Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zasięgiem sieci w mieszkaniu...

16 Wrz 2010 18:52 2078 15
  • Poziom 11  
    Witam!

mam internet radiowy z Poe.

Niedawno kupiłem następujący sprzęt:
    1) router: TP-LINK TL-WR1043ND http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=&content=spe&pmodel=TL-WR1043ND
    2) karta do pc: TP-LINK TL-WN951N http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?pmodel=TL-WN951N

Zestaw zakupiłem celem utworzenia domowej sieci bezprzewodowej. mam jednego peceta, jeden telefon Samsung i5700 Galaxy Spice oraz w niedalekiej przyszłości jeden słabszy pecet i jeden laptop (wszystkie z wifi). Router zamontowałem, skonfigurowałem i internet działa poprawnie, windows pokazywał mi 5/5 kresek siły sygnału...

Przeniosłem zatem mój sprzęt do innego pomieszczenia i działa... średnio... średnio... ekhm... Windows pokazuje mi siłę sygnału w komputerze 1/5 kresek :(

Czy istnieje jakiś sposób na wzmocnienie sygnału bądź polepszenie odbioru, tak aby prędkość internetu w moim PC była większa?

Dodam, że mieszkam w kamienicy i dwie wewnętrzne ściany są grube, chyba z cegły (tego nie można być pewnym, kamienica przed i po wojnie była kilkukrotnie przebudowywana) jedna zaś ściana jest z płyt kartonowo-gipsowych+stelaż metalowy...

Myślę o zakupie nowej anteny. Tylko czy przy tym sprzęcie warto i co warto? Przede wszystkim chodzi mi o odbieranie na karcie w kompie bo wydaje mi się, ze tu może być problem. Wysyłanie z komputera jest drugorzędne. Tak więc w kompie zmieniłbym tylko tą od odbierania a w routerze na razie nic lub tylko od wysyłania? Dodam, że mam po 3 antenki zarówno w karcie jak i w routerze. Ile służy do wysyłania a ile do odbierania? I które?

Zastanawiam się też, czy istnieje mozliwość programowego zwiekszenia mocy wysyłanego sygnału przez router oraz kartę w pc. Wiem, że wifi to system oparty o fale radiowe a przy radiu można zwiększyć moc anteny-nadajnika i jakośc poprawia się. Może tutaj się tak da?

A może jakiś inny pomysł dla mnie macie? Bo w ostateczności mogę poprosić moją firmę od neta radiowego o przewiercenie ściany, zamocowanie dłuższego przewodu i ustawienie routera w innym miejscu, bardziej centralnie w mieszkaniu... Tylko ze kupując sprzęt pod wifi właśnie kabli i wiercenia chciałem się pozbyć...

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zainstalu inssider-a na laptopie i wykonaj skan sieci:
    - router w tym samym pomieszczeniu 3 metry od laptopa
    - router za jedną scianą
    - router za dwoma ścianami

załącz wyniki i podaj nazwę twojej sieci.
  • Poziom 11  
    Nie mam jeszcze laptopa :(

Nazwa sieci: TP-LINK_AC4ADC

EDIT:
    Jak dokładnie nazywa się ten program?
  • Poziom 11  
    Oto aktualny wynik w tym programie (tam, gdzie jest pecet teraz):
    Problem z zasięgiem sieci w mieszkaniu...

EDIT:
    Zmieniłem kanał na 1 i wykres (sygnał) wyraźnie zbliżył się do 80. Inna sieć wifi się nakładała...
    musisz mieć -70db aby mieć stabilny sygnał,
    ten pomiar to jest przez 2 ściany ?

przenieś router tak aby wykonać pomiary przez 0,1,2 ściany, w czasie pomiarów nie musisz miec internetu.
  • Poziom 26  
    bogiebog, cóż za porady :)
    Jak sygnał może być stabilny? Chyba chodziło Ci o stabilność połączenia, linku.
    Igorius, ustaw na routerze tryb 802.11b, lub prędkość radia na 11Mbps. W komputerze z kartą, ustaw także na sztywno 802.11b i prędkość 11Mbps. Jak nie pomoże, to ustaw i tu i tu 6Mbps, powinno być dobrze.
    Nie rozumiem jednego, dlaczego nie położysz tam skrętki? Radio było wymyślone, aby podłączać miejsca, w których położenie skrętki jest niemożliwe, a anteny się optycznie widzą.
  • Poziom 11  
    Nie chcę i nie lubię kabli, ot co ;)

Tak, pomiar jest przez dwie ściany... a tak właściwie... mój pecet stoi na podłodze ale nie pod biurkiem. Biurko jest z jego lewej strony, z prawej nic nie ma.
    Jakieś pół metra dalej jest ściana gruba na około 65cm z cegły (chyba) z wielkim otworem drzwiowym (ale brak drzwi) o wym. 90cm(szer)x200m(wys). Następnie jest kuchnia długa na ok. 3,5m, ściana z cegły i płytek gruba na 6cm. Kolejne pomieszczenie to przedpokój do którego są normalne drzwi 80cm. Przedpokój szer. 1,5m jest otwarty na duży pokój (częściowo jest ściana chyba z cegieł gruba na ok. 30cm) długi na jakieś 4,5m. Następnie jest ściana z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu z wełną mineralną wewnątrz - gubość ściany około 10cm i normalne drzwi 80cm. Następnie od ściany do okna (parapetu) na którym jest router jest jakieś 1,8m i nie ma żadnych przeszkód w postaci mebli. Generalnie poza ścianami nie ma mebli - licząc w lini prostej od kompa przez kuchnię, przedpokój, duży pokój i pokój syna (tu stoi na parapecie router).

I nadal nikt tak naprawdę nie odpowiedział mi na pytanie, czy zamocowanie anten z większym dBi poprawi sytuację... [karta w pc ma 2dBi a router 3dBi na antenach]
    Która antena byłaby odpowiednia i którą konkretnie należałoby wymienić [mam po 3 w karcie i routerze]?
  • Poziom 25  
    jasne ze pomoze, możesz też spróbowac ze zmianą polaryzacji
  • Poziom 11  
    A które konkretnie antenki i na jakie wymienić?
    Cytat:
    I nadal nikt tak naprawdę nie odpowiedział mi na pytanie, czy zamocowanie anten z większym dBi poprawi sytuację...

Jeśli sygnal ma -90db i aby zrobić -70 to antena musiałaby mieć 20db zysku, a takich pokojowych anten nie ma.
    Dlatego pisałem abyś umieścił router za jedną ścianą i zmierzył sygnał i w razie czego przeniósł router za jedną ścianę zamiast wstawiać paraboliczne anteny do pokoju.
  • Poziom 11  
    Czyli pozostaje mi tylko przeciągnąć kabel do pomieszczenia bliżej... do przedpokoju... i tam ustawić router.

Po wypłacie poproszę firmę od neta o pomoc.

Wielkie dzięki za wszystko.
  • Poziom 26  
    vinci napisał:
    przy routerze, co najmniej 20dB

Masz mózg?
    Widziałeś kiedykolwiek antenę dookólną 20dBi? Ja nigdy.
  • Poziom 25  
    dlaczego dokładasz słowa? czy ja napisałem dookólną? kolega zadał pytanie "czy zamocowanie anten z większym dBi poprawi sytuację"
  • Poziom 26  
    Ok, czy widziałeś kiedykolwiek antenę inną niż dookólną do zastosowania w domu? Bo ja nie. Chyba, że dajesz panele 20dBi w budynku, to pozdrawiam :lol: