Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

McVoice HVR-80 problem z podłączeniem subwoofer-a aktywnego

13 Sep 2010 14:28 4676 14
  • Level 9  
    Witam,

Posiadam amplituner McVoice HVR-80 (tak, tak wiem jaka to "wysoka" jakość sprzętu).

Chciałem do niego podłączyć subwoofer - mam wyjście na subwoofer aktywny, które w ogóle nie gra a sprzedawca amplitunera mówi mi, że wszystko jest OK i będzie działać gdy podłączę kartę muzyczną 5.1 jako źródło dźwięku. I tylko wtedy.

A ja bym chciał słuchać radio z basem albo muzykę z komputera (karta muzyczna 2.1). Obecnie mam to trochę kiepsko rozwiązane: dźwięk idzie z komputera do subwoofera a do subwoofera zamiast satelitek podłączyłem amplituner (treble ustawiłem na min aby nie spalić amplitunera za dużą mocą wejściową). Jednak nadal nie rozwiązuje to tego problemu, że radia słucham bez basu.

Posiadam też subwoofer pasywny JVC. Właśnie z nim chciałbym coś wymyślić.

Myślałem o takim rozwiązaniu: głośnik centralny z tego co wiem przenosi pełne pasmo - gdyby tak pod jeden kanał podłączyć (zmostkować) centralny i subwoofer? Tak po prostu wiem, że nie zadziała, bo subwoofer potrzebuje dużej mocy. Dlatego myślałem aby zmostkować centralny z jakąś wieżą / wzmacniaczem do którego będzie podłączony subwoofer. Jednak znów występuje problem mocy wejściowej... bo co powie wieża jeśli podłączę do niej źródło dźwięku o dosyć dużej mocy, bo np. ustawię dużą głośność na amplitunerze? Pewnie się spali... A i też nie wiem czy tego sub-a uciągnie jakaś niewielka wieża, chociaż u kolegi to zdaje egzamin w 100%.

Inny pomysł to przykręcić z tyłu subwoofera jakiś mały wzmacniacz (samochodowy? - ale podobno gniazdko elektryczne nie uciągnie tego z powodu zmiennego napięcia)... Oczywiście taki subwoofer (już nie byłby pasywny a aktywny) również byłby podłączony w to samo miejsce co centralny.

I ostatni pomysł, także niedopracowany: gdyby był wzmacniacz, który niezależnie od mocy wejściowej zwiększa ją nieco i puszcza do subwoofera - chyba zdało by to egzamin... I nawet by mogło być podłączone tam gdzie centralny - do tego samego wyjścia. Wtedy by się raczej nic nie spaliło.

http://allegro.pl/jezeli-nie-masz-w-radiu-wyjscia-na-wzmacniacz-i1227720995.html - a to co to jest w ogóle? Może mi to jakoś pomóc?

Jeśli chodzi o wyjścia na tape recorder to nie ma czegoś takiego, nie ma też wyjścia słuchawkowego - nie ma nic. Jest tylko wyjście na subwoofer aktywny (L + R) , które i tak nie działa przy włączonym radiu. Reszta gniazd z tyłu to same wejścia.

Pozdrawiam
  • Level 17  
    Ten konwerter (link) pozwala właśnie aby podłączyć suba aktywnego do wzmaka jeżeli nie ma on wyjścia na subwoofer.

Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)
  • Level 9  
    czyli wtedy mogę podłączyć w wyjście centralnego zmostkowany subwoofer aktywny (z tym urządzeniem) oraz głośnik centralny i będzie prawidłowo działało?

Rozumiem, że urządzenie, do którego podałem link dokonuje normalizacji mocy? Czyli nieważne jak głośno ustawię głośniki to subwoofer i tak będzie miał podaną taką moc, która nie pozwoli mu na to, aby się spalił?

Bardzo proszę zerknąć na schemat, który narysowałem - czy tak by mogło być
  • User removed account  
  • Level 9  
    Subwoofer aktywny również jakiś lipny mam - posiada tylko 2 wejścia (L+R chinch), 2 wyjścia (L+R chinch) i wtyczkę do prądu ;D. Niestety kompletnie nic więcej tam nie ma. W tej chwili dźwięk puściłem od laptopa do sub-a a od sub-a do wejścia w amplitunerze. Działa to, ale tak jak pisałem - bas jest tylko jeśli gram z laptopa...

