Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik mocy-zdolność wyłączania zwarć

13 Wrz 2010 15:39 6371 13
  • Poziom 12  
    Witam,

Mam takie pytanie: chcę zabezpieczyć silnik wyłącznikiem mocy, czyli chcę żeby reagował on na zwarcia i przeciążenia....Jak w ogólności dobiera się taki wyłącznik ze względu na jego zdolność wyłączania zwarć?

Mała dygresja:gdy obwód zabezpieczamy bezpiecznikiem to jest tam prosta formułka:

Inb >= Ir/alfa

gdzie: Inb - prąd znamionowy wkładki bezpiecznika,
    Ir - prąd rozruchu silnika

i obwód jest zabezpieczony za pomocą bezpiecznika na zwarcie-proste..

,.... Ale skąd mam wiedzieć jak dobrać wyłącznik, aby jego zdolność zwarciowa była wystarczająca? (Chcę, aby układ był zabezpieczony TYLKO wyłącznikiem mocy)

aaa...I jeszcze jedno...Czym kurka wodna rożni się wyłącznik mocy od wyłącznika silnikowego potrafiącego wyłączyć zwarcia i przeciążenia?

Zwracam uwagę, że "ę" jest polską literą. [retrofood]
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 28  
    kurka wodna :D

Zdolność zwarciowa - trzeba sprawdzić miernikiem lub obliczyć jaka jest impedancja pętli zwarcia w miejscu instalacji. Jedynie bardzo blisko transformatora może być tak duża aby się nad tym zastanawiać. Prawie każdy aparat ma wytrzymałość 3kA.

Nie jestem projektantem ale wyłączniki mocy służą do zabezpieczania kabli a nie silników.

Wyłącznik mocy i silnikowy napewno różnią charakterystyki I/t wyłączania.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    No to że wyłącznik mocy można stosować do silników to jestem pewien:) Charakterystyki zapewne w. mocy ma inne niż w. silnikowy, ale czy zasada działania jest taka sama? Oba wyłączają przeciążenia i zwarcia.....więc jak to jest?
  • Poziom 28  
    m.in. wyłącznik silnikowy nie ma regulowanej ch-ki. Wyłącznik mocy ma regulowaną ch-kę I/t a także ma przeważnie wiekszą możliwość rozbudowy o dodatkowe akcesoria.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 2  
    Rozumiem ze masz już wyłącznik i chcesz go zastosować:)
    muszę cie zmartwić, nie robi się tak jak planujesz.
    Silnik podczas rozruchu (zależy od stopnia ciężkości i rodzaju rozruchu) pobiera znacznie większy prąd niż podczas normalnej pracy. Może to powodować niepotrzebne zadziałania źle dobranego wyłącznika, lub niedobezpieczenie obwodu przez nadmiarowy wyłącznik.
    Masz wybór: zastosować odpowiedni bezpiecznik i do tego termik, albo wyłącznik silnikowy z dokładną nastawą prądu znamionowego silnika. Osobiście polecam bezpieczniki.

Odnośnie zdolności wyłączania zwarć - każdy wyłącznik powinien być opisany jaki prąd zwarciowy jest w stanie wyłączyć.
  • Poziom 12  
    bankowo można użyć wyłącznika mocy do silnika. zastanawiam się tylko jaka jest wartość prądu zadziałania 1.2In? czyli tyle samo co dla wyłącznika silnikowego?
  • Poziom 21  
    Witam.
    Może podaj typ tego wyłącznika to będzie wiadomo oczym mówimy.
    Po drugie to w karcie katalogowej powinny być takie dane podane.
    Po trzecie jeśli wyłącznik ma nastawę prądu zwarcia oraz prądu
    przeciążenia to jest jakaś możliwość regulacji nastawionych parametrów.
  • Poziom 12  
    witam,

przepraszam za zwłokę czasową. no to weźmy na ruszt rodzinę wyłączników NZM firmy moeller i pytanie: jaki jest prąd zadziałania takiego wyłącznika? dla zwykłego wyłącznika jest 1.2 x In, a dla wyłącznika mocy? tu link:
    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=170
  • Specjalista elektryk
    ksiedzulek napisał:
    witam,
    przepraszam za zwłokę czasową. no to weźmy na ruszt rodzinę wyłączników NZM firmy moeller i pytanie: jaki jest prąd zadziałania takiego wyłącznika? dla zwykłego wyłącznika jest 1.2 x In, a dla wyłącznika mocy? tu link:
    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=170

Pytasz poważnie?. Przecież te dane masz na karcie katalogowej, do której podałeś linka.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    najpoważniej w świecie:) najlepiej zrób print screen i zaznacz tą wartość:) thx
  • Specjalista elektryk
    No więc zakres stosowania - czyli nastaw prądu przeciążeniowego np. dla NZM1 wynosi od 20 do 160 A. Jeżeli będziesz szukał oznaczenia "thx" bez wiedzy o co chodzi to może Ci to zająć wiele czasu. Trzeba przeczytać co oznacza ten symbol i szukać odpowiedniej wielkości. W cytowanym przez Ciebie przypadku jest to prawdopodobnie prąd przeciążeniowy - czasem definiowany również jako cieplny ( stąd nazwa "zabezpieczenie termiczne silnika").
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Witam Temat jest mi znajomy z powodu pewnego zdarzenia w pracy. Spalono nowo zamontowaną pompę głębinową, zawołano serwis który stwierdził złe podłączenie. Wysłano nas na przeszkolenie do firmy od pompy, było nas tam wielu, nie tylko z naszej firmy.
    Wiedza którą chcę przekazać jest trochę odmienna od tego co nas uczyli.
    I tak, podstawą doboru termika jest prąd silnika, a nie prąd na tablicy silnika, przykład:
    Mamy silnik 1 kW, obciążenie tego silnika stałe wynosi 60%, jaki będzie nastaw. Dodam że mamy dowiedzieć się o nie tylko awarii samego silnika ale o awarii odbioru mechanicznego.
    Nastaw na 100% prądu (lub większy) nie zabezpieczy (poinformuje) nas o zmianie negatywnej układu.
    Więc wzory schowajmy do książek, kupmy sobie najtańszy miernik cęgowy i dobierajmy wtedy termiki.
    A czas bezwładności termika daje nam możliwość zastosowania go nawet przy rozruchu gwiazda/trójkąt.
    Dobór zabezpieczeń nad prądowych (zwarciowych ) odczytasz z jakiekolwiek tabeli doboru bezpieczników.
  • Poziom 12  
    Zostawmy zdolność wyłączania zwarć. Ja przynajmniej wiem co to jest. w trakcie wywiązało się pytanie ile wynosi (powtarzam!!!) PRĄD ZADZIAŁANIA dla wyłącznika mocy-pytałem o różnice pomiędzy wyłącznikiem silnikowym a wyłącznikiem mocy i nie wiem czy w obu przypadkach wynosi on 1.2x In (tyle ze dla wyłącznika mocy In jest prądem który możemy nastawić)....ktoś wie? Nie pytam o zdolność wyłączania zwarć.

Więc zmień kolego tytuł, gdyż ewidentnie wprowadza on w błąd!
    [Akrzy]
  • Użytkownik usunął konto