Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WLZ-stary budynek WLZ-pion od ZK do ostatniej kondygnacji

15 Wrz 2010 21:52 4346 4
  • Poziom 1  
    Witam,
    proszę o pomoc. Mam za zadanie skosztorysować WLZ - pion od ZK do ostatniej kondygnacji. Remont instalacji elektrycznej. Budynek jest bardzo stary jeszcze poniemiecki. Niestety nie znam oznaczeń elektrycznych ale dowiedziałam się, że WLZ to wewnętrzna linia zasilająca, a ZK złącze kablowe ( czyli skrzynka z bezpiecznikami). Jeżeli ZK to skrzynka z bezpiecznikami to ona znajdowała się na przedostatnim piętrze kamienicy, także nie ma za bardzo co liczyć. Proszę o wyjaśnienie czy prawidłowo odczytałam skróty WLZ i ZK i czy to możliwe aby ZK (złącze kablowe) było na przedostatniej kondygnacji, bo z tego co słyszałam to na ogół jest w piwnicy.
  • Poziom 42  
    Witam!

Możliwa jest taka sytuacja, że budynek zasilono linią napowietrzną i na przedostatniej kondygnacji, czyli jak najbliżej miejsca wprowadzenia przewodów (napięcia) do budynku zamontowano zabezpieczenie główne i dopiero z tego miejsca wyprowadzono przewody zasilające poszczególne lokale znajdujące się na poszczególnych piętrach.
    Dziś taka sytuacja nie jest już możliwa.
    Jeżeli ewentualne przyłącze napowietrzne zostaje to i tak należy je sprowadzić po elewacji budynku do złącza kablowego usytuowanego na zewnątrz obiektu. I dopiero tu najprawdopodobniej zacznie się twój kosztorys.
    Bez rozeznania stanu faktycznego i uzgodnień z ZE jest to jednak tylko gdybanie.
    Musisz poznać więcej szczegółów.
  • Poziom 12  
    Jak jest na przed ostatniej kondygnacji to jest to raczej złącze napowietrzne tzn ZN
  • Poziom 11  
    Witam
    Spotkałem podobny przypadek ale ZK było wprowadzone do środkowej części budynku a dalej zasilania w dół i do góry .
  • Użytkownik usunął konto