Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VU 240+ dylemat z CWU i podłączenie kominka do CWU

14 Wrz 2010 14:13 3771 4
  • Poziom 2  
    Witam i proszę o pomoc.
    Mam piec gazowy taki jak w temacie. Piec "w podstawie" bez sterowników pokojowych itp. Czujnik temperatury w zasobniku. Piec zaczyna podgrzewać CWU dopiero jak temp. spadnie poniżej 40 stopni (a zdarza się i 35) i grzeje ją do 60 stopni. Czy to jego normalne zachowanie? Wolałbym, żeby utrzymywał temp. pomiędzy 45 - 55 stopni. Czy można to jakoś wyregulować (potencjometr na płycie, opcja w programowaniu instalatorskim)?

I druga sprawa.
    Chcę dodatkowo grzać CWU kominkiem. Mam instalację jak na załączonym schemacie na czarno (rysunek bez zaworów przy pompach i innych oczywistych rzeczy). Czy mógłby ktoś doświadczony spojrzeć czy jak wykonam przeróbkę na niebiesko to układ będzie działał prawidłowo.

Vaillant VU 240+ dylemat z CWU i podłączenie kominka do CWU

Usuń "problem" z tematu - regulamin!
    mod.serwisant73

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
    Romek.
  • Poziom 2  
    Czy naprawdę nikt nie ma pojęcia? Czy wg jakiegoś niepisanego prawa na takie pytania, osobom bez imponującego licznika postów, się nie odpowiada. Jeśli nie o podgrzewaniu CWU to może chociaż słowo na temat schematu. Albo po prostu spadaj, jesteśmy za mądrzy dla ciebie nic się nie dowiesz. To też jest jakaś informacja dla mnie.
    Pozdrawiam.
    Romek.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Romek bez stresu. O grzaniu ciepłej wody kominkiem zapomnij - dobra rada praktyka.
    Co do temp. w zasobniku to chyba ktoś Ci inny czujnik zamontował. Kręcąc pokrętłem na wyświetlaczu pojawia się temp. zadana na CWU. Po osiągnięciu zadanej, kocioł wyłącza się a po spadku temp. o 5stop. od zadanej, ponownie dogrzewa wodę.
    Z uwagi na rozpoczęty sezon grzewczy Serwisanci są zajęci zarabianiem, więc jeżeli masz jakieś pytania to pisz i czekaj.
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie DARIUS67 za odpowiedź. Czy znajdziesz trochę cierpliwości żeby temat rozszerzyć? Znalazłem na tym forum kilka sugestii, że grzanie CWU kominkiem nie jest dobre ale bez głębszych wyjaśnień. Nie rozumiem dlaczego? Przecież i tak się pali w kominku więc dlaczego nie wykorzystać tej energii, tylko palić dodatkowo drogi gaz. Jakie są minusy w praktyce. Zaburzenia pracy instalacji CO, nadmierne zużycie czegoś? Proszę wyjaśnij jeśli możesz, bo lubię zrozumieć.

Co do pieca gazowego to na wyświetlaczu mam tylko temperaturę aktualną z zasobnika, pokrywa się ona, mniej więcej, ze wskazaniami termometru na zasobniku (Biawar). Nie wiem jaki to czujnik, podłączony jest do jednej z dwóch złączek na wiązce kabli w piecu (przewód czarny i pomarańczowy). Podczas kręcenia pokrętłami nie ma żadnych zmian na wyświetlaczu. Piec nie zachowuje się tak jak opisałeś, tylko żyje własnym życiem. Może jest jakiś sposób na zmianę trybu pracy wyświetlacza. Naciśnięcie na 5 sek. "-" nie zmienia wyświetlania z temperatury na ciśnienie. No chyba, że coś źle robię. Proszę o jakieś sugestie w tej sprawie. Być może mogę wykonać jakieś testy które rozjaśnią sprawę.

Pozdrawiam.
    Romek.
  • Użytkownik usunął konto