Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki falownik dobrać-wentylator promieniowy

bynio204 17 Wrz 2010 08:54 3596 11
  • #1 17 Wrz 2010 08:54
    bynio204
    Poziom 10  

witam
    mam problem z doborem falownika do wentylatora promieniowego , chodzi o to iż,
    na silniku wentylatora producent podaje 0,37kw natomiast po zmierzeniu zwykłym watomierzem poboru wychodzi 1,1kw ,nie wiem czy zastosowanie falownika 0,37 nie bedzie błędem

Proszę poprawić pisownię postów. Pisać od wielkiej litery. Poprawić pisownię jednostek wielkości technicznych. [retrofood]

0 11
  • #2 17 Wrz 2010 09:22
    sledzik1984
    Poziom 13  

Zwróć uwagę na prąd znamionowy tego silnika... 4,2 A to bynajmniej w przeliczeniu nie wychodzi 400 Watt. Moim zdaniem ten parametr Kw (a nie kW!!) należy zupełnie olać.

Kup większy falownik

0
  • #3 17 Wrz 2010 09:26
    bynio204
    Poziom 10  

teraz tak patrzę ,naklejka z parametrami silnika znajduje sie na obudowie wentylatora nie na silniku wiec może sie nie zgadzać ,
    jeśli mówisz żeby kupić wiekszy falownik to jaki ? 1,5kw? nie wiem również jakiej firmy ,a jest tego sporo zależy mi głównie na regulacji obrotów więc wbudowany potencjometr byłby mile widziany

0
  • #4 17 Wrz 2010 09:30
    sledzik1984
    Poziom 13  

Ależ zgadza się. Z prawa ohma:

P = U * I
    P = 230V * 4,2A
    P = 966 W

Czyli wynik bardzo zbliżony do wyniku z watomierza. Moim zdaniem 1,5 kW falownik będzie ok. Troszkę zapasu w mocy nikomu jeszcze nie zaszkodziło ;)

0
  • #5 17 Wrz 2010 09:31
    fuutro
    Poziom 43  

Na pewno mocniejszy niż pobór jaki mogłeś zmierzyć, te 1,5kW powinno dać spokojnie radę.
    Policzyłeś moc pozorną pobieraną przez silnik a temu chyba dość daleko do czynnej na wale albo użytecznej. Te 0,37Kw ( :?: ) to prawdopodobnie moc jaką wentylator nadaje strumieniowi powietrza.

0
  • #7 17 Wrz 2010 10:12
    bynio204
    Poziom 10  

Pittt napisał:
    Popatrz tutaj. Może być znacznie taniej.

szczerze to myślałem nad takim rozwiązaniem ,ale boję się że uszkodzę silnik
    w sumie to gdzie nie zasięgalem opinii na ten temat to wszyscy od razu doradzali falownik ale koszt powala niestety

0
  • #8 17 Wrz 2010 21:46
    sledzik1984
    Poziom 13  

Dimmer (ściemniacz) może się nadać. Sam stosowałem wielokrotnie tego typu konstrukcje do regulacji obrotów wentylatorów (podczas pracy na wszelkiego rodzaju scenach). Generalnie jest tak, że są silniki które pracują poprawnie przy takim sterowaniu ale są też takie którym to sterowanie nie odpowiada (i tu już potrzebujesz falownika). Nie zagłębiałem się szczególnie w temat ale ponoć to czy silnikiem da się bezpiecznie sterować przy pomocy dimmera czy nie zależy od jego konstrukcji (generalnie - silniki asynchroniczne klatkowe są do sterowania dimmerem ok)

Aha. A jeśli idzie o uszkodzenie silnika - zrób tak.
    Zlutuj sobie jakiś dimmerek z kita AVT, podłącz go poprawnie do silnika. Z doświadczenia powiem Ci, że jeśli silnik wentylatora będzie w zakresie niskich obrotów buczał i grzał się - to nie nadaje się do tego typu sterowania. Oczywiście należy unikać minimalnych obrotów gdyż w momencie gdy przepływ prądu nie będzie w stanie wymusić obrotów wentylatora - silnik na 100% zostanie uszkodzony. Najlepiej jest w wypadku sterowania dimmerem nauczyć się następującej taktyki. Potencjometrem ustawiamy najpierw dość wysokie obroty po czym obniżamy je do niższego poziomu. Nigdy na odwrót.

1
  • #9 17 Wrz 2010 22:06
    bonanza
    Spec od Falowników

To jest silnik 1-fazowy z kondensatorem i zwykły falownik nie będzie dobrze z nim współpracował, a dedykowany do takich silników to cena x2.

0
  • #11 19 Wrz 2010 22:02
    andrzejek23
    Poziom 18  

A tak gwoli uzupełnienia tematu, falownik dobieramy do prądu silnika, a nie mocy.

0
  • #12 23 Kwi 2016 09:35
    Arbiter
    Poziom 13  

Silnik wentylatora promieniowego jest 1-fazowy, a falowniki są 3 fazowe. jak sobie z tym poradzić? Przy zastosowaniu sterownika tyrystorowego silnik buczy, sterowanie takie nie jest właściwe. Poszukuję więc falownika do zasilenia silnika 1F z kondensatorem - identyczny jak na zdjęciu

0