Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zasięgiem sieci w mieszkaniu...

16 Wrz 2010 18:52 2078 15
 • Poziom 11  
  Witam!

  mam internet radiowy z Poe.

  Niedawno kupiłem następujący sprzęt:
  1) router: TP-LINK TL-WR1043ND http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=&content=spe&pmodel=TL-WR1043ND
  2) karta do pc: TP-LINK TL-WN951N http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?pmodel=TL-WN951N

  Zestaw zakupiłem celem utworzenia domowej sieci bezprzewodowej. mam jednego peceta, jeden telefon Samsung i5700 Galaxy Spice oraz w niedalekiej przyszłości jeden słabszy pecet i jeden laptop (wszystkie z wifi). Router zamontowałem, skonfigurowałem i internet działa poprawnie, windows pokazywał mi 5/5 kresek siły sygnału...

  Przeniosłem zatem mój sprzęt do innego pomieszczenia i działa... średnio... średnio... ekhm... Windows pokazuje mi siłę sygnału w komputerze 1/5 kresek :(

  Czy istnieje jakiś sposób na wzmocnienie sygnału bądź polepszenie odbioru, tak aby prędkość internetu w moim PC była większa?

  Dodam, że mieszkam w kamienicy i dwie wewnętrzne ściany są grube, chyba z cegły (tego nie można być pewnym, kamienica przed i po wojnie była kilkukrotnie przebudowywana) jedna zaś ściana jest z płyt kartonowo-gipsowych+stelaż metalowy...

  Myślę o zakupie nowej anteny. Tylko czy przy tym sprzęcie warto i co warto? Przede wszystkim chodzi mi o odbieranie na karcie w kompie bo wydaje mi się, ze tu może być problem. Wysyłanie z komputera jest drugorzędne. Tak więc w kompie zmieniłbym tylko tą od odbierania a w routerze na razie nic lub tylko od wysyłania? Dodam, że mam po 3 antenki zarówno w karcie jak i w routerze. Ile służy do wysyłania a ile do odbierania? I które?

  Zastanawiam się też, czy istnieje mozliwość programowego zwiekszenia mocy wysyłanego sygnału przez router oraz kartę w pc. Wiem, że wifi to system oparty o fale radiowe a przy radiu można zwiększyć moc anteny-nadajnika i jakośc poprawia się. Może tutaj się tak da?

  A może jakiś inny pomysł dla mnie macie? Bo w ostateczności mogę poprosić moją firmę od neta radiowego o przewiercenie ściany, zamocowanie dłuższego przewodu i ustawienie routera w innym miejscu, bardziej centralnie w mieszkaniu... Tylko ze kupując sprzęt pod wifi właśnie kabli i wiercenia chciałem się pozbyć...

  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Zainstalu inssider-a na laptopie i wykonaj skan sieci:
  - router w tym samym pomieszczeniu 3 metry od laptopa
  - router za jedną scianą
  - router za dwoma ścianami

  załącz wyniki i podaj nazwę twojej sieci.
 • Poziom 11  
  Nie mam jeszcze laptopa :(

  Nazwa sieci: TP-LINK_AC4ADC

  EDIT:
  Jak dokładnie nazywa się ten program?
 • Poziom 11  
  Oto aktualny wynik w tym programie (tam, gdzie jest pecet teraz):
  Problem z zasięgiem sieci w mieszkaniu...

  EDIT:
  Zmieniłem kanał na 1 i wykres (sygnał) wyraźnie zbliżył się do 80. Inna sieć wifi się nakładała...
 • Specjalista Sieci, Internet
  musisz mieć -70db aby mieć stabilny sygnał,
  ten pomiar to jest przez 2 ściany ?

  przenieś router tak aby wykonać pomiary przez 0,1,2 ściany, w czasie pomiarów nie musisz miec internetu.
 • Poziom 26  
  bogiebog, cóż za porady :)
  Jak sygnał może być stabilny? Chyba chodziło Ci o stabilność połączenia, linku.
  Igorius, ustaw na routerze tryb 802.11b, lub prędkość radia na 11Mbps. W komputerze z kartą, ustaw także na sztywno 802.11b i prędkość 11Mbps. Jak nie pomoże, to ustaw i tu i tu 6Mbps, powinno być dobrze.
  Nie rozumiem jednego, dlaczego nie położysz tam skrętki? Radio było wymyślone, aby podłączać miejsca, w których położenie skrętki jest niemożliwe, a anteny się optycznie widzą.
 • Poziom 11  
  Nie chcę i nie lubię kabli, ot co ;)

  Tak, pomiar jest przez dwie ściany... a tak właściwie... mój pecet stoi na podłodze ale nie pod biurkiem. Biurko jest z jego lewej strony, z prawej nic nie ma.
  Jakieś pół metra dalej jest ściana gruba na około 65cm z cegły (chyba) z wielkim otworem drzwiowym (ale brak drzwi) o wym. 90cm(szer)x200m(wys). Następnie jest kuchnia długa na ok. 3,5m, ściana z cegły i płytek gruba na 6cm. Kolejne pomieszczenie to przedpokój do którego są normalne drzwi 80cm. Przedpokój szer. 1,5m jest otwarty na duży pokój (częściowo jest ściana chyba z cegieł gruba na ok. 30cm) długi na jakieś 4,5m. Następnie jest ściana z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu z wełną mineralną wewnątrz - gubość ściany około 10cm i normalne drzwi 80cm. Następnie od ściany do okna (parapetu) na którym jest router jest jakieś 1,8m i nie ma żadnych przeszkód w postaci mebli. Generalnie poza ścianami nie ma mebli - licząc w lini prostej od kompa przez kuchnię, przedpokój, duży pokój i pokój syna (tu stoi na parapecie router).


  I nadal nikt tak naprawdę nie odpowiedział mi na pytanie, czy zamocowanie anten z większym dBi poprawi sytuację... [karta w pc ma 2dBi a router 3dBi na antenach]
  Która antena byłaby odpowiednia i którą konkretnie należałoby wymienić [mam po 3 w karcie i routerze]?
 • Poziom 25  
  jasne ze pomoze, możesz też spróbowac ze zmianą polaryzacji
 • Poziom 11  
  A które konkretnie antenki i na jakie wymienić?
 • Specjalista Sieci, Internet
  Cytat:
  I nadal nikt tak naprawdę nie odpowiedział mi na pytanie, czy zamocowanie anten z większym dBi poprawi sytuację...


  Jeśli sygnal ma -90db i aby zrobić -70 to antena musiałaby mieć 20db zysku, a takich pokojowych anten nie ma.
  Dlatego pisałem abyś umieścił router za jedną ścianą i zmierzył sygnał i w razie czego przeniósł router za jedną ścianę zamiast wstawiać paraboliczne anteny do pokoju.
 • Poziom 11  
  Czyli pozostaje mi tylko przeciągnąć kabel do pomieszczenia bliżej... do przedpokoju... i tam ustawić router.

  Po wypłacie poproszę firmę od neta o pomoc.

  Wielkie dzięki za wszystko.
 • Poziom 26  
  vinci napisał:
  przy routerze, co najmniej 20dB

  Masz mózg?
  Widziałeś kiedykolwiek antenę dookólną 20dBi? Ja nigdy.
 • Poziom 25  
  dlaczego dokładasz słowa? czy ja napisałem dookólną? kolega zadał pytanie "czy zamocowanie anten z większym dBi poprawi sytuację"
 • Poziom 26  
  Ok, czy widziałeś kiedykolwiek antenę inną niż dookólną do zastosowania w domu? Bo ja nie. Chyba, że dajesz panele 20dBi w budynku, to pozdrawiam :lol: