Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Sztukowanie" aparatury

16 Wrz 2010 18:17 1892 7
  • Poziom 22  
    Witam.
    Chciałem skompletować działającą aparaturę, bardzo bym prosił o pomoc
    To co posiadam
    Odbiornik JETI REX 4 MPD
    Nadajnik (coś w stylu noname) Sender Radio Control R/C series SPECIALITY MODEL znaleziona z kwarcem nadawczym i odbiorczym 27.550 (kanał 04).

Z tego co się orientuje to odbiornik posiada pojedynczą przemianę częstotliwości, niestety nie wiem na jakiej częstotliwości pracował.
    Już się pokusiłem o zainstalowanie obu kwarców lecz nie działa.
    Nie jestem zbytnio obeznany w temacie zdalnego sterowania.
    Nie oczekuje cudów od tego,ęjącą zasilanie
    Ktoś spotkał się z takim nadajnikiem?
    Może mi coś o nim powiedzieć?
  • Poziom 14  
    Witam
    Nadajnik jest dołączany do zestawów modeli czołgów firmy Heng Long (http://www.henglongtoys.net/eng/product.asp?ClassID=1)
    "Sztukowanie" aparatury
    Trochę informacji o obsłudze nadajnika można znaleźć w instrukcjach http://members.iinet.net.au/~wackywheelz/manuals/
    Do sprawdzenia działania nadajnik-odbiornik potrzebne jest serwo modelarskie lub regulator obrotów z silnikiem, podłączone do odbiornika. W przypadku serwa konieczne będzie podpięcie zasilania odbiornika +5V najlepiej 4 akumulatorki NiMH/NiCD.
  • Poziom 22  
    serwa mam , orientuje się jaki sygnał ma iść na wyjściach. A do sprawdzenie odbiornik-nadajnik może być też i oscyloskop. Czy ktoś używał Jeti rex 4mpd czy to pracuje na wszystkich częstotliwościach ?
    Czy zobaczę na oscyloskopie podpinając się pod antenę nadawczą sygnał na tych 27 MHz FM ew. AM ?
    ---------------
    Nadajnik nadaje sygnał zmodulowany Amplitudowo właśnie wyczytałem
    :cry:
    No to teraz muszę szukać jakiegoś nadajnika ;/
  • Poziom 22  
    Nadajnik jest na 27Mhz, a te rexy były na pasmo 35 i 40Mhz i to FM. Tak że się nie uda.
  • Moderator Robotyka
    REX-yto całkiem niezłe odbiorniki były. Ale jak wspomniał przedmówca - są to odbiorniki do modeli, a nie do zabawek. 35 i 40MHz i można też spotkać 72MHz (z USA, u nas nielegalne).
    Aparatury 27MHz to zupełnie inna bajka. Niestety musisz mieć nadajnik tej samej częstotliwości co odbiornik (i na tym samym kanale).

Najlepiej przejdź się do jakiegoś sklepu modelarskiego lub modelarza, posiadającego obie wrsje nadajników (do modeli latających wyłącznie 35MHz i wodno-lądowych 40MHz). I sprawdź na które pasmo zareaguje odbiornik.

Choć montując tam kwarc 27MHz mogłeś uszkodzić odbiornik.

Zasadniczo - jeżeli marzysz o modelach latających (pasmo 35MHz) to zapomnij o tym odbiorniku. Raz, że nie znasz jego pasma, dwa - nie wiesz w jakim jest faktycznie stanie. O ile w samochodziku, czy łódce to drobiazg - najwyżej model stanie, to model latajacy zmienia się w bombę. Przeciętnej wielkości model o masie ok. 0,5kg może przebić karoserię samochodu.

U nas to jeszcze wolna amerykanka, ale w większości krajów UE, modelarz lotniczy MUSI mieć obowiązkowo wykupione OC na swoje modele. U nas dopiero niektóre firmy ubezpieczeniowe zaczynają coś takiego oferować.

I dlatego - jeżeli myślisz o lataniu, schowaj sobie ten odbiornik i kup sprawdzony i homologowany zestaw kompletny.
    Nadajniczek od zabawki i tak się do niczego nie nadaje.
  • Poziom 22  
    zdaje sobie sprawę, że nie jest to sprzęt profesjonalny, ale nie stać mnie na kupienie drogiego i lekkiego odbiornika. Nie zamierzam używać tego do lotów na wolnej przestrzeni. Moje zamierzenie padło na mikro-sterowiec lub slowflajera, żaden z nich nie będzie przekraczać 70g. Także zależy mi na wykorzystaniu tego rexa, ze względu wagowych. Głównym zasilaniem konstrukcji mają być bakterie słoneczne :). Jak narazie to zgromadziłem prawie wszystkie elementy dokonałem kilku pomiarów wraz z przeliczeniami. Chciałem skompletować cokolwiek do tego rexa. Myślę, może o przerobieniu tego nadajnika na modulacje częstotliwościową ?
  • Moderator Robotyka
    Nie przesadzajmy z tą drożyzną. Odbiorniki można kupić zza granicy po 20$, całkiem niezłe. U nas za ok. 200zł spokojnie kupisz komplet nadajnik - odbiornik klasy "low budżet". Odbiorniki najtańsze są po 50zł. Mówię o modelarskich.

Owszem - są i takie od 500zł w górę, ale nie o takich mówię.

Przeszukując giełdy można całkiem tanio dorwać naprawdę niezłe nadajniki. Wraz z pojawieniem się "mody" na 2,4GHz mocno spadły ceny aparatur i odbiorników na "stare" pasma. Za 200-300zł można dostać używaną aparaturę z komputerem, której jedyną wadą jest to, że wyprodukowano ją pod inne trendy rynkowe.

Przepłaca się za "nowości" a wiele "przestarzałych" rozwiązań bije te nowości na głowę, za niższą cenę.