Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa zdjęć JPG z pendrive'a.

15 Wrz 2010 08:08 4886 15
  • Poziom 9  
    Witam!
    Przegrałem zdjęcia z aparatu na pendrive'a i usunąłem je z karty więc zostały tylko w pendrivie. Teraz większości zdjęć nie mogę odtworzyć. Pisze "podgląd niedostępny". IrfanView i ACDSee pokazują szare lub białe tło. Niektóre zdjęcia są uszkodzone np. w połowie ma inny kolor lub wogule go nie ma. Pliki te mają taką samą wielkość jak zdjęcia normalne nieuszkodzone (ok. 2,5 MB) więc coś w nich jest. Proszę o pomoc gdyż zdjęcia te są dla mnie bardzo ważne.
  • Specjalista HDD Recovery
    Dobrze to określiłeś - COŚ - np. zera 00 00 lub FF FF Wystarczy np. w HEX edytorze sprawdzić. W DMDE również możesz podglądnąć w HEX.
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem HEX edytorem. Wszystkie zdjęcia których się nie da wyświetlić mają wartości FF FF. Co to oznacza? Nie jestem zbyt kumaty w informatycznych sprawach...

Dodano po 19 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Zdjęcia te były wcześniej na karcie SD. Usunąłem je, sformatowałem kartę i napstrykałem nowe zdjęcia. Czy możliwe jest odzyskanie tych zdjęć? Nawet gdyby miało to się wiązać z kosztami zatrudnienia informatyka.
  • Poziom 43  
    chyba_adi napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie. Zdjęcia te były wcześniej na karcie SD. Usunąłem je, sformatowałem kartę i napstrykałem nowe zdjęcia. Czy możliwe jest odzyskanie tych zdjęć?

Podaj jeszcze w jakim to aparacie (typ, model) sformatowałes kartę?
    Nadpisanych danych nie odzyskasz, ale nie zaszkodzi sprawdzić to np. za pomocą programu Recuva.
  • Poziom 9  
    Aparat: SONY DSC - S730. Czyli możliwość odzyskania zdjęć istnieje czy nie? I o co chodzi z tymi wartościami FF FF w kodzie binarnym?
  • Poziom 27  
    Ile zostało wolnego miejsca na karcie po zrobieniu 'nowych' zdjęć ?
    Ile zajmowały 'stare' zdjęcia ?
    Z tego co napisałeś ,zrozumiałem, że część zdjęć jest częściowo uszkodzona - wrzuć jakieś na forum.
    FF FF - Oznacza uszkodzenie danych na nośniku karty co świadczyło by iż nie przekopiowałeś zdjęć dobrych a były one uszkodzone już na nośniku. Zwykle FF jest wpisywane przy uszkodzonej komórce pamięci na kartach.
    Czy coś odzyskasz ?
    Pomijając kwestie samego odzysku po przez znalezienie plików na karcie masz drugi problem uszkodzenie komórek pamięci na karcie pytanie czy kontroler pamięci wymienił te komórki na nowe czy są one tam nadal radzę karę sprawdzić czy nie jest uszkodzona lub czy nie zaczyna się jej zgon.
    Na początek wykonaj kopie posektorową tej karty i na tej kopi działaj.
  • Poziom 32  
    Można jeszcze zgrać dane bezpośrednio z kości pamięci karty i zastosować ECC, o ile takowe istnieje dla danej kości pamięci.
  • Poziom 9  
    Karta pamięci: M2 2gb wsadzona do adaptera Memory Stick Pro Duo. Zdjęcia zajmowały prawie 2gb przed skopiowaniem. Nowe zdjęcia również zajmują całą pamięć. Nie sądze by to była wina karty. Jest to nowa karta i nowe zdjęcia, które zgrałem na komputer są w stanie idealnym. Na aparacie też nie miałem problemu z oglądaniem starych zdjęć (póki jeszcze tam były)

Dodano po 13 [minuty]:

migol21 napisał:
    FF FF - Oznacza uszkodzenie danych na nośniku karty co świadczyło by iż nie przekopiowałeś zdjęć dobrych a były one uszkodzone już na nośniku.

