Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przezwojenie silnika jednofazowego na trójfazowy JAK?

tom_2388_ 14 Sep 2010 13:38 3498 1
 • #1
  tom_2388_
  Level 10  
  Witam, mam taki problem chciałbym przezwoić sobie silnik 1.1kW jednofazowy ilość żłobków 24, obroty 2800obr/min
  na trójfazowy, ale nie wiem za bardzo jak się za to zabrać przeszukałem elektrodę ale niestety nic nie znalazłem na ten temat. Prosiłbym o jakieś porady i wzory.
  Pozdrawiam.
 • #2
  konteno
  Conditionally unlocked
  Nie wiem czy jest warto ponieważ musisz dobrać odpowiedni do tego drut nawojowy, zaopatrzyć się w preszpan , folię poliestrową , taśmę do związania czół uzwojeń i lakier do zaimpregnowania nawiniętych uzwojeń , koszulki elektroizolacyjne do zaizolowania połączeń końców zezwojów.

  Przydałoby się mieć szablon z nawijarką i zgrzewarkę lub lutownicę do łączenia końców zezwojów (te urządzenia mogą ułatwić pracę ale dla jednego silnika nie warto w nie inwestować )

  Koszt nowego silnika 1,1 kW oscyluje w granicach 200-250 zł a samo przewinięcie to koszt około 160 zł .


  Jeśli silnik jest dobry to wielka szkoda go marnować , spróbuj znaleźć kogoś kto posiada na zbyciu trójfazowy i zechce w rozliczeniu przyjąć twój silnik.


  Przewinięcie silnika wiąże się z wymianą tabliczki zaciskowej , jeśli koniecznie potrzebujesz silnika to zadbaj by miał wyprowadzone wszystkie końce i początki uzwojeń(6 szt) , wówczas będzie ci łatwiej wrócić do zasilania jednofazowego(w razie potrzeby)