Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary piec 5000 zł opłat za rok. Zmiana ale na co?

16 Wrz 2010 13:51 1659 4
  • Poziom 2  
    Witam.
    Posiadam dom ( piwnica 54 m2 , pierwsze piętro 54 m2, drugie piętro 54m2, strych 54m2 ) Dom kwadrat z 1972 roku i z tego samego roku piec z jakiejś fabryki w Olsztynie. Są tam dwa oddzielne takie same mieszkania ( dwa pokoje, przedpokój, kuchnia, łazienka ) – ciepła woda jest podgrzewana w obydwu przypadkach, podgrzewaczami termet stosunkowo nowymi urządzeniami. Jeden podgrzewacz roczny drugi trzyletni. Dach pokryty w tym roku nową papą termozgrzewalną 5,2 mm grubości. Budynek nieotynkowany i ocieplony. Izolacją jedyną jest przestrzeń powietrzna między murami – technika z początku lat 70-tych. Oczywiście planuję ocielenie, ale jeszcze z tym muszę poczekać 2-3 lata. W chwili obecnej wymieniam okna na nowe ( niestety plastikowe z oczywistych względów). W domu mieszka trzy osoby dorosłe i dwoje małych dzieci. Jak w temacie sprawdzając rachunki za gaz z ostatniego roku wyszło mi prawie 5000 zł za ogrznie domu i podgrzewanie wody. Wydaje mi się że trochę zadurzo?
    Pytanie odnośnie pieca/kotła.
    1. Jaki parametry pieca dobrać do takiego stanu rzeczy, tradycyjny, kondensacyjny?
    2. Instalacja jest stara, ale nie widzę na razie możliwości jej wymiany, ewentualnie grzejniki, czy to nie będzie „morderstwo” na nowym sprzęcie? Czy się tym nie przejmować? Czy jest kategorycznie zalecana wymiana instalacji przy montażu nowego sprzętu?
    3. Myślałem o piecu jednofunkcyjnym, czy przy piecu dwufunkcyjnym zaoszczędzę?

Pozdrawiam
    Z góry dzięki za poświęcony czas i pomoc.
  • Poziom 12  
    Za chwilę odezwą się "fahofcy" co tylko kondensacyjny. Z własnego doświadczenia - dom wolnostojący 3 kodygnacje, docieplony styropianem 6 cm w pustce + 10 na zewnątrz, ceramika, okna stare drewniane, IV strefa, 270 m. kw. , taryfa W3 4.200,- za pełen rok grzewczy zawsze >20 st.C. Kocioł 2-funkc. 24 kW stara włoszczyzna Ocean, ale przez 12 lat jakoś się spisywał. Znajomi z którymi porównywałem spalanie w podobnych gabarytach domów mający rozbudowane kotłownie zawsze narzekali na większe zużycie gazu.
    Pyt 2 wymiana instalacji nie jest wymagana jeśli nie skorodowana. na pewno wymaga czyszczenia. Tylko odpowiedni piec do tego (kondensacyjny?).
    Pyt 3 Tak, na nie podgrzewaniu wody bieżącej gdy to jest nie potrzebne.
    Pyt 1. Trochę niejasności. Jakie grzejniki? Chcesz jedną instalację (kocioł) na cały dom? Pewnie będzie ekonomiczniej.
    Na twoim miejscu najpierw bym ocieplił, ewentualnie parametry pieca dobierał do już ocieplonego budynku. Nie czekaj z dociepleniem.
    Jeszcze pytanie do znawców tematu. Właśnie kocioł mi pociekł. Jestem na etapie wyboru. Co wstawić zamiast? Kondensata czy zwykły z otwartą komorą jak do tej pory. Kwestia czysto ekonomiczna.
    - przystosowanie komina do kondensacji (11metrów wys.)koszt/ zrobienie dziury w ścianie na zewnątrz (parter) nie estetyczne
    - następna dziura na odprowadzenie kondensatu do ścieków, nie chcę kuć kafelki, a w kotłowni brak odprowadzenia.

Pozdrav.
    Dodam że instalacja na plastikach pion 3/4, za rozdzielaczami po podłodze 1/2, plus grzejniki alu.
  • Poziom 2  
    Teraz są grzejniki stare żeliwne, na jakie je wymienić też nie mam pomysłu, to następna strawa - jestem zielony w tych sprawach.
    Ocieplenie domu to trochę grubsza sprawa, więc muszę z tym trochę jeszcze poczekać na fundusze. Pomyślałem, że zmiana pieca/kotła pozwoli trochę zaoszczędzić. Poza tym obecny piec ma już jakieś 38 lat. Do tej pory działał, ale zastanawiam się czy czasem któregoś pięknego dnia wszystko nie "bum".
  • Poziom 12  
    Jeśli rury grube ≥3/4 to może rzeczywiście kondensat ale trzeba by przekalkulować i dorzucić grzejników.
    Jeśli nie docieplisz budynku, to ciepło wytworzone przez jakikolwiek piec/kocieł i tak Ci ucieknie.

• Moderator na urlopie...
    Wymiana kotła na KONDENSACYJNY pozwoli oszczędzić do nawet 30-40 %. Wszystko jednak pod warunkiem dobrego docieplenia domu: ścian (min.12 cm) i dachu (min 25 cm). Również wymiana okien.
    Instalacji dla kondensata nie musisz wymieniać, ale żeby lepiej grzały, należałoby ją wypłukać chemicznie.
    Kotły kondensacyjne mają dużo lepszą sprawność średnioroczną, więc nie ma się nad czym zastanawiać. W tego typu kotłach nie zużywasz ogrzanego powietrza do spalania gazu, a to też oszczędności.