Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wskaźnik wyczerpania baterii

16 Wrz 2004 13:04 2221 7
  • Poziom 19  
    Chciałbym zrobic wskaźnik wyczerpania baterii 9V.
    Od ilu woltów można uważać że bateria jest już wyczerpana i niedługo siądzie?
    Zamierzam użyć odpowiedniej diody Zenera.
  • Testo
  • Poziom 32  
    To zależy dla jakiego urządzenia.
    9V - 6F22 - to 6 ogniw, 7 - 8V to już "pusta" bateria.
  • Testo
  • Poziom 19  
    A czy możesz sprawadzić od ilu woltów ten miernik wskazuje że bateria 9V jest słaba?
    Zbudowałem mój układ na diodzie Zenera 5V1 plus trzy lub dwa ledy ale wynik nie jest zadowalający bo często diody świeca raz słabiej raz mocniej.
    A chodzi mi o zdecydowanie w pewnym punkcie że np od 8,5 V jest juz słaba bateria i wskaźnik pokazuje jej wyczerpanie.
    Musiałbym więc mieć diodę Zenera na napięcie przebicia np 8,5V i wtedy jakiś wskażnik któremu wystarczyłby mały prąd ale który nie powodowałby spadku napięcia bo dioda LED potrzebuje pewnego napięcia.
    Co można zastosować zamiast LEd-a?
    czy są takie diody Zenera?
    Może znacie jakąś stronkę z dokładnymi charakterystykami diód?
  • Poziom 15  
    Zamiast używać diody Zenera zastanów się, czy nie lepiej użyć dzielnika rezystorowego o wartościach kilkudziesięciu kiloom dobranego tak, żeby na dzielniku w wyniku obniżenia napiecia bateri pojawiał sie stan niski powodujący zapalenie diody (albo stopniowe jej rozjaśnianie). Dobierając wartosci dzielnika sam decydujesz przy jakim napieciu jest sygnalizowany lo_bat.
    Duże wartosci dzielnika powodują mniejszy pobór prądu niż np. dioda Zenera.
    Wartośc napiecia, przy ktorym baterię uznać za niesprawną zalezy od zasilanego urządzenia - jakie napięcie zasilania nie powoduje jeszcze nieprawidłowej pracy poszczególnych elementów.
  • Moderator
    Miernik ten wyskalowany jest na dwa rodzaje baterii ( 1,5 V i 9V}.Zaznaczone to jest kolorami (zielony-4 pola i czerwony 4 pola)Nowa bateria -wskazanie (4zielone),w trakcie wyładowania spada wskazówka na 3,2,1 zielone i dalej na pole czerwone.Dokładny to on jednak nie jest.Można go używać do określeń (w przybliżeniu).Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    -> PJS:To znaczy ża mają to być dwa rezystory połaczone równolegle a w szeregu z jednym z nich umieścić LED-a ?Nie uważasz że dioda znowu będzie świeciła raz słabiej raz mocniej a ustalenie punktu zapalania będzie niemożliwe ?Chociaż gdyby dać rezystory rzędu kiloohmów to prąd płynący przez diodę byłby bardzo mały i być może udałoby się skalibrowac układ.Będę próbować.
  • Poziom 12  
    Mam urządenie zasilane akumulatorkiem 6V 1.3 Ah, przy spadku napięcia poniżej 4,7 urządzenie przestaje działać pomimo świecenia diody power, proszę o schemat jakiejś sygnalizacji spadku napięcia.

Pozdrawiam