Mam też subwoofer pasywny jakby to coś mogło zmienić. Nawet wolałbym go użyć. Jedyne co jest z tyłu jego to L+R - zaciski na kabelki.

Jeśli chodzi o tył amplitunera - jest tutaj, to dokładnie ten:
    http://allegro.pl/amplituner-hvr-80-czarny-i1229274030.html

- z tym, że to wyjście na subwoofer nie działa kompletnie tak jak pisałem już wyżej
  • User removed account  
  • Level 9  
    Hmm... to problemu raczej nie rozwiąże - może kiepsko wytłumaczyłem o co chodzi. Wspomnę, że amplituner ma wbudowany tuner radiowy a ja słucham radia w 95% czasu i właśnie tu mi basu brakuje.

Jeśli aktywowany jest tuner to dźwięk wychodzi tylko na 5 kanałów.
    Lewy przód, lewy tył, prawy przód, prawy tył i centralny. Dlatego myślałem, aby sygnał dostarczany do centralnego jakimś cudem puścić także na subwoofer aktywny (bo na pasywnym nie daje rady).

Wtedy problem byłby raczej rozwiązany bo miałbym bas na wszystkich wejściach dźwięku, ponieważ czasami używam mp3 z laptopa, czasami tunera a już niedługo dojdzie także DVD gdzie też bym chciał mieć bas.

W tej chwili bas jest, ale tylko jeśli słucham z laptopa i tylko jeśli podłączony jest dźwięk najpierw do subwoofera a od subwoofera do amplitunera jako wejście. Subwoofer mam w tej chwili jakiś od wysłużonego zestawu głośników - i tylko dlatego mogę tak nietypowo rozwiązać bas.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Podpięte mam wszystkie 5. Gwarancję mam - kupowałem go z Allegro (na innej aukcji niż podałem, ale ten model), ale odebrałem go osobiście w sklepie w Zielonej Górze

Amplituner nie obcina pasma w ogóle

3 przypadku nie bardzo rozumiem.

Jak chodzi o impedancje:

Quote:
    Co do schematu to w żadnym wypadku tak nie podłączaj bo możesz spalić wzmacniacz zbyt mała impedancją.

amplituner obsługuje głóśniki od 4 do 16ohm,
    głośnik centralny ma 4ohm, subwoofer też ma 4ohm - były by połączone tak jak na załączonym pliku - czy nie dało by to 8ohm ? Po za tym hmm... te urządzenie z Allegro też pewnie zmienia impedancje tylko nie wiem, w którą stronę.

Opcja lutowania czegokolwiek nie wchodzi w grę - nie znam się nic na elektronice ;) Napisałem na elektrodzie tylko dlatego, że na innych forach nikt by mi nie pomógł i powiedział : "kup inny amplituner" a nie o to chodzi
  • User removed account  
  • Level 20  
    Ten wynalazek który masz najprościej nie ma wyjścia na subwoofer jest to zwykła atrapa miałem kiedyś rozebrany sprzęt podobnej klasy przed oczami zwykła atrapa wejścia nie wiem nawet po co,a to co mówi sprzedawca to brednie.
  • Level 9  
    Chyba jutro znajdę fakturę za to i przejadę się do nich w tej sprawie... W sumie to by miało sens, że zostałem zwyczajnie oszukany..
  • User removed account  
  • Level 19  
    Atrapa atrapą, ale jeśli pisze że jest "out" to powinno być tam wyjście, w końcu to nie zabawka (chyba). Jedź wytłumaczyć sprawę, jak będzie możliwość że ci kasę oddadzą to bierz.
    Co do mostkowania kanałów, to nie kombinuj, to nie jest takie oczywiste, raz się uda, innym razem wszystko spalisz, zwłaszcza w takim chińskim sprzęcie.

Ja bym ci sugerował zakup używanego firmowego amplitunera, kosztuje tyle co nowy McVoice. I podłączysz wszystko normalnie.
  • User removed account