Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Standard Horizon (YAESU) portable HX850S - programowanie

gromik 13 Sep 2010 21:40 2315 6
    gromik
    Level 11  
    Witam,
    czy ktoś próbował programować ręczne radio Standard Horizon HX850S?

Konkretnie chodzi o wpisanie nowego numeru MMSI do pamięci...

Może ktoś ma doświadczenia z interfejsem PC do Standard Horizon / Yaesu / Vertex albo może podjąć się przeprogramowania radia, ewentualnie wie, gdzie można kupić oryginalny programming kit? Może ktoś ma przynajmniej schemat, wtedy sam powalczę...

Za wszelkie info będę wdzięczny :D

Grzegorz
    radio-service
    Level 35  
    A co Ty chcesz tam zaprogramować ? To jest morskie radio i częstotliwości kanałów są tam zapisane na stałe . A cała reszta jest w instrukcji . W instrukcji jest też napisane że numer MMSI może być wprowadzony przez użytkownika tylko raz . Kolejne zmiany tego numeru możliwe są tylko w serwisie . Myślę że interfejs jest taki sam jak do innych Standardów/Vertexów/Yaesu . Oprogramowanie do tego modelu nazywa się CE100 .

Standard Horizon (YAESU) portable HX850S - programowanie Standard Horizon (YAESU) portable HX850S - programowanie
    gromik
    Level 11  
    Dokładnie jak na pisałeś! Nie ma sensu czy powodu zmieniać niczego z ustawień kanałów czy ich rozszerzać (?)...
    Poza tym nieszczęsnym MMSI. Pływam bardzo dużo i na różnych jachtach, więc musiałbym co tydzień, dwa wysyłać radio do serwisu. Pomijając koszt takiej usługi, zanim radio dojechałoby do serwisu i z niego wróciło minęłoby w najlepszym wypadku kilka tygodni...
    Dlatego szukam możliwości programowania radia w domu, ewentualnie jakiejś serwisantki, z którą mógłbym się ożenić :D

Za schemat i info dziękuję, spróbuje z tym powalczyć, choć obawiam się, że nawet nie bardzo mam gdzie tego rodzaju wtyk wetknąć. Radio ma w dolnej części wielostyk służący do np transmisji protokołem NMEA 0183, podejrzewam że to raczej tamtędy musi pójść.
    Ale i tak dzięki!
    radio-service
    Level 35  
    Wielostyk powiadasz :| . Chociaż przyznam szczerze że dałbym sobie głowę uciąć że do programowania tego modelu służy kabel CT-111 . Gniazdo gdzie się wtyka programator to jest to samo gniazdo gdzie podłącza się mikrofonogłośnik i znajduje się u góry radia .
    sq6ade
    Level 40  
    Podejrzewam że ten identyfikator jest w pamięci nieulotnej która jest osobnym scalakiem wewnątrz radia. Musiałbyś taką pamięć umieścić w podstawce i przed zapisaniem nowego ID wtykać pamięć z zawartością "po zakupie radia". Pamięci są tanie więc możesz zaprogramować ich więcej "zawartością po zakupie radia".
    radio-service
    Level 35  
    sq6ade wrote:
    Podejrzewam że ten identyfikator jest w pamięci nieulotnej która jest osobnym scalakiem wewnątrz radia. Musiałbyś taką pamięć umieścić w podstawce i przed zapisaniem nowego ID wtykać pamięć z zawartością "po zakupie radia". Pamięci są tanie więc możesz zaprogramować ich więcej "zawartością po zakupie radia".

Całkiem możliwe , chociaż znając firmę Yaesu/Vertex/Standard Horizon to bardziej prawdopodobne jest to że ta opcja jest w sofcie CE-100 tylko obwarowana jakimś hasłem serwisowym (wszystkie windowsowe softy "CE-XXX" tak mają) . Takie rozwiązanie jest mniej upierdliwe dla serwisantów .
    gromik
    Level 11  
    Wiesz, z tym scalakiem to nie jest wykluczone! Musiałoby być tak, że masz możliwość zapisywania z poziomu klawiatury, bo kupujesz radio "czyste" i pierwszy raz programujesz je sam, dopiero następne razy musisz to robić w serwisie, więc jakby nie masz możliwości skasowania zawartości pamięci...

Z tym wtykiem oczywiście też jest możliwe, mam takie właśnie w YAESU...

Boję się, że bez schematu albo konsultacji z kimś z serwisu niewiele zdziałam.

Zresztą na taką konsultację liczę też pytając tu na forum :)