Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony czujnik temeperatury cpu?

rolandqx 13 Wrz 2010 17:47 882 8
  • #1 13 Wrz 2010 17:47
    rolandqx
    Poziom 12  

Witam, jeśli temat topiku jest sprzeczność lub jest głupi to można usunąć temat. Ja sie nie znam na czujnikach.

Zatem mam problem z dwoma kompami które naprawiałem, konserwowalem i obrabiałem software. Temperatury na obu 48 stopni. A powinno być jak u mnie w domu 33-35 na normalnym napięciu lub 26-30 na obniżonym. Bo to prawie ze identyczny sprzęt, znane mi athlony xp, znane mi mobo ga gigabyte'a.

Rozkręcam, czyszcze, smaruje arctic silver ceramique. Temperatura 40 stopni ;/ wrrrr spodziewalem sie, że bedzie wszystko tak jak u mnie poniewaz rdzen cały nóżki proste a tu klapa. Nie wiem o co chodzi.

Radiator jest zimny, oczywiscie załozyłem go i docisnałem (dosc mocno z uwagi na dziwne zgięcie zapięcia) na 10000% poprawnie, robiłem to setki razy. Zgłupiałem. Radiatory u mnie w domu są ciepłe, dokladnie na tyle na ile świadczy temp proca (tak wiem, troche mniej)

Pytanie: czy może być to uszkodzenie procesora z tą temperaturą? (głupie pytanie to było skoro radiator jest zimny....
    Pytanie 2: czy to moze byc uszkodzenie czujnika ? (temp w biosie, everescie i hwmonitor) nie wiem czym fizycznie jest czujnik... ...
    Pytanie 3: może jednak zaatakowało mnie ufo i w magiczny sposób mimo idealnego montażu radiator nie bierze ciepła?

pozdrawiam

• Fibaro
  • #2 13 Wrz 2010 18:04
    adamadi33
    Poziom 43  

Żaden temat nie jest głupi.Podaj więcej danych na temat tych komputerów.Zbyt mocne zapięcie powoduje wygięcie się płyty głównej.Możliwe że dałeś za dużo pasty bo pomyślałeś im więcej ty lepiej.Zbyt dużo posmarowanie pastą spowoduje odwrotny skutek stworzy izolator między rdzeniem a radiatorem.

• #3 13 Wrz 2010 22:08
    rolandqx
    Poziom 12  

A więc pomysł, ze płyta główna wygięta hmmm, sprawdzę to. Miałem wrażenie, ze znacznie trudniej mi się zapinało niż odpinało.. ale troche dziwny objaw, gorący proc, zimny radiator. Pasty nakładam minimum, zresztą wcieram ja w radiator wyczyszczony acetonem, ta pasta praktycznie nie zostaje na procku, po docisku jest jej tyle, ze nie widać, wiec minimum. A i napisałem, że na tych samych zdolnościach (moich) mam całkiem inne temperatury na sprzęcie w domu :)

Dodam, ze zmiana była ze skamieniałego i grubego na 2mm! silikonu, nawet mocny zacisk nie docisnał tych 2mm, niesamowite.... na dobrą pastę arctic silver. Dostałem efekt 7 stopni, ale co tu mówić o efekcie jak wszystkie wartości wciaż są 10 stopni za duże.

PIerwszy komp:
    athlon xp 2000
    ram 768 pc3200
    mobo jakaś ga cośtam, powiedzmy klase niższa niż 7va, bios f8 (czyli dość stary)
    brak grafy zewnetrznej
    psychiczny zasilacz megabajt (pisałem o tym w innym topiku, niby to moglby być powód temperatury, ale wciaz to jest nielogiczne bo radiator jest zimny!)

Drugi komp:
    athlon xp 1700
    ram 768 pc3200 identyczny
    mobo inna ga cośtam, podobnej klasy do powyższej, bios f9
    grafa radeon jakiś najsłabszy pod agp
    również ten sam zasilacz, co dziwniejsze również niezbyt stabilny (w podobny sposób)

Dziękuję za odpowiedź, ale nie klei się nijak to z tym zimnym radiatorem, naprawde mam pewność ze ja wszystko robie robrze. Czy możliwe, ze to co wygląda jak aluminium nie jest aluminium :D ? Bo chyba sprawdze co to za metal chemicznie ;>

Podam jeszcze co z tymi zasilaczami jak pójde z miernikiem... ale mówie, taki zewnetrzny powód, to byłby ciepły radiator, a nie jest :(

• Fibaro
  • #4 13 Wrz 2010 22:14
    Lzep
    Poziom 39  

Zgodnie z Twoimi informacjami, to Ci poradzę - zrób coś tam coś tam :D

• #5 13 Wrz 2010 22:33
    rolandqx
    Poziom 12  

Hehe ;P to kompy jakiś babek z placówki bankowej -.-. Nie spisałem dokładnej specyfikacji bo nic ciekawego tam nie siedzi :) Ale bez przesady, nie wymigujcie się od wszystkiego tym moim brakiem info ;P

• Fibaro
  • #6 13 Wrz 2010 22:38
    RitterX
    Poziom 35  

Po pierwsze pasta tak czy śmaka służy jedynie do usunięcia powietrza z mechanicznego styku rdzeń-radiator. Bowiem powietrze ma bardzo złe własności pod względem przewodzenia ciepła i nic dziwnego składa się z mieszaniny gazów. Zamieniasz więc powietrze o bardzo złych własnościach przewodzenia ciepła na pastę, która jedynie źle przewodzi ciepło. Czyli mamy poprawę i wniosek, że pasty powinno być możliwie mało. Na jakość oddawania ciepła z rdzenia ma również wpływ chropowatość radiatora na powierzchni styku z rdzeniem - im chropowaciej tym gorzej.
    Jeśli radiatory mają po między żeberkami brud/kurz to zmniejsza się ich powierzchnia a co za tym idzie zdolność do rozpraszania ciepła - czyli trzeba nie tylko nasmarować rdzeń ale także przeczyścić radiator.
    Dla Atlonów-XP/Sempronów temperatura rzędu 36-45C nie jest niczym niezwykłym, a 26C gdy w pomieszczeniu jest 26C ma zwykle długo wyłączony procesor.
    Warto też sprawdzić jakość działania zasilacza ATX.

• #7 13 Wrz 2010 22:41
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Tak w ogóle to z czym masz problem? Że masz inne temperatury na swoim kompie i na tych dwóch?
    Bo na Athlony XP na jądrze Palomino 48C to można powiedzieć że jest to normalna temperatura. Procesory wyjątkowo się grzeją. Mniej się grzały procki na jądrze Thoroughbred.

• #8 13 Wrz 2010 22:43
    artaa
    Poziom 43  

Temperatura CPU jest w prawidłowym przedziale dopuszczonym przez producenta, nie kombinuj.
    To, że u ciebie w domu jest inaczej nie ma znaczenia.

• #9 13 Wrz 2010 22:53
    rolandqx
    Poziom 12  

Dziękuje za odpowiedzi. Jednak gdy procek ma powiedzmy 30 stopni, to da sie wyczuć palcem że radiator jest ciepły, a gdy ma 50, że jest troche gorący. Tutaj jest ZIMNY :(.

GUTEK dzięki za celną uwagę! wyleciało mi z głowy, masz racje, to są raczej Palomino, a w domu mam same Thory i Bartony. sprawdzę

Dobrze, wiec nie bede już narzekał na temperature, pozostaje kwestia radiatora. Zacisk jest raczej ZA MOCNY ale może gąbeczki są za wysokie i twarde?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo