Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki do komputera (5.1)

Ryski 16 Wrz 2004 16:08 2469 29
  • #1 16 Wrz 2004 16:08
    Ryski
    Poziom 20  

Witam

Proszę o porady w sprawie głośników do kompa 2 glowne, sub. i 2 tył.
    Jakie najlepiej zastosowac?
    Zestaw będzie robiony samodzielnie wiec obu. też.
    Pozdrawiam

Ryski

0 29
  • CControls
  • #2 16 Wrz 2004 16:12
    tony_tr
    Poziom 22  

Nie opłaca Ci sie. Troche poroniony pomysł, lepiej kupić sobie coś np. kolumienki creativa, bo jeśli to do kompa to po co ci mocniejsze. Jak byś miał amplituner lub coś takiego to rozumiem. ale ni ew tym przypadku. Pozdrawiam !!!

0
  • CControls
  • #3 16 Wrz 2004 17:13
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Łatwiej i taniej wyjdzie zmontować porządny zestaw stereo, z kolumnami dwu- lub trzydrożnymi o mocy ok. 30W i porządnym wzmacniaczem (np. w stopniu mocy mogłyby siedzieć 2x EL84 w push-pullu plus stopień wstępny i odwracacz fazy na ECC83), najlepiej zintegrowanym.

0
  • #4 16 Wrz 2004 17:31
    Tremolo
    Poziom 43  

Moim zdaniem dużo lepsze brzmienie bedzie ze zwykłych glośników niż z drogich creativów. Jesli juz kupowac głosniczki komputerowe - to kupić byle jakiej firmy. Zresztą dźwiek z komputera nie jest zbyt piękny na skutek obecności przeróżnej elektroniki w otoczeniu przetworników na karcie.

Vault Dweller miedzy EL34 a Creativem jest chyba z 10 pięter roznicy :D Tylko, żę taki wzmacniacz bedzie wielki... no i jakby chciał kupic nowe transformatory no to trzeba by było ze 3 sztuki. WN, Żarzenie i głośnikowe.

proponuje coś nie za duzego na jakich kostkach, jak Ci się bedzie chciało zlutowac 6 zestawów powiedzmy tda 2050 to możesz miec i 5.1. Do tego proponuje 4 kolumny dwudrożne i środkowy ze zwrotnica 3-ego rzędu i 3 glośnikami dwa basowce i jeden wysoki (układ ) d'Appolito. No i sub.

Ile masz na to pieniędzy?? Jaki pokój. Po co by Ci byl zestaw 5.1 jak bedziesz mial powiedzmy 10mkw. powierzchni pokoju odsłuchowego. W małych pomieszczeniach wg mnie Tannoy M1/M2 - nie bedziesz musiał robić a brzmienie tych głośnikow powali nie jednego. Po co miec Creative'a jak można miec bardzo dobre monitory w tej samej cenie.

0
  • #5 16 Wrz 2004 17:50
    jaco777
    Poziom 24  

Jeżeli ma to być tylko amatorskie-domowe-nie szpanerskie wykonanie to wykonanie samemu wchodzi w grę. Głośniki na tył i przód po parę wat (5W) mocniejszy bas i amplituner.

Jeżeli natomiast jesteś super melomanem dźwięku to jednynie karta dźwiękowa z cyfrowym wyjściem, amplituner z cyfrowym wejściem i super głośniki za kupe kasy. Jakoś powala, zero zkłoceń, super dźwięk, ale... cena, też powala na klolana.

Tak wię jeżeli znasz się na projektowaniu kolumien (głośniki + obudowa) to warto zrobić samemu. A jeżeli nie, to zestaw za 300zł. dla niewymagających lub za conajniej 3000tyś. dla wymagających.

0
  • #6 16 Wrz 2004 23:17
    nfsking
    Poziom 24  

jaco777, albo coś pomiędzy...

używana yamaszka za około 500zł, do tego fronty(2xarn+gdwk)~400zł, surroundy(arn+gdwk)~200zł, central(2xarn+gdwk)~150zł i sub w zaleznosci od potrzeb od 200 wzwyż.

czyli około 1500zł za sprzęt do kina z prawdziwego zdarzenia.

0
  • #7 17 Wrz 2004 17:21
    Ryski
    Poziom 20  

Wiec odpowiadam na pytania:

1) Pokoj mam 15mkw.
    2) Robić będe napewno, bo wiem jaka jest jakosc Creativa.
    3) Ogolnie zestawik do wszystkiego filmy muza gierki.
    4) Ze wzmacniaczem nie ma problemu.
    5)Kasy na całośc:300zl

Pozdrawiam

Ryski

0
  • #8 18 Wrz 2004 00:00
    p@vlo
    Poziom 17  

mam podobny porblem tyle ze dysponuje 2xcos na wzor altusow ok70W do tego 2kolumny od starej wiezy unitry na wzmacniaczu pw8040 (2x20W) czy to ma prawo razem dzialac ... jaki wzmacniacz do duzych kolumn jaki subwoofer no i jezeli tamte glosniki wydaja wam sie ok to co na srodek??
    pozdrawiam

0
  • #9 18 Wrz 2004 01:55
    Tremolo
    Poziom 43  

w 15 m kw. W polskich warunkach (ciasnota mieszkań, sąsiedzi) nie ma co męczyć się z kinem domowym na 6 glosnikach. W 15 M kw. Trzeba by było zrobić malutkie głośniczki w liczbie 4-5 i suba tez małego. Chodzi o uzyskanie punktowości dźwięku. Zeby można sie pomieścić z czymś innym w pokoju. Moze dlatego creative i inne firmy tego typu zbijają szmal w Polsce za sprzedawania małego chłamu. Sugeruje za 300 złoty zrobić porzadne kolumny stereofoniczne. Nie powinienes narzekac jesli beda dobrze zrobione. Do tego kiedyś zrobis subwoofer i tez nie bedziesz narzekał.

Słuchaj miałem kiedyś ten sam problem co Ty. Chciałem do DVD podpiąć 6 głośników, zacząlem zbierac kase na przetworniki, az w końcu odechciało mi się i kupiłem Tannoy M2... Akurat tak się składa że pokój odsłuchowy tez ma 15 mkw. To co usłyszalem bardzo zmieniło mój pogląd na dxwiek. To było wspaniałe. Z dwóch kanalow podczas filmów szla naprawde niezła partia przestrzenności. Przy okazji nie musiałem kupowac żadnego dekodera dolby - nic z tych rzeczy.

Nie ma zestawow uniwersalnych...

To czy warto jeszcze robić sobie 5.1 zalezy w gruncie rzeczy od wielkości pokoju. W małych pokojach trzeba mieć małe kolumny. Dwa altusy albo coś podobnego mogłoby pujść na front. Do tyłu jakies maciupkie głośniki tylne. Na środek coś w układzie 2+1 , D'appolito (zwrotka 3-ego rzędu) i Sub

Uproszczony plan ekonomiczny:
    co do 5.1
    Trzeba zrobić około 6 skrzynek, 2+2+2+2+3+sub głośników, albo jak kto woli pięć wysokotonowcow 6 niskotonowcow i jeden subniskotonowiec.

Plan minimum przy założeniu lepszych głosników:
    30zł x 5 (wys.) + 40zł x 6 (nisk.) +50zł (sub) = 440 zł

do tego dolicz koszty desek... wkrętów, zwrotnic. więc jak mówie porządne głośniki stereo.

0
  • #11 18 Wrz 2004 21:14
    tony_tr
    Poziom 22  

Hehe nie no chcesz wydać 300 złotych i mieć dobre kolumienki ? Wiecie pytanie czy warto robić kolumny 5.1 Jeśli ma być surround to bedzie dużo leprzy efekt niż w 2 kolumnach.

