Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica w mieszkaniu- proszę o sprawdzenie

14 Wrz 2010 20:36 9283 15
  • Poziom 9  
    Witam,

Jestem w trakcie wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w przedwojennej kamienicy. Chciałem zapytać czy tak wykonana rozdzielnica w mieszkaniu będzie prawidłowo funkcjonować.
    Nie jestem elektrykiem,tylko inwestorem - schemat przerysowałem w autoCAD'zie ze schematu rysunkowego zaprojektowanego przez znajomego elektryka (świeżo upieczonego technika), który będzie to wykonywał. Mam nadzieję, że nic nie pominąłem z tego rysunku podczas "digitalizacji".
    Instalacja miała być z założenia tania, ale jestem w stanie trochę zacisnąć pasa, żeby kupić dodatkowe aparaty elektryczne - tak żeby było raz zrobione i dobrze (oczywiście bez nadmiernej "ekstrawagancji")

Warunki przyłączeniowe:
    - Moc 15,0 kW
    - Napięcie 0,4 kV
    - Złącze kablowe SBi 3x64A
    - Sieć odbiorcza ma być w układzie TNS, ma być wyposażona w urządzenia ochrony przeciwporażeniowej i przepięciowej, mają być zastosowane zabezpieczenia różnicowe.
    - Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A

Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę oraz [b]propozycje[/] innych rozwiązań.

Przepraszam za taki "elaborat" i pozdrawiam,
    Louis
  • Poziom 28  
    Skoro zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A to po co wstawiać rozłącznik 63A?

Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego spowoduje wyłączenie zasilanie w całym mieszkaniu. Wstaw osobny wyłącznik na kuchnie i łazienkę.
  • Poziom 29  
    Jedno RCD na wszystkie odbiory - błąd.
    RCD i lampki kontrolne przed ochronnikami - błąd.
    Zegar powinien sterować stycznikiem, poprzez który powinny być załączane piece.
    Prawdopodobny brak selektywności między zabezpieczeniami przedlicznikowymi a zabezpieczeniami pieców.

Czemu ochronniki montowane są podwójnie, czyżby jedne to typ B a drugie C ?
  • Moderator Energetycy
    Witam.

No to rozwijamy "konstruktywną krytykę" :
    Zegar sterujący programowalny (PCZ-523.1) firmy F&F - jego biedne styki robocze wytrzymają obciążenie czterech pieców akumulacyjnych ?
  • Poziom 9  
    Witam,

Dziękuję za konstruktywną krytykę i proszę o jej drugą rundę:)

Schemat ewoluował (uwzględniając powyższe uwagi) do następującej postaci:

Strasznie dużo tych RCD wyszło, ale jak wszystko w mieszkaniu ma być elektryczne to chyba tak być musi :(
    - Prosiłbym o jakąś propozycję zegara sterującego tymi 4 piecami.
    - Czy aparaty firmy LC to dobry pomysł czy lepiej dołożyć do jakiejś bardziej znanej i poważanej marki?
    - Czy wszystkie aparaty powinny być jednego producenta?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam,
    Louis
  • Poziom 42  
    Witam!

Nie rysuj tych przewodów neutralnych i ochronnych. Oczoplau można od tej plątaniny dostać. Każdy przecież wie, że muszą one być i każdy wie jak mają być połączone. Wskazane natomiastjest podanie przekrojów przewodów.

Wyłącznik RCD nie jest wymagany gdy odbiornik nie jest przyłączny za pomocą gniazda. Nie dotyczy to tylko łazienek. Piece są odbiornikami stacjonarnymi więc gniazdo w ich przypadku nie jest ani wskazane, ani konieczne. Tam raczej powinien być zamontowany wyłącznik serwisowy.

Trójfazowy wyłącznik RCD zabezpieczający kilka obwodów jednofazowych nie jest dobrym pomysłem.

Obwody oświetleniowe również nie wymagają obecności RCD.

To na razie tyle.

Brak zabezpieczenia obwodu sterowania piecami akumulacyjnymi.
    Natomiast zabezpieczenie obwodów pieców powinno być umiejscowione przed stycznikiem.

Po co ci ta pralka w łązience?

