Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bębny światłoczułe

16 Wrz 2004 10:03 5194 33
  • Poziom 31  
    witam Panowie :-)
    mam nadzieję, że odrobina humoru w tytule Was uśmiechnęła. :D
    Do rzeczy. Od jakiegoś czasu, niedługiego, naprawiam a raczej usiłuję naprawiać drukarki Oki - modele od 410ex do 14-tek.
    Drukarki są używane i z tego co widzę to statystycznie najczęściej pada niestety bęben światłoczuły.
    Czy ja mam takiego pecha czy one są po prostu do d...?
    Bardzo wrażliwe na naświetlenie, szybko się zużywają ale do czego dążę. Proszę, żeby koledzy z większym doświadczeniem podzielili się wiedzą
    w jakich warunkach i jak SZCZEGóŁOWO czyścić, próbować reanimować ten cud techniki.
    Ciekawi mnie na jakie światło owe bębenki są wrażliwe - ja mam zasłonięte okno, mały halogen 35W na stole a po 15 tu minutach bęben drukuje na szaro.
    a ostatnio zauważyłem nawet że czasem już mu tak zostaje - regularnie np. z brzegu kartki drukuje ciemniej.
    ot taka skaza regularnie powtarzająca się na obwód bębna - więc co, pytam, co mam z tymi wstręciuchami robić?
    Postawić świeczkę na stole?
    Czyszczę KATUNowymi preparatami.
    słyszłem że można myć bębny pod bieżącą zimną wodą.
    co Wy na to? Nikt nie wie jak JE rozładowywać?
    Czasem pomaga kilkAnaście godzin w ciemnościach, ale trochę do czasochłonne.
    Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem - zapraszam do konwersacji na ten jakże wiecznie aktualny i ciekawy temat.
    z pozdrowieniami dla Wszystkich Elektro z forum - Arek.
    :wink:
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Witam!
    Oczywiste jest to że bębny są światłoczułe.
    Podczas naprawy czy regeneracji Cartridge'a trzeba osłaniać w miarę możliwości bęben - po prostu nie może on sobie leżeć nie osłonięty.
    A propo's lampki - daje ona większe światło punktowe niż to z okna, które jest rozproszone.
    Przyczyną pylenia bębnów w OKI niestety jest uszkodzenie listwy czyszczącej bębna a nie jego naświetlenie.
    Pozdrawiam !
    Przemek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie chodzi o to jak je rozładować... po naświetleniu światłem (szczegulenie wrażliwe na ultrafiolet), materiał światłoczuły dostaje upływności do elementu metalowego, masy i nie ładują się do odpowiedniego napięcia i to jest to szare tło, bo miejsca z zaniskim napięciem zbierają toner...

Z tego co wiem to w organicznych materiałach swiatłoczułych nie ma "preparatu" który by to usunoł... Czasami pomaga tak jak mówiłeś ciemność, a czasami kilkudzieśięciokrotne przeładowaniem bębna... Można prubować puszczać strony czuszczące ( bęben ładowany jest odwrotnym ładunkiem). Sprawa jeszcze jedna bęben swiatłoczyły to materiał eksplatacyjny i po 20 000 stron co by sie nie działo ma prawo być do d... bo się zużył.

Porównaj to do opony w samochodzie, wieczna jest??? Pomaga wymiana albo wulkanizacja a nie smarowanie wieżchu jakimiś preparatami.. z tym że ja nie znam metody wulkanizacji bębna śwatłoczułego, ale przecież nie wiem wszystkiego, może ktoś wie coś co mnie umkneło

