Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik charczy po odsłuchu na 3/4 głośności

17 Wrz 2010 10:48 2179 3
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie.
  Dzisiaj miałem dosyć dziwną sytuację. Sprawdzałem w car audio brzęczący boczek.

  Ustawiłem na 3/4 głośności na radiu. Gain na wzmacniaczu też na 3/4. To typowe ustawienia, gra to już tak tydzień, nawet minimalnie głośniej i jest ok. Wzmak (gówniany sony xplod - będę zmieniał) też mocowo jest dopasowany do głośników (Morel Dotech Ovation 6). Głośniki na fabrycznych zwrotnicach.

  Głośniki grały ze 30 minut i jak cofnąłem utwór (któryś kolejny raz) do początku, to głośniki zaczęły charczeć. Nie wiem czy był to tylko lewy kanał oraz nie wiem czy tylko tweeter czy tweeter+woofer (od razu wyłączyłem). Odłączyłem źródło (ipod), podłączyłem jeszcze raz i wszystko grało czysto. Podkręciłem nawet ciut głośniej i dalej grało czysto.

  Teraz mam pytanie - czy mogłem uszkodzić cewkę czy coś takiego ? Skąd ten charkot mógł pójść ? Moja teoria jest taka, że albo plik mp3 coś tam został źle odczytany i przesterowało, albo wzmacniacz gdzieś, coś zniekształcił. Raczej nie chce mi się wierzyć, że to w głośnikach tkwi problem.

  I najważniejsze. Czy fakt, że głośniki grają cały czas czysto, poza tym jednym incydentem, świadczy, że nic nie zostało uszkodzone ?

  Trochę schizuję bo to nowy sprzęt.

  Dzięki za info !
  P
 • Testo
 • Poziom 17  
  Powodami charczenia może być kilka powodów:
  1 Mogło dojść do chwilowego spadku napięcia do wzmacniacza co za tym idzie duże zniekształcenia.
  2 Możliwe jest zadziałanie jakiegoś zabezpieczenia w wzmacniaczu a po ponownym uruchomieniu się włączyło jeśli jest zabezpieczenie.
  3 Mógł ktoś uruchomić koło ciebie urządzenie które zakłóca prace sprzętu audio (nie tylko telefony komórkowe)
  4 Możesz mieć uszkodzony przewód od sygnału lub ipoda.
 • Testo
 • Poziom 10  
  Dziękuję, to mnie trochę uspokoiło. Czy sygnał, że głośniki grają tak jak grały jest wskaźnikiem, że raczej wszystko z nimi w porządku ? Tym się najbardziej w sumie przejmuję...

  Myślę, że to napięcie - auto było tylko na akumulatorze, bez pracy silnika...
 • Poziom 38  
  pete86 napisał:


  I najważniejsze. Czy fakt, że głośniki grają cały czas czysto, poza tym jednym incydentem, świadczy, że nic nie zostało uszkodzone ?  Nie ma takiej możliwości żeby głośnik zepsuty (nadpalony czy uszkodzony mechanicznie) grał raz dobrze a raz źle,jeśli coś mu się stanie jest to nie odwracalne,więc w twoim przypadku jest wszystko ok.