Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

PIV 3.03 GHz - problem z ch這dzeniem procesora...

16 Wrz 2010 16:58 1379 14
  • Poziom 12  
    CPU --- Intel Pentium IV o zegarze 3.03 GHz
    (na box'owym ch這dzeniu, czyli wentylator + radiator)
    Mainboard --- Gigabyte P4 Titan 775 Series
    System --- Windows XP SP 3
    Grafika --- Radeon 9600 128 MB
    D德i瘯 --- SB Audigy 2 ZS
    RAM --- DDR400 1GB
    HDD --- Sata 120GB i 40GB

Witam, problem (cho nie do ko鎍a) jest nast瘼uj帷y:

Gdy komputer jest w bezczynno軼i tzn. nie u篡wam 瘸dnej aplikacji, tylko pulpit, temperatura wynosi 40 stopni, obroty wentylatora to 2.0 do 2.2 RPM (podkre郵am bez obci捫enia czyli bez stresu) natomiast gdy w陰cze film, muzyk lub oboj皻nie jak aplikacje obroty malej do 1.1 RPM a temperatura ro郾ie do 50-65 stopni.

Zasadnicze pytanie - Nie martwi mnie w og鏊e temperatury bo to normalne dla PIV ale czemu w stresie wentylator zwalnia, a bez obci捫enia przyspiesza, nie powinno by odwrotnie?

W BIOS mam w陰czon opcje Smart Fan Control, a granica temperatury jest ustawiona na 70 stopni. Gdy wy陰cz SFC wentylator pracuje na pe軟ych obrotach, czasem rz璠u 5.0 RPM, jednak wiadomo - do嗆 spory ha豉s.

Dodam jeszcze 瞠 jakie 4 miesi帷e temu zmieni貫m zasilacz z bezfirmowego 300W na Modecom 430W - czy to mo瞠 by powodem?

Czy mo瞠 pasta termo-przewodz帷a straci豉 swoje w豉軼iwo軼i?
    (pracuj na tym komputerze od 2005 roku, nie zmienia貫m nigdy pasty)
  • Poziom 43  
    Normalna temperatura na ch這dzeniu Intela.Zmie past.
  • Poziom 12  
    Ale nie chodzi mi o temperatury, pisa貫m przecie...

chodzi mi o to czemu wentylator si tak zachowuje
  • Poziom 19  
    Mo瞠 zasilacz nie wytrzymuje, lub masz jaki lipny program, kt鏎ym to sprawdzasz ;]
  • Poziom 12  
    KSX - program to Everest Ultimate Edition, a i w徠pi 瞠 zasilacz, bo jak no name 300W wytrzyma to 130 W wi璚ej mocy tym bardziej...

ARTAA - nie wiem, nie sprawdza貫m na 瘸dnym innym systemie, nie mam te mo磧iwo軼i podpi璚ia innego wiatraka

jaka jest procedura wgrania nowego BIOS do tej p造ty g堯wnej - Gigabyte GA-8IP775(-G) ?
  • Poziom 43  
    Mo磧iwe 瞠 kontroler wentylatora jest uszkodzony.
  • Poziom 12  
    Czy mo積a w jaki spos鏏 go wymieni? Jest to fizyczna cz窷 p造ty g堯wnej czy zaprogramowana opcja w BIOS?
  • Poziom 43  
    Ch這dzenie Intela masz wadliwe wymie to ch這dzenie.Co do biosu i jego aktualizacji u篡j programu Q-Flash kt鏎y znajduje si w bios.
  • Poziom 12  
    Jakie polecacie marki ch這dzenia na socket 775? Nie chc kupi bubla...
  • Poziom 12  
    Gdzie mog znale嗆 najnowsz wersj BIOS dla mojej p造ty g堯wnej?
  • Poziom 12  
    Ok, zapomnia貫m 瞠 na CD do p造ty g堯wnej jest program @BIOS Gigabyte. Wcze郾iej mia貫m wersje F3, teraz mam F5, pod opcj SMART FAN CONTROL pojawi豉 si jeszcze jedna z dwoma wyborami - AUTO i PWM, wiecie co oznaczaj poszczeg鏊ne ich dzia豉nia?

Dodano po 8 [minuty]:

Ju mam wszystko wyja郾ione... to s tryby sterowania wentylatorem. Ju wszystko jest okej. Dzi瘯i wszystkim kt鏎zy si udzielili w temacie...