data zgłoszenia: 04:56:06 2010-09-21
  Opinia użytkownika:
  ==========
  wzory płytek z AVT, NE są objęte prawami autrorskimi, to jest piractwo!

  Proszę mi pokazać gdzie zamieściłem wzór płytki AVT lub NE?, prezentowana płytka Leslie została zmodyfikowana i wykonana przeze mnie, zresztą podałem źródło i autora oryginalnego arytykułu.
  Odniosłem wrażenie , że na forum nie można zamieszczać skonstruowanych urządzeń bo zawsze znajdzie się "życzliwy"
  W związku z powyższym zamykam temat.
  Pozdrawiam

 • #23 26 Wrz 2010 18:29
  tomaszgab
  Poziom 27  

  Czy na rysunku 2.Schemat zasilacza kondensator C21 nie powinien być połączony z opornikami R37 i R38. R49 to potencjometr czy montażowy trymerak.

 • #24 27 Wrz 2010 03:12
  januszj23
  Poziom 10  

  tomaszgab -- Witam, C21 ujemny biegun z masą a dodatni z:R41, R42 i nóżka 2 US5A. R41 to potencjometr do regulacji prędkości generatora. Pozdrawiam

 • #25 27 Wrz 2010 10:16
  tomaszgab
  Poziom 27  

  januszj23 napisał:
  tomaszgab -- Witam, C21 ujemny biegun z masą a dodatni z:R41, R42 i nóżka 2 US5A. R41 to potencjometr do regulacji prędkości generatora. Pozdrawiam

  Nie chodzi mi o potencjometr R41 tylko o R49.

 • #26 27 Wrz 2010 16:40
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Do autora:

  Napisałem na szybko prosty programik, który przetwarza plik w sposób, w jaki mi się wydaje, jak czytałem artykuł o tym urządzonku.

  Program obsługuje pliki WAV 16-bitowe signed, dowolna częstotliwość próbkowania.

  Czy możesz sprawdzić, czy taki własnie efekt daje to urządzenie?

  Program napisałem w Turbo Pascalu i działa w DosBox oraz bezpośrednio w Windows XP (sprawdzałem).

 • #27 27 Wrz 2010 21:16
  januszj23
  Poziom 10  

  Witam, tomaszgab -- R49 to również potencjometr.

  andrzejlisek -- podeślij na pw jakiś plik muzyczny do przesłuchania tym programie.
  Pozdrawiam.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME