Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z lodówka Samsung RL33-prosze o wykład! ;)

15 Wrz 2010 01:41 20403 5
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie!
    Był już podobny temat, ale jest zamknięty, a ja mam wątpliwości i chciałbym poszerzyć swoją wiedzę bo to interesujące!.
    Objawy są następujące: lodówka zamraża w chłodziarce, chodzi niemal non-stop.

Temat jest tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1272295.html

Nie musicie go czytać od razu -może wystarczy moje pytanie by zapoznać się z tematem:

Załączam też zdjęcia z poprzedniego tematu z zaznaczonymi elementami (podejrzewam że moja lodówka wygląda podobnie w środku ale nie mogę jej teraz rozebrać). Na zdjęciach 1 i 2 widać zamrażalnik! :

Problem z lodówka Samsung RL33-prosze o wykład! ;) Problem z lodówka Samsung RL33-prosze o wykład! ;) Problem z lodówka Samsung RL33-prosze o wykład! ;)

MaciejP25 naprawił lodówkę i napisał: "Zrobiłem jak napisał wiesiekba z tym że bez rozbierania, po prostu przeniosłem termostat odmrażania powyżej parownika."

Pyt.1) Termostat odmrażania czyli "nr 1" ze zdjęć tak? to nazywa się kapilara?
    Pyt.2) "przeniosłem termostat odmrażania powyżej parownika" Tzn w które miejsce przeniósł ten "termostat"? jak myślicie?
    Pyt.3) Do chłodziarki cały czas nadmuchiwane jest zimne powietrze z zamrażalnika przez kanały i ten otworek "nr 2". CZy możliwe że coś popsuło się z widoczną na zdjęciu przesłonką "nr 2". Wygląda na to że Nie zamyka sie ona (może zamarzła czy raczej czujnik w chłodziarce wysiadł?) przez co powietrze jest nadmuchiwane do chłodziarki i temp spada poniżej zera. Wyświetlacz chłodziarki zdaje się pokazywać temp. prawidłowo, czyli poniżej zera gdy woda rzeczywiście tam zamarza. Wszystko dzieje się mimo ustawienia temperatury chłodziarki na 7*C w panelu.
    Pyt. 4) "nr 4" na zdjęciu 3cim to czujka temperatury/kapilara? Jest w kształcie białego walca wielkości czopka.
    pyt. 5) Termostat to urządzenie sterujące temperaturą i prawdopodobnie jest elektroniczne i znajduje się poz "nr 3" zdj 3. Mam racje?
    pyt. 6) czy lód na parowniku jest dopuszczalny ja na zdjęciu "nr 1"? czy jakaś grzałka powinna go rozpuścić? gdzie jest ta grzałka?
    Pyt. 7) Czy mógłbym po prostu rozłączyć wiatraczek(albo zamknąć otwór)? wtedy chłodne powietrze nie będzie dmuchać do chłodziarki.

Dodam że lodówka ma z 3lata.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jedźmy od tyłu.
    7. Wiatraczka nie wolno rozłączać. Trzeba naprawić lodówkę!
    Nie znam jej. Czy to jest full non frost? Tzn. Chłodzenie w obu częściach następuje przez dopuszczanie zimnego powietrza przez przepustnice?
    6. Na zdjęciach mało że jest za dużo lodu to jeszcze nie cały parownik jest zalodzony. Podejrzane! Powinna być grzałka załączana przez sterownik i wyłączna sygnałem temp. czujnika odszraniania. To tak ogólnie w rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane. Czujnik odszraniaia ze zdjęcia nie ma żadnej kapilary! Gdzie ją wypatrzyłeś? Chyba nie wiesz co to jest kapilara. Poczytaj! Z reguły to termistor, bo najtańszy. Prawdopodobnie jest tam więcej czujników, a ten zaznaczony nie jest od odszraniania.
    5. Źle myślisz, a w zasadzie zbyt upraszczasz. tam powinien być układ sterujący z procesorem.
    4. Prawdopodobnie to co opisujesz jest czujnikiem temp. komory lodówki. To pewnie też termistor.
    3. Jest możliwe. Mogła zamarznąć, wykruszyć się, ogólnie coś z jej napędem i mechaniką lub nie jest sterowana elektrycznie. Nie kombinuj! Zepsujesz bardziej!
    2. Nie polecam tego rozwiązania. To kolejna prowizorka.
    1. Trudno wyczuć nie kiełbasa.. Zależy gdzie jest podłączony i co ma mierzyć. Nie wiem co poeta (konstruktor) miał na myśli. Lodówka ze zdjecia jest rozgrzebana, więc nie wiadomo!
    To na dziś tyle.
  • Poziom 12  
    Kolego jeżeli masz taką lodówke jak na zdjęciach to miałem niedawno problem z podobna. Tzn w lodówce temperatura schodziła do -3. winny był ten otworek nr2. Pękł uchwyt tej ala klapki zamykającej dopływ zimnego powietrza do lodówki. Ta klapka sterowana jest przez silnik elektryczny. W moim przypadku skończyło się na odrobinie kleju i 30 min pracy i zadowolonym kliencie. Może być coś z tym silniczkiem lub elektroniką . Ja bym sprawdził tą klapke. Powodem może również lód który zaszedl w tą klapke i uniemożliwił zamknięcie powietrza. Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    witaj Qad417.
    rzdko spotyka sie tak sensownego goscia
    1) nie ma termostatu, steruje układ elektroniczny. To o co pytasz to czujnik temperatury NTC
    2) na rurke powrotna, tą grubą, ta cienka to kapilara. dobrze przymocuj do tej rurki)
    3) przesłona-klapka powinna sie zamykac po otwarciu drzwi chłodziarki, jesli sie nie zamyka to jest uszkodzony silnik, czujnik połozenia- kontaktron, lub jak pisał wyzej, wyłamany zawias
    4) tak, nie ruszaj tego, skoro dobrze pokazuje temperature w chłodziarce
    5) tak
    6) jest lodu za duzo. Grzałka to ta cienka rurka aluminiowa biegnaca równolegle ro rurek parownika. Sprwadź czy jest sprawny ogranicznik temperatury (topik) szeregow włączony z grzałką. Często omomierzem nie wykryjemy usterki grzałki, ale po jej wymianie wszystko gra. ta grzałka występuje w komplecie razem z parownikie, wiec jest kosztowna i wymiana parownika tez kosztuje. Przygotuj sie na pare stówek :(
    7) wtedy przestanie chłodzic w chłodziarce