Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowany "samochodzik" z napędem 4x4

drzasiek 20 Wrz 2010 15:58 51511 59
    kondzio29
    Poziom 8  
    Świetne! Też planowałem zrobienie czegoś takiego ale jakoś nie mogę się zabrać do skręcania a tu proszę! taki pomysł skrętu.

Jeszcze mam małe pytanie odnośnie tego dyferencjału:czy obejdzie się bez niego?
    (nie chce mi się z tym bawić)
    2.jak długo to pojeździ na tych akumulatorach?
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Co do dyferencjału to pewnie i by się obeszło ale będzie duży problem ze skrętem. Trzeba by zrobić przód cięższy od tyłu oraz mocniejsze przeguby choć i tak będzie trochę znosiło.
    Co do Baterii, u mnie to jeździ godzinę albo i więcej ale te akumulatorki są od starego laptopa wiec i trochę zużyte pewnie ale wystarczają na sporo zabawy.
  • PCBway
    rgb
    Poziom 28  
    Witam ,
    proponuje poprawić treść tematu teraz jest
    (Zdanie sterowany "samochodzik" z napędem 4x) a moim zdaniem powinno być
    (Zdalnie sterowany "samochodzik" z napędem 4x) reszta oczywiście o,key
    drzasiek
    do rgb.
    Chodzi o to że nie ma osobnego dyferencjału na osi przedniej oraz jeszcze jednego pomiędzy przednim dyferencjałem i tylnim? czy wystarczą 2 (na osi przedniej i tylniej) żeby było 4x4?
    do lotnik.
    lotnick
    Poziom 15  
    Wcześniej pisaliście o tym, że aku żelowe taniej wychodzą.
    Nikt nie wykonał kalkulacji trwałości obydwu rozwiązań.
    Jeżeli będzie trzeba kupić trzy komplety żelowych na czas używania li-po to może mieć znaczenie. Nie mówię, że tak jest ale gdzieś czytałem, że li-po są dużo trwalsze.
    regrom
    Poziom 16  
    drzasiek napisał:
    do rgb.
    Chodzi o to że nie ma osobnego dyferencjału na osi przedniej oraz jeszcze jednego pomiędzy przednim dyferencjałem i tylnim? czy wystarczą 2 (na osi przedniej i tylniej) żeby było 4x4?
    do lotnik.

Według mnie, w tej chwili przy takim przełożeniu napędu twój samochodzik zachowuje się jak czołg, chodzi mi o podział momentu, pomijając oś skrętną. Dyferencjał rozdziela moment obrotowy na stronę lewą i prawą, ja bym to nazwał raczej 2x2 :)

Sam pomysł na mechanizm różnicowy jest super, jednak do pełni 4x4 moment powinien być rozdzielony na każde koło z osobna, tzn jeden dyferencjał centralny + po jednym na każdą oś. Takie moje zdanie, poprawcie mnie jeżeli się mylę.
    drzasiek
    Oczywiście masz rację, ale jak czołg to on nie skręca :) nie ma aż tak dużego promienia skrętu i dane tylne koło i odpowiadające mi przednie nie mają aż tak różniących się promieni, po których jadą. Więc jeden mechanizm wystarcza w zupełności (przynajmniej w tak małej zabawce). Przy skręcie nic nie znosi przodu choć jest dwukrotnie lżejszy niż tył.
    regrom
    Poziom 16  
    Tak napisałem, że chodzi tylko o rozdział momentu :), skręca fajnie. Tak jak napisałeś to zabawka i przy takiej prędkości, promieniach skrętu to wystarcza.

Można by dużo pisać o napędzie 4x4 bo jest naprawdę ogrom wynalazków, chociażby AWD czy 4WD i na ich stosowanie wpływa dużo aspektów.

Warto sobie przejrzeć animacje na:
    http://www.jeep.com/en/4x4/how_systems_work/
    oraz poczytać:
    http://ceo.cxo.pl/artykuly/57278_0/4x4.niejedno.ma.imie.html

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję :)
    lukas12
    Poziom 17  
    Gdzię mogę tanio kupić części, żeby zrobić podobną konstrukcję do konstrukcji drzasieka
    PO.
    Poziom 20  
    A "klasyczny" dyfer nie jest planetarny :) ? Od kiedy?

Gratuluję inwencji, naprawdę.
    Wykonanie następnego polecam większego, będzie łatwiej. No i trochę mniej rzeźbienia ;) żeby rama była prosta itp.
    To przeniesienie napędu na przód to niestety masakra - nic nie czujesz bo nie ta masa i w nim nie siedzisz. Rozrysuj sobie koła w łuku, wyjdą Ci promienie i cała prawda.
    Rozwiązań czteronapędowych jest dużo. Chcesz mieć full-time to koniecznie trzy dyferencjały - przedni, tylni i międzyosiowy. Budżetowe rozwiązanie to "automatycznie" dołączana jedna oś (w 1:1 jest to tył :P ) na sprzęgle wiskotycznym, jest to do zrobienia w warunkach domowych jako ciekawostka i wtedy odpada Ci międzyosiowy. Co do robienia następnych - może lepiej kupić gotowe mechanizmy modelarskie?
    drzasiek
    XAX
    Poziom 21  
    Witka

Moje gratulacje za pomysłowość i wytrwałość.
    Jestem modelarzem samochodowym i wiem ile pracy kosztuje takie konstruowanie.
    Zawsze możesz podpatrzeć jakieś rozwiązania z gotowych modeli i użyć w następnym prototypie.

Co do dyfrów to można się pokusić o kupno na allegro jakiegoś Xmoda i będziesz miał dyferki orz pożądną aparaturę. Są też modele z napędem na 2 osie wiec można rozwiązać problem przeniesienia napędu.

Co do zasilania wykorzystał bym jakieś akumulatory LiPo.
    Płaskie i lekkie.
    michal.fita
    Poziom 14  
    Człowieku, talent marnujesz!

Weź się zabierz od razu za budowę czegoś w większej skali - albo takiego, do czego da się wsiąść i pojechać po torze kartingowym, albo też zdalnie sterowanego ale ze spalinowym silnikiem. Z pierwszego to możesz karierę konstruktora aut sportowych zrobić, a z drugiego wojskowych łazików do wykrywania min przeciwpiechotnych, etc.

Buduj, buduj - nie przestawaj. Talentu Ci nie brak, a ten połączony z ciężką pracą daje wiele sukcesów i satysfakcji.
    ozitonsil
    Poziom 10  
    Wszystko cacy. Brawo za dyferencjał konstrukcji własnej, ale mimo wszystko i tak autko ma utrudniony skręt gdyż przy skręcie KAŻDE z czterech kół ma inną prędkość obrotową. Musiał byś dobudować jeszcze dwa dyferencjały tzn po dwa na oś i jeden międzyosiowy tj rozdzielczy. No chyba że to ma być taka imitacja z dwiema "szperami"(blokada dyferencjału) ;)
    kosa1703
    Poziom 13  
    Świetny pomysł na zabicie czas z taką zabawką. Teraz tylko obudowę do tego jakąś dorobić żeby zasłonić "wystające elementy"
    kub1113
    Poziom 9  
    bardzo fajna zabawka ;D
    a mógłby troszkę szybciej jeździć ?
    pzdr.
    drzasiek
    Pewnie by mógł, można np dać akumulatory większe bo silnik jest chyba 12V, ja go zasilam akumulatory 3,6V więc kręci się wolniej a mocy ma wystarczająco.. Można te moje 2 akumulatory połączyć szeregowo a nie równolegle i będzie jechał "drugie tyle" szybciej.
    bommer
    Poziom 15  
    Naprawdę bomba :) przypomniały mi się dawne czasy jak sam się takimi zabawkami bawiłem ale Ty po prostu powaliłeś mnie na kolana rozwiązaniami technicznymi zwłaszcza ten dyfer heh a rama to już zupełnie brak słów. Gratulacje za inwencję .
    kamilmialek
    Poziom 9  
    Siemka naprawdę fajny model. Dzis zabiorę sie za cos podobnego i nieobrazisz sie jak wprowadze kilka zmian zeby był mocniejszy i np. mógł cos przywieść np. piwko ;D. Wkrótce pokaze wam swój model jesli wyjdzie ;). a co do Twojego modelu to naprawde super.
    Ragrastin
    Poziom 9  
    Troszkę ode mnie:
    Projekt na prawdę świetny zrobił na mnie wrażenie! Oderwałeś mnie przynajmniej na chwilę od kompilatora - gratuluje xD
    Co bym zmienił:
    1. Silnik wymiana na bezszczotkowy o mniejszym poborze prądu.
    2. Akumulatory Li-Ion Panasonic 3000mAh (obecnie najlepszy współczynnik gęstości mocy - stosunek pojemności do wagi) W tym przypadku Twoje akumulatory mają około 500 - 1000mAh spokojnie jeden taki jak opisałem posłuży zamiast 2 Twoich. Umieszczenie akumulatora w środku ciężkości podwozia.
    2. Konstrukcja podwozia wycinana laserowo z aluminium o podwyższonej twardości.
    3. Poszukałbym także na wyprzedażach modelarskich kompletu kół o lepszej jakości i przyczepności.
    4. Ładowarka do tych akumulatorów jest dostępna powszechnie za około 30zł lub załatwia to jeden mały układ(dostępny jako sample) po odpowiednim połączeniu do USB
    5. Customowa stylowa karoseria podaje kontakt do osoby zajmującej się czymś takim amatorsko 3573545
    Szczerze to sam jak znajdę chwilę czasu zabiorę się za coś takiego (tworzyłem już podobny projekt) tylko zamontuję jeszcze kamerę z bezprzewodowym przesyłem obrazu na odległość oraz mocne oświetlenie diodowe LEDami mocy.
    Dla zainteresowanych do czego to wykorzystam:
    Do badania niedostępnych szczelin w jaskiniach na zasadzie sondy bezzałogowej, oczywiście będę musiał trochę przerobić projekt i zamontować gąsienice. Jestem ciekaw co mi z tego wyjdzie. Do tej pory miałem sondę po kablu jednak były z tym same kłopoty, zdalne sterownie powinno rozwiązać wszelkie problemy