0
  • #12 18 Wrz 2004 22:15
    MMarek17
    Poziom 19  

Na 15m2 wystarczy łącznie około 20W (5*4W) mocy + 20W sub.
    Sam mam Logitecha Z-640 (łącznie 70W RMS) na 20m2 i ten zestawik polecam. W tej chwili za Z-640 za 339zł (!!!) http://sklep.benchmark.pl/pelny_5169.html

Gdy rozglądałem się za głośnikami do mojego kompa i kina domowego na PC rozważałem różne firmy:
    Creative - tanie zestawy mocno szumią i dość łatwo (przy niskiej głośności) się przesterowują, drogie zestawy są za drogie, w sumie dobra jakość ale...
    Mediatech - lowend, coś brzęczy, szumi, ciężko znaleźć coś w miarę dobrego, ceny porównywalne do Logitecha!!!
    Logitech - porównywalna cena do Creative ale dźwięk lepszy, suby schodzą niżej, no i bardzo dobra jakość...
    Labtec - Logitech dla ubogich, osobiście nie podoba mi się design

Głośniczki Z-640 chodza u mnie na SB Audigy. Dźwięk jest czysty - wysokie tony klarowne. Tony niskie mocne, czesem nawet zbyt mocne ale to kwestia regulacji suba. Sub potrafi zatrząść pokojem. Od dnia gdy mam Z-640 moja miniwieża Sony poszła w zapomnienie. Jej parametry są dużo słabsze niż Audigy + Z-640. Ja kupiełm je za ponad 500zł i nie żałuję. W tej chwili za 340zł to rewelacja. Polecam! Dla niedowiarków proponuję odsłuch w MediaMarkt albo innej placówce. Tylko nie dajcie się zwieść głośności. Zwróćcie uwagę na zniekształcenia, jakość wysokich tonów, szumy przy zerowym sygnale na wejściu i połowie regulatora mocy.

Jeśli ktoś chce zrobić zestawik 5.1 to sprawa się komplikuje gdyż koszty z całą pewnością przekroczą 300zł np. 5 ekranowanych magnetycznie głośników to co najmniej 750zł (moc około 35W) do tego przewody, deski, nóżki, wzmacniacz 5.1 itp. itd. Oczywiście wyjdzie z tego mocniejszy zestaw niż Z-640 ale za taką kwotę można kupić potężnego - około 250W - gotowca 5.1 z THX (Creative, Logitech).

0
  • #13 18 Wrz 2004 22:19
    tony_tr
    Poziom 22  

Heh ja też mam 15 m^ ale suba mam 250 wat !!!

I kosz samego suba to przeszło 1000 zł tylko suba

Posty scalono REGULAMIN!!

0
  • #14 19 Wrz 2004 01:58
    Tremolo
    Poziom 43  

Oglądałem creative'y, logitechy... wg mnie to się dużo nie rożni od głośniczków za 25 złoty. Cena jest taka jak jest bo zastosowali tanie przetworniki i dodali sobie troche pieniążków za marke. Są jeszcze jakieś Manty... I inne firmy, jest tego bardzo dużo, plaga jest niemała, firmy coraz bardziej PoMPują mocy do glośniczków ozaczeniami 80W pMPO w rezultacie mamy 1 Wat.

Głosniki mają grać... a nie wyglądać.

Plan minimum dałby juz wmiare rozsądny zestaw za 400 złoty, (5 glośników dwudrznych bez suba) taki że te logitechy po prostu by spuchły z wrażenia. Ale pamiętajmy jeszcze o szerokopasmowcach z Tesli - jeden głosnik o dużej srednicy za 30 złoty. http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=83

Zapewne user ma u siebie jakiś wzmacniacz więc kupowanie aktywnych głosnikow, pozbawiły by go możliwości użycia go.

