Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung 740N/ 15 cal/ brak pod¶wietlenia- zasilacz IP-35135B

Kubeczeeek 14 Sep 2010 21:22 10995 15
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Witam mam do¶ć spory problem z zasilaczem monitora. Mianowicie brak jest pod¶wietlenia matrycy. Po dokładnym sprawdzeniu wymieniłem 3 spuchnięte kondensatory C301, C111,C112 , miały one pojemno¶ć 820 Uf/25 V sklepy nie maja w ofercie takich kondensatorów więc wrzuciłem tam 1000 uf/25v.

Był też przepalony bezpiecznik F301 który też wymieniłem . Poprawiłem wszystkie luty na płytce ale niestety dalej nie pod¶wietla. Na wyj¶ciu gdzie się wpina pod¶wietlenie na 4 gniazdach jest napięcie około 7 v.

Po podł±czeniu dziwnie słychać jakby co¶ szumiało chyba z układu IC 101 (DM056R). Chciałem też zapytać czy jest obojętna kolejno¶ć wpinania przewodów od pod¶wietlenia do zasilacza ( jedna para niebieskia, druga czerwona)

Samsung 740N/ 15 cal/ brak pod¶wietlenia- zasilacz IP-35135B Samsung 740N/ 15 cal/ brak pod¶wietlenia- zasilacz IP-35135B Samsung 740N/ 15 cal/ brak pod¶wietlenia- zasilacz IP-35135B
    matisblu
    Level 18  
    Musisz sprawdzić czy U202 i U203 nie maj± zwarć i bezpiecznik (zielone co¶) przy diodzie na radiatorze.
    Ostatnio miałem zwarty U203 i do poprawienia luty na trafkach inwertera.
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Które wyprowadzenia w U202 i U203 sprawdzić czy jest zwarcie? nie bardzo sie orientuje jak się mierzy takie układy. Chciałem też zapytac co to wogule za układy bo ich oznaczenia mi nic nie mówi± i w sklepie też nie wiedz± co to jest.
    foldback
    Level 29  
    SprawdĽ U202 i U203 czy nie ma zwarcia na tych tranzystorach między nogami 1 i 8 oraz 3 i 6.
    Je¶li będ± uszkodzone to możesz zastosować w ich miejsce IRF7389 (najlepiej wymienić oba) http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/82446/IRF/IRF7389.html
    Aby mieć spokój z monitorkiem na dłużej wymieniłbym jeszcze C107 C109 C110 C113 najlepiej zastosuj kondensatory tylu low ESR lub long life.
    Czy jest napięcie 5,1V i ok. 13V ?
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Napiecie na wtyczce CN2 jest 5,1V i 13V.

Zwarć na U202 i U203 i na innych elementach nie ma.

Wymieniłem.

C111,C101,C112 (1000uf)
    Bezpiecznik F301
    D102
    D105
    C109
    C110
    IC101

Opór na T302 i T301 około 1,3 k ohmn czyli sprawne

Kondesator C103 - ma 310 V

Napiecia na gnieĽdzie CN 304 - 2x 9 volt
    Napiecia na gnieĽdzie CN 301 - 2x 8 volt

Zimne luty wykluczone- wszystko przelutowane.
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Zielony Transformator o oznaczeniu SC-0601CV z jednej strony jak mierze to idzie na niego około 300 volt a z drugiej strony nie ma żadnego napięcia.

Czy może kto¶ doradzić jak można dokładnie sprawdzić czy ten transformator jest sprawny lub jakie maj± być napięcia po przeciwnej stronie? jak mierze miernikiem na zwarcie to z tej drugiej strony gdzie nie ma napiecia to nie ma żadnego oporu na cewkach.

Jakant
    Level 35  
    Odczep się od tego transformatora. Jest to główny transformator przetwornicy i Ty widocznie nie miałe¶ jeszcze styczno¶ci z zasilaczami impulsowymi. Jeżeli masz napięcie 5V i 13V to ten transformator jest ok. Skup swoj± uwagę na układ inwertera. Tam masz pole do popisu w pomiarach transformatorków obydwóch i kilku tranzystorów jak i kondensatorów.