PS: Jeżeli potrzebujesz tłumaczenie do modyfikacji o jakich pisałem pisz do mnie na mejla bo rzadko tutaj bywam ragrastin(malpa)o2.pl

PS: Moje modyfikacje powinny się zamknąć w około 100zł a dzięki temu uzyskujemy już na prawdę poważny sprzęt

--
    Pozdrawiam
    Paweł Michalski
    Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń 'Grupa Malinka'
    stanley019
    Poziom 15  
    @Ragrastin
    pisząc o tej karoserii to kolega chyba nie ma na myśli laminatu? bo w starciu z jaskinią to szans zbyt dużych chyba nie ma, a co do kamery i LEDów to jak rozumiem chodzi o to żeby widzieć w ciemności, nie lepiej zastosować oświetlacz IR?
    Muc13k
    Poziom 14  
    Kurcze jak byłem młodszy to musiałem wszystko popsuć. Dzisiaj z wielką chęcią pobawił bym się w konstrukcję czegoś podobnego. Niekoniecznie samochód. Może jakiś czołg:D Najgorsze jednak jest sterowanie.
    Ragrastin
    Poziom 9  
    @Stanley
    Co do karoserii to ja podawałem kontakt do osoby która wykonuje tylko malunki na gotowych karoseriach tak dla kosmetyki
    Jeżeli chodzi o wykorzystanie tego jako sondy bezzałogowej to tutaj tylko i wyłącznie widzę obudowę z mieszanki Żywicy i silikonu (wytrzymała i lekka) musiałaby na prawdę wytrzymywać ciężkie warunki, być może nawet cienka blacha ocynkowana byłaby tutaj odpowiednia.
    Świetny pomysł z ta podczerwienią, gdyż sa juz gotowe kamery wraz z za implikowanymi diodami IR a i jakość obrazu będzie w tym przypadku dużo lepsza, mniejsze będzie także zużycie mocy! Dzięki!

Oczywście wiem, że to za co ja się będę brał to super hi-endowa konstrucja wymagająca dużych nakładów

Będę sie tym zajmował jak ukończę kilka projektów nad którymi aktualnie pracuje, w większości moje konstrukcje maja poprawić jakość sprzętu oraz pomoc w eksploracji jaskiń gdyż to jest moje główne hobby, dzięki takim pomysłom jak autora jest szansa zrewolucjonizować dotychczas stosowane techniki.

Co będę jeszcze chciał zaimplementować: streaming obrazu prosto do odbiornika a następnie konwersję i odtwarzanie na urządzeniu przenośnym (notebook, iPhone czy pocked pc) Pełna kontrole sterowania za pośrednictwem ekranu dotykowego (iPhone) być może komunikacja poprzez mini siec wifi pomiędzy odbiornikiem sygnału z sondy a iPhonem/Notebookiem. Mam dostęp do wielu technologii i części także będę miał w czym po przebierać.