Cytat:
    4) Ze wzmacniaczem nie ma problemu.

co do mocy tego Creativa bym wziął niezlą poprawke.

Ekranowac wystarczy tylko glosniki w obrebie monitora. Własciwie przy dobrym rozmieszczeniu tylko center.

0
  • #15 20 Wrz 2004 16:53
    Ryski
    Poziom 20  

Temat do zamknięcia to nie były głośniki dla mnie gośc kupił sobie zwykłe głośniczki za 40zł( a za reszte ulepsza kompa) Ja osobiscie w pokoju mam kolumny też samoróbki jeszcze moj tata robil są 2x530W i wzmacniacz 2x120W i zamierzam troszke go ulepszyc.

Pozdrawiam Wszystkich i Dziękuję za pomoc.
    TEMAT DO ZAMKNIĘCIA.

0
  • #16 20 Wrz 2004 18:11
    nfsking
    Poziom 24  

ryski napisał:
    ...kolumny (...) samoróbki (...) 2x530W...

:sm15: :please:

0
  • #18 20 Wrz 2004 21:02
    ALTON
    Poziom 38  

TTaaaa.Może ma gorsze ale napewno nie takiej mocy :D.Skąd wytrzasnołeś 530W ?? ;).

0
  • #19 20 Wrz 2004 21:53
    Jon-X
    Poziom 28  

Ja swego czasu nagłaśniałem lightowe rzeczy na mikołowskim rynku, dwoma EONami, w gimnazjum eksploatowałem 400W aparaturę, nigdzie nie miałem za cicho.

Tata zna pojęcie PMPO :) pozdrawiam

0
  • #20 20 Wrz 2004 22:06
    Ryski
    Poziom 20  

Tata robił już dawno bo kiedys sie bawil w disco... i sprzet byl potrzebny a tak do kolumienek to jak znadje chwilke to opisze wszystko.

Głośniki mają 6niskotonowców, 4 średnio i 2 wysoko.
    To są juz drugie piersze mialy zamiast 6niskotonowców 2 takie wielkie głośniki.

0
  • #21 20 Wrz 2004 23:22
    Tremolo
    Poziom 43  

liczy sie moc tylko niskotonowców + pare procent z mocy pozostałych. Po za tym liczy się ich skuteczność...

530/6niskot. = 88,33W to jakiś nieprosty rachunek cos musiałeś podbarwić w tej opowieści. Chyba ze jest powkładane kilka różnych modeli, a co za tym idzie inne częstotliwości rezonansowe inne parametry Ts.

do tego jeszcze sposób łączenia musi byc strasznie zamotany.

0
  • #23 21 Wrz 2004 15:11
    nfsking
    Poziom 24  

czyli jedna kolumienka ma jakieś 140W... ską wzioleś te 530?

0
  • #26 21 Wrz 2004 22:02
    zeberko
    Poziom 31  

Nie dogryzając nikomu ale te liczenie mocy zestawu musiało być bardzo dawno temu. Tylko zostaje problem czym tego potwora zasilić i to w tamtych dawnych czasach. Dzisiaj to przecież bułka z masłem o może jedynie od tamtych czasów prąd (i to ostro) podrożał.
    Pozdrawiam

0
  • #28 21 Wrz 2004 23:14
    ar2rek.w
    Poziom 18  

co to znaczy "Tata cos wspominał że kiedyś inaczej się obliczało moc głośników"? takie stwierdzenie nie ma wogole sensu, to tak jakby w ciagu 20 lat zmienilo sie prawo Ohma albo Kirchoffa:)

glosniki maja 120W, ciekawe jak sa polączone szeregowo czy rownolegle?

0
  • #29 22 Wrz 2004 00:08
    Tremolo
    Poziom 43  

Te GD 12 - robią jako średniotonowce?? czemu akurat cztery - skuteczność ich razem to około 98 dB

0