Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja samochodu z instalacją gazową

skorpion1272 14 Wrz 2010 20:48 24190 8
 • #1 14 Wrz 2010 20:48
  skorpion1272
  Poziom 18  

  Witam!
  Zamierzam kupić samochód, i raczej będzie on wyposażony w instalację gazową i w związku z tym mam kilka pytań odnośnie montażu i rejestracji pojazdu.
  1. Jakie dokumenty są mi potrzebne (muszę dostać od sprzedającego) gdy kupuję samochód z zamontowaną instalacją. Jak wygląda rejestracja, czy trzeba robić prze rejestracją dodatkowy przegląd instalacji gazowej?
  2. W przypadku gdy ja montował bym instalację gazową jakie dokumenty muszę dostarczyć z zakładu montującego instalację gazową do wydziału komunikacji, żeby wbili mi ją w dowód. Czy potrzebny jest dodatkowy przegląd.

  Jeśli potrzebne jest coś jeszcze, o co nie zapytałem, to napiszcie, ponieważ jest to moje pierwsze auto z gazem, i chcę, aby wszystko było w papierach w porządku.

  0 8
 • #2 14 Wrz 2010 20:58
  artur527
  Poziom 17  

  Jeżeli kupujesz auto już z gazem to powinno być wbite w dowód rejestracyjny, wtedy zwróć uwagę na homologację butli. Butla ma homologację o ile dobrze pamiętam na 10 lat potem musisz wymienić na nową, a to wiąże się z kosztami. Jeżeli chcesz założyć sam gaz to musi Ci zakładać ktoś kto ma uprawnienia do tego i musi Ci wydać dokumenty potrzebne do rejestracji.

  1
 • #3 14 Wrz 2010 23:01
  mihhau997
  Poziom 13  

  1. jeśli auto posiada już instalacje gazową, sprzedający musi dać Ci świadectwo homologacji poszczególnych elementów zastosowanych przy montażu i wyciąg o dopuszczeniu butli do użytkowania.
  właściciel pojazdu powinien dokonać wpisów w urzędzie w terminie do 30-tu dni od dokonania zmian w aucie (montaż bądź demontaż gazu, haku itp). jeśli gaz jest wbity w dowód to przy przerejestrowaniu nie są wymagane dodatkowo dokumenty od gazu. idąc do urzędu musisz mieć przy sobie umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i tablice, nawet jeśli auto jeździło w tej samej miejscowości celem dokonania "legalizacji" naklejek. żaden dodatkowy przegląd nie jest wymagany. jedziesz tylko na stację diagnostyczną jak kończy się przegląd auta i na taki m przeglądzie wymagają (przeważnie) papieru na butlę

  2. jeśli Ty będziesz montował instalację to musisz dostarczyć do urzędu fakturę wykonanej instalacji. nie jest wymagany dodatkowy przegląd. w trakcie przeglądu auta na stacji diagnostycznej pobierają większą kwotę za sprawdzenie instalacji gazowej (zakłady diagnostyczne posiadają swój taryfikator na dane usługi).


  info podałem ze swojego doświadczenia sprzed kilku lat. w tum czasie mogło się coś zmienić. najlepiej udaj się do urzędu komunikacyjnego i tam podpytaj o potrzebne dokumenty (są odpowiednie broszury informacyjne).

  Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

  tutaj znajdziesz potrzebne informacje dotyczące wymaganych dokumentów http://www.wydzial-komunikacji.081.pl/zmiany-w-dowodzie-rejestracyjnym,1.html

  3
 • #4 15 Wrz 2010 21:37
  kamil907
  Poziom 28  

  Kolega wyżej wszystko ci dobrze opisał ale od siebie dodam tylko, że nawet jeśli instalacja nie jest wbita w dowód i nie ma na nią papierów to nie stanowi to większego problemu. Można to wszystko w miarę legalnie załatwić, a całość kosztowała mnie jakieś 250zł.

  2
 • #5 16 Wrz 2010 17:54
  skorpion1272
  Poziom 18  

  Dziękuje bardzo za odpowiedzi, bardzo mi pomogły.
  @kamil907 w miarę legalnie tzn. jak legalnie czy nie? I dokładnie w jaki sposób?

  1
 • #6 17 Wrz 2010 21:25
  kamil907
  Poziom 28  

  Według mnie legalnie ale nie każdy serwis LPG ci to załatwi. Dokładnie chodzi o to, że jedziesz do serwisu, robią ci przegląd instalacji w kwestii poprawność montażu, ściągają wszystkie świadectwa homologacji na poszczególne elementy instalacji i wystawiają fakturę na montaż instalacji. Z tymi dokumentami idziesz wtedy do wydziału komunikacji i wbijają ci instalację w dowód od ręki.

  0
 • #7 09 Paź 2010 16:44
  skorpion1272
  Poziom 18  

  A więc sprawa ma się tak: Kupiłem auto z gazem i jak pisaliście otrzymałem 3 dokumenty: fakturę na montaż instalacji, homologację instalacji, oraz homologację butli.
  I teraz wyjaśniam, jeśli ktoś nie wie: przy rejestracji mimo, że gaz był wbity w dowód to i tak do Urzędu Komunikacji musiałem dostarczyć homologację instalacji i fakturę za montaż instalacji. Nie chcieli natomiast homologacji butli.
  Przy przeglądzie nie wiem niestety co potrzebują, bo jeszcze auto nie przechodziło przeglądu, ale jeśli będę wiedział to napiszę.

  0
 • #8 09 Paź 2010 18:58
  mikomir
  Poziom 15  

  skorpion1272 napisał:
  .... gaz był wbity w dowód to i tak do Urzędu Komunikacji musiałem dostarczyć homologację instalacji i fakturę za montaż instalacji. ...


  Witam,
  Ciekawe na jakiej podstawie prawnej żądali tych dokumentów ?
  W tym roku rejestrowałem auto z gazem, bez w/w dokumentów. Widać co Urząd to inny obyczaj.

  1
 • #9 10 Paź 2010 08:13
  kamil907
  Poziom 28  

  Nie mają prawa wymagać tych dokumentów przy rejestracji. Ja bym się kłucił nawet dla zasady.
  Przy przeglądzie potrzebna jest tylko homologacja na butlę (przynajmniej u mnie)

  0