Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jest klimatyzacja zasilana energią słoneczną

lukasker 17 Wrz 2010 11:06 6464 13
  • Jest klimatyzacja zasilana energią słoneczną Podczas targów 2010 World Solar-Powered Air Conditioning Development Forum w Chinach, firma Shandong Vicot Air Conditioning Co. zaprezentowała prawdopodobnie jako pierwsza firma na świecie, klimatyzację zasilaną energią słoneczną. Nie dziwi, że technologia ta powstała w Chinach które są światowym potentatem w przemyśle wykorzystywania energii słonecznej, mającym 76% całego światowego rynku. Na razie nie są znane żadne szczegóły, cena ani dostępność. Rozwiązanie może być bardzo praktyczne, gdyż klimatyzacje zużywają do 60% energii dostarczanej do budynków. Kolejnym istotnym czynnikiem jest, że zapotrzebowanie na klimatyzacje jest największe kiedy słońce świeci najmocniej, czyli kiedy taka klimatyzacja miała być największa wydajność. Klimatyzacja Chińskiej firmy, posiada także baterie dzięki którym może działać przez 24h na dobę.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
  • #2 17 Wrz 2010 13:40
    piokrza
    Poziom 27  

Firma LG też ma wprowadzić taki klimatyzator. Panel słoneczny zasila jednak tylko wentylator chłodzący co daje oszczędność rzędu 10%. Sprężarka dalej zasilana jest z sieci...

• #3 17 Wrz 2010 14:17
    daavid117
    Poziom 42  

Jaka technologia? Nie rozumiem. Kolektor słoneczny podłączony do klimatyzacji i już mówimy o nowej technologii? Czyli jak podłączę sobie telefon pod ładowarkę z panelem słonecznym to też mogę to nazwać nową technologią?

• #4 17 Wrz 2010 15:20
    polczje
    Poziom 20  

Oryginal mowi: "first off the blocks worldwide to release a directly solar-powered air conditioning unit"
    Czyli bezposrednio energia sloneczna jest uzywana do napedzania tego klimatyzatora (bez zamiany w energie elektryczna a tej w mechaniczna do napedu kompresora).

PolczJe

• #5 17 Wrz 2010 15:26
    markovip
    Poziom 34  

Przeciętny klimatyzator o wydajności 12.000BUT (3000fg/h) ma moc 1100W, potrzeba by duuużej ilości ogniw słonecznych, aby go zasilić.

Jednak nie o to tutaj chodzi. Bo jakby któryś z szanownych przedmówców zamiast pisać bezsensownych postów, zajrzałby do źródła, to zobaczyłby, że nie ma tam żadnych ogniw słonecznych. Jest za to koncentrator słoneczny, który prawdopodobnie podgrzewa olej lub wodę, która porusza turbinę, a ta kompresor klimatyzatora. Tutaj sprawność jest kilkukrotnie większa, piszą, że nawet 80%.

http://www.newscom.com/cgi-bin/featured/prnthumbnew/20100916/CNTH011

• #6 17 Wrz 2010 18:57
    tomasga
    Poziom 12  

Na kampingu widziałem kiedyś taką lodówkę produkcji polskiej , zasilaną gazem z butli. Była wyłączona, ale poczytałem instrukcję. Uruchamiało się ją przez zapalenie płomyka w małej komorze spalania. Nie wiem co się dalej działo z ciepłem z płomyka. Może to coś takiego?

• #7 17 Wrz 2010 20:18
    PIEKNY1234
    Poziom 14  

A nie ma tam wzmianki o modułach Pelittera ? czy cos podobnego? nie znam angielskiego ale ktos może sie czegoś takiego doszuka.

• #8 17 Wrz 2010 21:33
    rysio68
    Poziom 14  

cytat:Chłodziarka to urządzenie (maszyna robocza), którego zadaniem jest obniżenie temperatury środowiska chłodzonego, kosztem doprowadzonej energii. W chłodziarkach absorpcyjnych energia dostarczana jest w postaci ciepła, natomiast w pozostałych (sprężarkowych, strumienicowych, termoelektrycznych) w postaci pracy. Chłodzonym czynnikiem może być powietrze, woda lub inny czynnik pośredniczący

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodziarka

• #9 18 Wrz 2010 02:52
    markovip
    Poziom 34  

@rysio68 - a co ma piernik do wiatraka?

@tomasga - tam najprawdopodobniej chodziło o pochłanianie ciepła, poprzez rozprężanie gazu. Płomień był pewnie po to, aby nie śmierdziało gazem.
    Choć i były modele który używały płomień do chłodzenia.

No ale zaraz, zaraz, OFFTOP się tu robi!

• #10 18 Wrz 2010 08:43
    marik_te
    Poziom 22  

@markovip płomień podgrzewał gaz który poprzez podgrzewanie przyczyniał się do pochłaniania energii z wnętrza chłodziarki. Sam się taką bawiłem i potrafiła zejść w okolice 0 stopni.
    Więc prawdopodobnie klimatyzacja będzie działała na tej samej zasadzie, jedynie sterowanie i wentylator będzie na prąd.

• #11 18 Wrz 2010 15:17
    markovip
    Poziom 34  

Czy Wy czytacie co ja piszę?

• #12 18 Wrz 2010 16:41
    rysio68
    Poziom 14  

markovip napisał:
    Czy Wy czytacie co ja piszę?

Tak, czytam. Z tym płonieniem i śmierdzeniem to dobre, do tej pory sie śmieje.
    Jak przejzysz stronę ktorą Ci podałem dowiesz się co ma piernik do wiatraka.

• #13 18 Wrz 2010 21:23
    REVISOR
    Poziom 25  

A pamiętacie chłodziarki absorpcyjne?? Tam "aby chłodzić trzeba było grzać" i elementem "napędowym" takiej chłodziarki było.... grzałka!!!

• #14 19 Wrz 2010 04:23
    markovip
    Poziom 34  

markovip napisał:

Choć i były modele który używały płomień do chłodzenia.