Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM A31P brak podświetlenia matrycy

14 Wrz 2010 16:52 3223 11
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam problem z moim laptopem. Pewnego razu siedziałem w necie i nagle nie wiadomo dlaczego podświetlenie lcd zaczęło mi mrugać i zaczął wydobywać się pisk jakby z inwertera matrycy. Wyłączyłem laptopa i po ponownym uruchomieniu podświetlania matrycy już nie było i inwerter już też nie świecił, nawet nie pokazywał ładowania baterii. Na zewnętrznym monitorze obraz jest ok. Załatwiłem inną matrycę kompletną podłączyłem ja i w dalszym ciągu nie ma podświetlenia. Obraz jest pod pewnym kątem jak spojrzę widzę jak załącza się system, ale brak podświetlenia i inwertor też nie daje oznak życia. Złącze na płycie wygląda ok nie widać na nim zaśniedziałych styków. Nie wiem czy to istotne, ale laptopa ładowałem zasilaczem mocniejszym o 2V. Jak myślicie czy dlatego mogłem coś uszkodzić? Podłączając zasilacz do laptopa słyszę jakby cichy pisk syczenie koło procesora wydaje mi się, że na miedzianych zwojach koło niego. Czy to ma jakiś związek z brakiem obrazu na matrycy? Byłbym wdzięczny za pomoc sam za bardzo nie znam się na naprawach sprzętu, a serwis to jest dodatkowy wydatek, dlatego może uda się to naprawić w domu. Zaznaczam iż nie posiadam żadnych aparatur pomiarowych do sprawdzania elektroniki.
    Proszę o pomoc będę wdzięczny za każdą poradę.
    Pozdrawiam
  • Warunkowo odblokowany
    devill87 napisał:
    Witam
    Nie wiem czy to istotne, ale laptopa ładowałem zasilaczem mocniejszym o 2V. Jak myślicie czy dlatego mogłem coś uszkodzić?

Tak, dlatego mogłeś uszkodzić przetwornicę impulsową, służącą do zasilania podświetlania matrycy(świetlówek). Wymień na początek elektrolity i sprawdź czy cewki, ścieżki albo tranzystory nie są popalone.
  • Poziom 14  
    elektryk101 użyłeś określenia przetwornica impulsowa czy masz namyśli inwerter ? Jeśli tak to podłączyłem inną matrycę z innym inwerterem i jest to samo inwerter nie reaguje i podświetlania nie ma. Nie mam sprzętu do sprawdzania elektroniki, patrząc tzw. na oko nie widzę żadnych uszkodzeń.
  • Warunkowo odblokowany
    devill87 napisał:
    elektryk101 użyłeś określenia przetwornica impulsowa czy masz namyśli inwerter ? Jeśli tak to podłączyłem inną matrycę z innym inwerterem i jest to samo inwerter nie reaguje i podświetlania nie ma. Nie mam sprzętu do sprawdzania elektroniki, patrząc tzw. na oko nie widzę żadnych uszkodzeń.

Tak, mam na myśli inwerter. Jeśli wymieniłeś na sprawny inwerter i dalej to samo to sprawdź czy napięcia dochodzą do niego i czy jest obecny sygnał załączenia podświetlania.
  • Poziom 14  
    elektryk101 powiedz mi jeśli możesz jak mam to sprawdzić? Kompletnie się na tym nie znam.
  • Poziom 16  
    elektryk101 ma rację. Przetwornica impulsowa generuje wysokie napięcie podawane na świetlówki. Do pracy wymaga kondensatorów do stabilizacji napięcia ponieważ potrzebuje informacji o aktualnym napięciu i na jego podstawie ustala częstotliwość lub współczynnik wypełnienia impulsów. Z chwilą gdy kondensator ulegnie uszkodzeniu czyli wybuchnie lub wyschnie przetwornica przestaje pracować i słychać pisk. Jeśli wymiana elektrolitów nie pomoże to pewnie upalił się tranzystor lub nawet dławik (trafo)
    Wymień wszystkie kondensatory z napisem 105 (stopni) to są niskoimpedancyjne kondensatory do takich właśnie zastosowań ale zanim to zrobisz sprawdź czy któryś z elementów nie jest przebity (tranzystor, dioda)
    Zwiększone zasilanie nie ma nic do rzeczy, przynajmniej nie dla przetwornicy DC-DC
  • Poziom 14  
    Słuchajcie Panowie czy waszym zdaniem to na 100% inwerter? Słuchajcie nie jestem pewien tamtej matrycy, na której sprawdzałem laptopa pochodziła z allegro i kosztowała 50 zł nie wyglądała najlepiej brakowało paru śrubek i była obudowa w jednym miejscu przypalona. Mam jedno zasadnicze pytanie mianowicie jakby poszła inna część niż inwerter to czy byłby obraz na monitorze stacjonarnym? Pytam ponieważ na monitorze od stacjonarnego komputera jest obraz.
  • Warunkowo odblokowany
    Obraz wyświetlany przez matryce można zobaczyć tylko podłóż włączoną matrycę pod lampę i zobaczysz obraz. Mogą także być tam uszkodzone świetlówki(katody).
  • Poziom 21  
    Bez podstawowych pomiarów nie naprawisz tego ,tylko serwis.
  • Poziom 14  
    elektryk101 jest obraz na matrycy cały czas, sprawdzałem świetlówką zaraz po uszkodzeniu podświetlania. Mój problem to nie podświetlająca się matryca i zero reakcji inwertera tzn. nie pali się na mim żadna dioda nawet ta sygnalizująca ładowanie.

Dodano po 1 [minuty]:

roman109 serwisu obawiam się najbardziej wiadomo ile kasują za drobne usterki.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam.
    Miałem podobny problem. Uszkodzenie inwertera było widoczne (wypalony tranzystor i ścieżki). Po wymianie na nowy INVC595 matryca dalej nie świeciła, ale przy podświetleniu bocznym obraz był widoczny. Rozebrałem laptopa posługując się serwisówką:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=365506
    lub
    http://tim.id.au/laptops/thinkpad/A30-A30p-A31-A31p.pdf,
    i znalazłem na płycie dwa uszkodzone bezpieczniki. Po podmianie matryca świeci:)
    Jeśli to komuś pomoże dodaję zdjęcie z lokalizacją uszkodzonych bezpieczników.
    IBM A31P brak podświetlenia matrycy
  • Poziom 14  
    Dzięki rezus99 za pomoc lapek naprawiony :)