PS :arrow: Przemekkrakow kiedyś z konieczności przekładałem elementy światłoczułe .. szarzenie tła migrowało razem z rurką światłoczułą... tak czy siak nikt nie robi jeszcze tych listew więc co jakiś czas i tak trzeba będzie kupić nowy bęben
  • Poziom 31  
    no to juz jest kawalek wiedzy-dzieki Kosmito...a powiesz mi jak puszczac te strony czyszczace??No i przy jakim swietle Ty czyscisz bebny??
    strony czyszczące puszcza sie z monitora statusu który powinien zainstalować się z sterownikiem drukarki
  • Poziom 31  
    ...w oki12 ktora teraz mecze nie ma w sterach takiej opcji.Chyba, ze nie potrafie jej znalezc....kazda drukarka ma taka mozliwosc??
  • Computer ControlsComputer Controls
    To jest instalowane jako odzielny program a nie składnik sterowników. Powinno być dostępne z menu start
  • Poziom 31  
    ni ma....stery z witrynki OKI.Sprobuje pociagnac jakies inne....poszukam....dzieki!!!a co ze swiatlem przy jakim Ty pracujesz??
  • Poziom 23  
    Ja to robie tak:
    wyciagam moduł bębna z drukarki,
    szybko sie do niego dobieram i wyciagam beben mozliwie jak najszybciej i do szafy, a z reszta modułu mozesz się zabawiac do woli, i tak robie z większościa kardridży.
    Pozdrawiam
    Piotr
  • Poziom 31  
    Dzieki Alcedo, to akurat jest dla mnie oczywiste z ta szafa, he he...ale co potem-wchodze do szafy za tym bebnem i tam go po omacku czyszcze?? :D Oczywiscie zartuje, bo mi chodzi wlasnie o to, przy jakim oswietleniu czyscicie bebny swiatloczule.Wiadomo ze rolke czyszczaca mozna na srodku stadionu....wiec jak??Dzieki i pozdrawiam...Arek
  • Poziom 31  
    ...Panowie, nie zmuszajcie mnie zebym sam do siebie pisal :cry: .Prosze, napiszcie mi pod jakim oswietleniem czyscicie bebny??? :?:
    Bębny w półmroku wręcz w ciemnosci czyszcze... zbyt czułe są
  • Poziom 31  
    Kosmito, no wlasnie-wiec czym te pol mroku rozjasniasz?/halogen, swietlowka, swieczka??
    Półmrok: przesłonięta zaluzjami i kinkietami okno..nie stosuje żadnego innego oświetlenia.. najlepiej wpo południu i wieczorem (wiem tradycjonalistą jestem). Choć nigdy też nie próbowałem żarówkami stosowanymi w ciemni fotograficznej rozjaśniać..
  • Poziom 31  
    Dziekuje Kosmito-to juz konkrety.Moze ktos z Was jeszcze sie podzieli?? Moze ktos probowal jakiegos specjalnego oswietlenia...jak w ciemni etc??
  • Poziom 16  
    A ja znam zupełnie inną teorie nie czyszcze bebnów tylko elementy które je czyszcza albo je wymieniam, beben i tak sam zostanie oczyszczony po kilku wydrukach. Bebnóe też nie wkładam do szafy tylko stosuje dobrze czarne woreczki i one załatwiaja sprawe. Zreszta w kazdym nowym cartidgu do drukarek znajduja sie podobne woreczki ( napewno w OKI ).
  • Poziom 31  
    ...przepraszam Cie Irf ale juz nie raz mialem koniecznosc fizycznego czyszczenia bebna scierka i nie jakims tam plynem ale z rodzaju "polish" Katun-a...mleczkiem-takie syfy byly poprzyklejane....
  • Poziom 16  
    Przepraszam, ale ja OKI zajmuje sie dopiero od 1987 roku wiec mam jeszcze małe doświadczenie i być może za kilka lat......
  • Poziom 31  
    Irf, a ja od kilku tygodni-nie jest moim celem udowadnianie ze jestem lepszy ...wiem wiecej-to zapewne nieprawda, ale uwazam ze mozna tez zlapac sie w pulapke "doswiadczenia"...i nie probowac innych metod.Ja naprawde musialem polerowac mleczkiem beben....zreszta ktos to mleczko po to wlasnie wymyslil!!!!

• Poziom 43  
    ależ wy bzdury piszecie !!! przy jakimkolwiek czyszczeniu materiałów światłoczułych narusza sie ich powłoke !!! wymień listwe czyszczącą i puść bęben na czystych kartkach. oczyści się sam o listwe. jakm ma przejechane kilkanaście tysiecy to wszelkie czary pomogą tak jak umarłemu kadziło . zmień bęben

pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Oj, Kolego Marku, przydala by sie chyba lekcja tolerancji...o jakich to bzurach niby piszemy???Tak dla twojej jakze nieskonczonej wiedzy, w np. OKI6ex nie ma TEJ listwy czyszczacej tylko rolka-cos w rodzaju gabeczki(cleaning roller)...i nie wiem ile stron czyszczacych musial bys puscic zeby od tego ocierania sie o gabeczke zszedl jakis stary przyklejony toner....Mi osobiscie sie to nie udalo...a po uzyciu mleczka do polerowania( bo plyn nie sciagal tego syfu) wszystko wracalo do normy....inna rzecz-widzialem tez bebny ktore wygladaly jakby ktos drukowal na tasmie klejacej-tak poobklejane jakims syfem....zaden delikatny plyn tego nie sciagal-tu znowu mleczko i kilkukrotna polerka....i dzialalo!!!!Nie przecze ze jakies tam mikrometry powierzchni swiatloczulej nie zostaly zdarte....ale po tym mocnym czyszczeniu dawalo sie uzywac drukarki-drukowala normalnie!!!Jak sie z tym nie zgadzasz-masz prawo....sprobuj przekonac np. firme Katun ze rzesze zadowolonych klientow z ich plynow do czyszczenia i polerowania bebnow to mistyfikacja.......tylko czy te moje slowa zmienia cokolwiek w twoim sposobie myslenia? Zycze Ci, bys w razie potrzeby potrafil byc w zyciu elastyczny....z pozdrowieniami.Arek....
  • Poziom 15  
    a przy okazji OKI
    Czy ktoś spotkał się z objawem drukowania plam W OKI10 w nieskoordynowanych miejscach i w różnych wielkościach. Wyląda to jak kleksy. 8O
    Zmiana bębnów nic nie daje, plamy drukują się wraz z treścią.
    Ich wielkośc jest różna. W serwisie mówią, że drukarka jest stara i trzeba wymienić płytę elektroniki. :cry:

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    ...najlepiej jak bys podeslal skana. Nieregularne plamy kojarza mi sie z zlej jakosci tonerem...zadnych cyklicznosci??/Sprobuj wydrukowac cala czarna kartke.....
  • Poziom 15  
    w tej chwili nie mogę wykonać próbnego wydruku i zrobić skana, bo je (chyba ze 6 sztuk) z demobilu. I wszystki robią takie nieskordynowane plamy. Wyglada to jak kleks z szarym środkiem bez treści druku.
    Czasami na kartce są plamki wielkości 2 - 3 mm a czasami nawet centymetrowe wygibusy. Istny cyrk, czasmi jest 1 lub 2 na stronie czasami więcej. UFO?

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Zapomniałem dodać, że toner jak najbardziej oryginalny, bębny zresztą również.

Pozdrawiam tych co na placu boju. :D
  • Poziom 31  
    ...nie wiem jak wyglada w tej drukarce modul bebna OPC ale rozebral bym to, dokladnie wyczysciel, przedmuchal powietrzem...i zlozyl ponownie...
  • Poziom 23  
    Bębny (same wałki OPC są dostępne oczywiście nieoryginalne). Sens jest wkładać do zespołu gdy wałek magnetyczny nie jest porysowany.Rozebrać cały zespół wyjąć bęben odkurzaczem odessać wszystko co się da, ( rolki z gąbki podajęcą toner i czyszczącą bęben oczyścić odkurzaczem) rolkę magnetyczną i ładującą szmatka i izopropanol. Założyć nowy bęben zasypać toner i śmiga aż miło. Przy składaniu trzeba być dokładnym i wszystko musi być na swoim miejscu.Szczególnie dokładnie montować metalową listwę czeszczącą jej krawędzie muszą wejść w wycięcia w gąbce jeżeli tam nie będą to na bokach będą bledsze wydruki. Zrobiłem tak kilkanaście sztuk koszt bębna około 100 zł + toner
  • Poziom 10  
    Ja mam pytanie trochę nie z tej beczki. Posiadam w spadku kolorowe xero Xeroxa 5750. Problem polega na tym, że na bębenie światłoczułym (jeśli to jest ten seledynowy) są dwie dziury około 0,5cm kw.. Powstały one prawdopodobnie gdy ktoś niesprytny włożył do podajnika kartkę umazaną korektorem (wnioskuje po śladach na innych częściach). Następnie ktoś inny zeskorbał to zostawiając wspomniane dziury. Moje pytanie jest następujące: czy można w jakikolwiek sposób zregenerować bęben? Koszt nowego to 1500zł
  • Poziom 13  
    kolego altjordan kolor powłoki bębna nie ma znaczenia, jeżeli jest organiczny to niestety nic Ci nie pomoże tylko wymiana, jeżeli jest to selenowy to są różne środki na chwilową reanimację bębenka między innymi ten z arbiko.
  • Poziom 25  
    Co do mleczka, to Katunowskie z tego co wiem, to jest do bębnów selenowych i z tego co zauważyłem niestety trochę rozpuszcza powłokę bębnów organicznych i w miejscu czyszczenia pojawiają się jaśniejsze plamy dla maszyn analogowych, nie wiem jak reagują bębny drukarek.