Pytanie do autora projektu:
    Czy pozwolisz abym oparł moja (na razie wyimaginowana) konstrukcje na bazie Twojego pomysłu? I oczywiście dalsze rozwijanie tej konstrukcji (bez zastosowań komercyjnych)
    stanley019
    Poziom 15  
    @Ragrastin
    zaciekawiła mnie ta obudowa z mieszanki żywicy i silikonu, mógłbyś coś więcej o tym napisać? pierwszy raz o tym słyszę, a ciekawe to, bo rozumiem że jest bardziej odkształcalna niż żywica, ale twardsza niż silikon tak? mógłbym prosić o podanie jakichś materiałów do tego?
    co do strimingu sygnału wideo to prosta sprawa jest w ofercie sklepów z monitoringiem jest coś takiego jak Kamery IP ale to zależy od sklepu, chodzi o to że kamerę można połączyć z komputerem przez sieć lan, oczywiście są wersje bez przewodowe, a nawet takie które mają wbudowany już wyświetlacz IR.
    A co do budowy takich urządzeń to wiesz nie zależnie do czego będzie służyć to i tak warto budować, a gdy faktycznie ma jakiś szczytniejszy cel niż tylko zabawa to już w ogóle, powodzenia przy projekcie:)
    drzasiek
    Ragrastin napisał:

Pytanie do autora projektu:
    Czy pozwolisz abym oparł moja (na razie wyimaginowana) konstrukcje na bazie Twojego pomysłu? I oczywiście dalsze rozwijanie tej konstrukcji (bez zastosowań komercyjnych)

Miło ze pytasz, oczywiście nie mam nic przeciwko :)
    Ragrastin
    Poziom 9  
    @Stanley
    Jest tak jak mówisz!
    To o co pytasz to jedna z "Tajnie Strzeżonych Tajemnic Modelarzy-amatorów" coś jak Święty Graal dla poszukiwaczy tajemnic :). Sam mam tylko dostęp do gotowców poprzez znajomego, znajomego, znajomego i tak dalej. Troszkę info poleci na PW.

Co do kamery to właśnie zamierzam w taki układ zainwestować, oczywiście najpierw prototyp będzie "na kablu" potem przerobi się na wersje bezprzewodową. Będzie tutaj trzeba pokonać kilkanaście barier technicznych i przeforsować pewne problemy, zakładam także hybrydowe połączenie technologii pozwalającej na przesył danych z kamery oraz sterowanie sondy R/C oraz Wifi. Będę musiał także zebrać dane na temat przenikania sygnałów tego typu poprzez różne typy skał typowe dla Fliszu Karpackiego (dobry temat do wieloletnich badań xD)

Ma ktoś jakieś dane na ten temat? Jak jest przenikalność fal radiowych tego typu np. przez beton?

Co do tego czy warto czy nie warto czegoś takiego budować to oczywiście odpowiedź jest prosta - oczywiście, że warto! Nawet kosztem wtopienia kilkudziesięciu godzin pracy i jakiejś kwoty pieniężnej oraz zakończenie projektu w przypadku napotkania zapory nie do przejścia jesteśmy o wiele doświadczeń do przodu. Zawsze warto się rozwijać bez względu na motor który nas do tego popycha/napędza. Mam nadzieje, że wyraziłem się dość jasno i zrozumiale bo czasem mam z tym problemy.

@drzasiek
    Dziękuje i liczę na wsparcie merytoryczne kiedy mój projekt ujrzy światło dzienne (a potem zniknie w ciemnych czeluściach przepastnych jaskiń transmitując obraz z niedostępnych korytarzy i sal - oby!)

Tak trochę z przymrużeniem oka: to może weźmiemy się razem do roboty zbudujemy od razu profesjonalną sondę bezzałogową i wyślemy na Marsa? Zdaje się ze Google oferował za takie amatorskie przedsięwzięcie dość porażającą kwotę xD
    rudy2.0
    Poziom 9  
    Witam to mój pierwszy post i prosił bym o wyrozumiałość. Fajna konstrukcja, gratuluje pomysłowości. Ciekawie rozwiązałeś mechanizm różnicowy, i takie coś chciałbym zrobić i wykorzystać w swoim autku do włączania napędu na przednią oś. Układ napędowy na tylną oś mam gotowy teraz tylko zrobić układ kierowniczy i przeniesienie napędu na przednią oś ale to w wakacje(może). Mam tylko takie pytanie co do tego dyferencjału i wiem że głupie ale czy sklejone za sobą te małe zębatki się nie rozpadną pod większym obciążeniem?
    Zdalnie sterowany "samochodzik" z napędem 4x4
    drzasiek
    drzasiek