Wydaje mi się zdjęcia nie mogły być uszkodzone na nośniku ponieważ w aparacie odtwarzane były normalnie, zdjęcia zrobione później, które zgrywane były bezpośrednio na komputer też są w stanie nienagannym.

Dodano po 1 [minuty]:

Trochę zdjęć częściowo uszkodzonych dla "laptokowca":Naprawa zdjęć JPG z pendrive'a. Naprawa zdjęć JPG z pendrive'a. Naprawa zdjęć JPG z pendrive'a. Naprawa zdjęć JPG z pendrive'a. Naprawa zdjęć JPG z pendrive'a.
    Część z reszty tych zdjęć jest normalna a części wogule nie mogę wyświetlić.

Dodano po 1 [minuty]:

michal_aniol napisał:
    Można jeszcze zgrać dane bezpośrednio z kości pamięci karty i zastosować ECC, o ile takowe istnieje dla danej kości pamięci.

Czy mógłbyś przetłumaczyć na język dla amatora proszę. ;)

Dodano po 3 [minuty]:

migol21 napisał:

Na początek wykonaj kopie posektorową tej karty i na tej kopi działaj.

Jak wykonać taką kopie?
    Cytat:
    (póki jeszcze tam były)

Od czasu kiedy tam były mogło się wiele zdarzyć np. dojść do wybuchu supernowej lub do uderzenia meteorytu w planetoidę mogło tez dojść do uszkodzenia karty.

Jeśli miałeś tam całą kartę i obecnie nowymi zdjęciami nagrałeś całą to odzysk nie ma sensu.
    Przy kopiowaniu mogło dojść do problemów z komunikacją na tym adapterze "Memory Stick Pro Duo" Ale tego nie wiesz gdy komórki pamięci są zastąpione lub tylko utraciły dane czego nie stwierdzisz bo są tam już nowe zjawisko gubienia danych czasem może zaistnieć przy przekładaniach pomiędzy różnymi czytnikami i uszkodzeniu karty lub kiedy dochodzi do problemów z połączeniem pomiędzy czytnikiem a kartą.
  • Poziom 9  
    Migol21 nie zrozumiałeś mnie. Karta nie może być uszkodzona bo zdjęcia, które są uszkodzone zgrywałem jakieś 20 dni temu, a przedwczoraj zgrywałem zdjęcia zrobione później z tej samej karty bezpośrednio do komputera (nie za pośrednictwem pendrive'a) i wszystko gra. Pendrive z kolei był nowiutki wyjęty dopiero z pudełka więc nie mam pojęcia po której stronie leży wina...
  • Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    To ty nie zrozumiałeś ale tak jest jak się nie rozumie co piszę. To że teraz się skopiowało nie oznacza że nie straciła danych lub też nie zastąpiła komórki rezerwowymi wszystko zależy jak karta reaguje na uszkodzenie komórki a właściwie kontroler.

Siak czy owak nadpisałeś straciłeś dane koniec kropka.
  • Poziom 9  
    migol21 napisał:
    radzę karę sprawdzić czy nie jest uszkodzona lub czy nie zaczyna się jej zgon.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie oburzaj sie. Postąpiłem według twojej rady. Sprawdziłem i odpowiadam tylko, że karta nie jest uszkodzona i nie zaczyna sie jej zgon. :) I wiem co piszę.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak więc w żaden sposób nie jestem w stanie tych zdjęć odzyskać?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    chyba_adi napisał:
    Tak więc w żaden sposób nie jestem w stanie tych zdjęć odzyskać?

No niestety obawiam się, że nic już nie da się odzyskać.

Analizując Twoje wypowiedzi można stwierdzić, że te błędy wystąpiły w trakcie kopiowania na tego pendrive'a. Proponuję na przyszłość sprawdzać przy pomocy Roadkil's Unstoppable Copier jak przebiega proces kopiowania i czy pliki są w 100% poprawnie skopiowane.
  • Poziom 9  
    Ehh...Szkoda. Te zdjęcia były dla mnie bardzo ważne. Dziękuje za odpowiedź i następnym razem skorzystam z tego programu.
  • Poziom 27  
    Ponieważ nowe zdjęcia zajmują prawie całą kartę ,więc z karty raczej już nic nie wyciągniesz.
    Spróbuj potraktować pendrive programem PhotoRec. Może uda się coś wydobyć.