Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS MX29F002 uszkodzony

16 Wrz 2004 01:26 969 3
  • Poziom 22  
    posiadam kość biosu o oznaczeniu BIOS MX29F002, jest to kość 2Mbit i potrzebuje ją zamienić, tylko teraz pytanie czy moge wymienić na np kość SST? ponieważ nie moge znaleźć kości MX.
    I czy objawiem uszkodzenia kości będzie to że nie można jej zaprogramować? zawsze po programowaniu pisze Checksum Failed.

Może ktoś wie gdzie można dostać kości 2Mbit (oprócz popularnego w polsce serwisu aukcyjnego na którym to już znalazłem kości 2Mbit SST właśnie) może ktoś zna jakieś sklepy w okolicach Katowic.

Nie jestem pewien do końca czy kości są uszkodzone ale nie można ich zaprogramować żadnym biosem, wszelkie inne pracują ok, chyba że są jakieś duże różnice w zasilaniu kości i nie zaprogramuje ich na płycie na której jest kość 1Mbit, choć ładowałem tam mase biosów i te są pierwsze które nie chcą się załadować, używam przystawke dualbios i uniflash do tej roboty.
  • Poziom 39  
    Poczytaj na forum, bo niedawno było o skasowanych biosach.
    Nie zawsze zaprogramujesz bios 2 megowy w płycie 1 megowej. Do tego kości biosu są na 5V i 3,3 V. Jest jeszcze taki drobiazg, że kości biosu posiadaja wpisany identyfikator producenta.
    Najlepszym sposobem programowania wszelkich pamięci jest odpowiedni programator. Używanie płyt jest nieekonomiczne i bardzo ryzykowne. Programator można kupić poniżej 100zł i to nie na oszukańczym Allegro, ale w sklepie z pełną gwarancją.
  • Poziom 18  
    Ogólnie cięzko jest kupić nowe pamięci flash, a jeśli już to horrendalnie drogo. Z 2 MBitowych na 5V chyba najłatwiej zdobyć model Atmel AT29C020. Jeśli znajdziesz je gdzieś za mniej niż 20zł, to możesz kupować. Nie jest to zbyt dobry model, ale ma tę zaletę, że większość starych biosów potrafi z tą pamięcią współpracować. Wada jest taka, że pamięć można nieodwracalnie zablokować. Jest też na rynku trochę takich pamięci już z zablokowanym bootsectorem, mimo że są czyste...

Nie bardzo zrozumiałem, programujesz 2mbitowe pamięci na płycie z biosem 1mbit? Podejrzewam, że płyta nie ma wyprowadzonych wszystkich lini adresowych dla tych większych pamięci. W takim wypadku, będziesz połowę pamięci programował 2 razy, a drugiej wcale...
  • Poziom 22  
    Jest taki fajny programi Uniflash którym zaprogramujesz praktycznie każdą kość, udało mi się już nie raz zaprogramować kość 2Mbit na płycie gdzie jest kość 1Mbit (chipset Intel Natoma 440FX lub Triton 430FX). Jednak natrafiłem na bios którego nie mogłem zaprogramować na płycie gdzie był jakiś chipset VIA a nie miałem akurat dostępu do 440FX.
    Kupiłem na allegro kość SST 39SF020A za 12zł + przesyłka więc nie przepłaciłem raczej i jest to jedna z kości które potrzebowałem, jednak poleży sobie ona troche bo akurat zdobyłem 2 uszkodzone płyty główne i w nich kości biosu były dobre więc naprawiłem te płyty w których biosy były skasowane (ktoś załadował złe biosy do płyt i nie startowały).
    Moge też w takim razie powiedzieć iż kość WInbond W29C020 też da rade zaprogramować na 440FX. Próbowałem nawet kiedyś ładować kości na starej 486 i nie było problemów więc nie widze przeszkód ładowania biosów w innej płycie, no pomijając fakt że jak kość będzie 12V to będzie problem, a 3.3 to ją pewnie uszkodze ale to zawsze sprawdzam przed zaprogramowaniem.