Dodano po 5 [minuty]:

Na Twoich fotkach widać trzy spuchnięte elektrolity, czy je wymieniłe¶. Najlepiej wymień wszystkie po stronie wtórnej. Koszt niewielki a efekt może być zaskoczeniem.
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Wymieniłem.

C111,C101,C112 (1000uf)
    Bezpiecznik F301
    D102
    D105
    C109
    C110
    IC101

Opór na T302 i T301 około 1,3 k ohmn czyli sprawne

Kondesator C103 - ma 310 V

Dodano po 58 [minuty]:

Po stronie invertera 0V

Dodano po 1 [minuty]:

Wymieniłem też U202 i U203. Jakie opory powinny być na tych cewkach co tworz± wysokie napięcie ?
    Jakant
    Level 35  
    A jakie napięcie masz na bolcu on/of.

Dodano po 6 [minuty]:

Jakim cudem na inwerter Ci nie dochodzi napięcie jeżeli ono brane jest po diodach przez zworki a na wtyku id±cym na elektronikę masz prawidłowe napięcia. ZejdĽ z zasilacza i skup się na inwerterze.

Dodano po 1 [minuty]:

A jakie masz napięcie na F301?
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Napięcie na pinie ON/OFF mierz±ć z plusem kondesatora C113 = 5V

Napięcie na bezpieczniku F301 mierzone z mas± wtyczki sieciowej 95 V. Napięcie dochodzi do inwertera. Wylutowałem też inwerter i zmierzyłem ohmn i wychodzi to tak:

Jakant
    Level 35  
    Widzę że lepiej będzie dla monitora jeżeli go oddasz do serwisu, bo twoje braki z dziedziny elektroniki s± bardzo duże. Podstawow± rzecz± jest odróżnienie pierwotnej strony przetwornicy od wtórnej i sposób dokonywania pomiarów. Nie można po stronie wtórnej dokonywać pomiarów z mas± strony pierwotnej. Drug± kwesti± jest to, że wylutowałe¶ trafko a nie inwerter. Inwerter to przetwornica daj±ca napięcie do ¶wietlówek. Poczytaj na forum tematy jak jest zbudowany monitor, przetwornica, matryca. Musisz posiadać choćby podstawowe wiadomo¶ci, żeby brać się za naprawę tych sprzętów. Zajmij się tym co potrafisz a monitory zostaw elektronikom.
    foldback
    Level 29  
    Czy po wymianie U202 i U203 dalej pali się bezpiecznik F301? Na jakie tranzystory wymieniłe¶ U202 i U203? SprawdĽ kondensatory C231 i C232 czy nie maj± zwarcia. Te zasilacze po opisanych na forum naprawach działaj±. Więc możesz mieć jeszcze zimne luty na sterowniku inwertera U201 przelutuj ten układ i elementy SMD wokół niego albo uszkodziłe¶ układ U201.
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Jankant to co wylutowałem to jest własnie przetwornica ta co daje napiecie do swietlówek
    matisblu
    Level 18  
    To co wylutowałe¶, tak jak powiedział kolega Jakant to transformator.
    W przetwornicy oprócz transformatora masz inne elementy czynne i bierne. Dopiero odpowiednie poł±czenie tych elementów tworzy urz±dzenie nazwane przetwornic±.
    Napięcie do ¶wietlówek "wychodzi" z transformatorów.
    Je¶li chcesz uruchomić ten monitor musisz odnaleĽć elementy uszkodzone i przyczynę ich uszkodzenia. Przy braku podstawowej wiedzy w zakresie elektroniki i zasad działania zasilaczy impulsowych naprawa mniej będzie kosztowała je¶li oddasz monitor do serwisu.
    Ewentualnie kup cały zasilacz - na portalach aukcyjnych - i miej nadzieję że ¶wietlówki s± sprawne.
    Kubeczeeek
    Level 15  
    Monitor naprawiony przelutowałem układ układ U201 i inne elementy po stronie inwertera, wymieniłem diode zenera obok U201 bo była zwarta i monitor za¶wiecił.

Dziękuje wam wszystkim za pomoc. Pozdrawiam serdecznie