Zabezpieczenie o wartości 20A raczej wymusza zastosowanie przewodu o przekroju 4mm2
    Piece nie wymagają gniazd
  • Poziom 28  
    Narysuj może ten schemat jako jednokreskowy.
  • Poziom 9  
    Witam,

Przekonwertowany do schematu kreskowego poprzedni układ z uwzględnieniem uwag z konstruktywnej krytyki:

Jeżeli znalazłby się ktoś uprzejmy, kto mógłby dopisać/zmienić jakieś parametry bądź usytuowanie aparatów elektrycznych tudzież przekrojów przewodów do nich prowadzących, tak aby całość była prawidłowa i aby zaistniała selektywność zabezpieczeń, byłbym zobowiązany :)

Każda konstruktywna uwaga mile widziana :)

ad.1) Pralka jest w większej z łazienek, bo jest tam na nią wystarczająco dużo miejsca:) (poza tym jest to prawie "nówka sztuka", ale nie do zabudowy, więc w kuchni by trochę "estetycznie raziła")

Pozdrawiam,
    Louis
  • Specjalista elektryk
    Czemu w małej łazience zabezpieczony różnicówką jest obwód oświetleniowy, a gniazda już nie są?
    Obecnie KAŻDY obwód gniazd ogólnego przeznaczenia musi być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym.
    W budynku jest ochronnik typu B?
    I nie zapominaj, że do żyrandoli załączanych dwu klawiszowymi łącznikami stosujemy przewód 4x1,5mm.
  • Poziom 42  
    Witam!

Wszystkie obwody gniazdowe muszą być chronione wyłącznikiem RCD.
    Pralka w łazience to potencjalny zabójca.
    Przewód PE nie może "przechodzić" przez żaden wyłącznik.
    Przewód N również nie powinien być raczej przez wyłącznik główny przerywany.
    Płyta kuchenki i ogrzewacz wody na jednym obwodzie nie jest dobrym pomysłem.
    Programator steruje tylko stycznikiem który podaje napięcie na obwody pieców. Jednak sam programator i cewka stycznika wymagają oddzielnego zabezpieczenia o małej wartości. Stycznik trójfazowy umieszczony za zabezpieczeniami nadmiarowymi.
    Aparaty w rozdzielni należy zasilić specjalnymi szynami a nie przewodami. Gdy będziesz stosował się do oznaczeń producentów (zasilanie na styki nieparzyste) wtedy układ rozdzielni będzie przejrzysty i czytelny a monter uniknie niepotrzebnej pracy.

http://www.elkoep.pl/zegary-steruj-ce/
    http://eph.pl/product/id/737,zegar-sterujacy-programowalny-jednokanalowy-pcz-521-1
  • Poziom 21  
    Skoro obwody oświetleniowe są porozdzielane na poszczególne pomieszczenia, to warto dołączać je do innych faz niż gniazda w tych pomieszczeniach. Dodatkowo obwody oświetlenia z sąsiadujących ze sobą (za pośrednictwem drzwi) pomieszczeń warto zasilić z różnych faz.

Nie należy zapominać o połączeniach wyrównawczych miejscowych, jeśli w obiekcie są wykonane połączenia wyrównawcze główne.
  • Poziom 9  
    Schemat ewoluował do następującej postaci:

Proszę o sugestie i korekcję błędów :)
    Z góry dziękuję za cierpliwość, której tutaj doświadczam :)

Pozdrawiam,
    Louis
  • Admin Elektroenergetyka
    Ciągle popełniasz błędy, przeczytaj jeszcze raz ten temat. Wszystkie potrzebne informacje juz padły.
    Dlaczego na gniazdach nie ma RCD, B20 przed stycznikiem nie zapewni selektywności dla B16 od pieców - lepiej wsadzić FR.
  • Poziom 9  
    Faktycznie zapomniałem podpiąć do różnicówki gniazda z pozostałych "niemokrych" pomieszczeń.

Czy jeżeli użyję zegara SHT-1 do sterowania tymi piecami to czy stycznik M-IS63-40 ma dla nich odpowiednie parametry? I jakie powinien mieć parametry ten FR przed stycznikiem? Czy wyłącznik nadprądowy B 4A jest wystarczający dla tego zegara?

Czy obecny schemat jest już w porządku?

• Moderator Energetycy
    Witam.

Ehhh. Po co za P312 wyłączniki nadprądowe B ?
    Proszę sprawdzić, czym są te P312 Legranda.
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście P312 to "WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWONADPRĄDOWY P312 DWUBIWEGUNOWY 230V~ (A) 30mA"
    A ja potrzebuję najwyraźniej P302