Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jest klimatyzacja zasilana energią słoneczną

lukasker 17 Wrz 2010 11:06 7208 13
 • Jest klimatyzacja zasilana energią słoneczną Podczas targów 2010 World Solar-Powered Air Conditioning Development Forum w Chinach, firma Shandong Vicot Air Conditioning Co. zaprezentowała prawdopodobnie jako pierwsza firma na świecie, klimatyzację zasilaną energią słoneczną. Nie dziwi, że technologia ta powstała w Chinach które są światowym potentatem w przemyśle wykorzystywania energii słonecznej, mającym 76% całego światowego rynku. Na razie nie są znane żadne szczegóły, cena ani dostępność. Rozwiązanie może być bardzo praktyczne, gdyż klimatyzacje zużywają do 60% energii dostarczanej do budynków. Kolejnym istotnym czynnikiem jest, że zapotrzebowanie na klimatyzacje jest największe kiedy słońce świeci najmocniej, czyli kiedy taka klimatyzacja miała być największa wydajność. Klimatyzacja Chińskiej firmy, posiada także baterie dzięki którym może działać przez 24h na dobę.

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  lukasker
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: programowanie, strony www, sprzęt komputerowy
  lukasker napisał 2900 postów o ocenie 143, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  piokrza
  Poziom 27  
  Firma LG też ma wprowadzić taki klimatyzator. Panel słoneczny zasila jednak tylko wentylator chłodzący co daje oszczędność rzędu 10%. Sprężarka dalej zasilana jest z sieci...
 • #3
  daavid117
  Poziom 42  
  Jaka technologia? Nie rozumiem. Kolektor słoneczny podłączony do klimatyzacji i już mówimy o nowej technologii? Czyli jak podłączę sobie telefon pod ładowarkę z panelem słonecznym to też mogę to nazwać nową technologią?
 • #4
  polczje
  Poziom 20  
  Oryginal mowi: "first off the blocks worldwide to release a directly solar-powered air conditioning unit"
  Czyli bezposrednio energia sloneczna jest uzywana do napedzania tego klimatyzatora (bez zamiany w energie elektryczna a tej w mechaniczna do napedu kompresora).

  PolczJe
 • #5
  markovip
  Poziom 34  
  Przeciętny klimatyzator o wydajności 12.000BUT (3000fg/h) ma moc 1100W, potrzeba by duuużej ilości ogniw słonecznych, aby go zasilić.

  Jednak nie o to tutaj chodzi. Bo jakby któryś z szanownych przedmówców zamiast pisać bezsensownych postów, zajrzałby do źródła, to zobaczyłby, że nie ma tam żadnych ogniw słonecznych. Jest za to koncentrator słoneczny, który prawdopodobnie podgrzewa olej lub wodę, która porusza turbinę, a ta kompresor klimatyzatora. Tutaj sprawność jest kilkukrotnie większa, piszą, że nawet 80%.

  http://www.newscom.com/cgi-bin/featured/prnthumbnew/20100916/CNTH011
 • #6
  tomasga
  Poziom 12  
  Na kampingu widziałem kiedyś taką lodówkę produkcji polskiej , zasilaną gazem z butli. Była wyłączona, ale poczytałem instrukcję. Uruchamiało się ją przez zapalenie płomyka w małej komorze spalania. Nie wiem co się dalej działo z ciepłem z płomyka. Może to coś takiego?
 • #7
  PIEKNY1234
  Poziom 14  
  A nie ma tam wzmianki o modułach Pelittera ? czy cos podobnego? nie znam angielskiego ale ktos może sie czegoś takiego doszuka.
 • #8
  rysio68
  Poziom 14  
  cytat:Chłodziarka to urządzenie (maszyna robocza), którego zadaniem jest obniżenie temperatury środowiska chłodzonego, kosztem doprowadzonej energii. W chłodziarkach absorpcyjnych energia dostarczana jest w postaci ciepła, natomiast w pozostałych (sprężarkowych, strumienicowych, termoelektrycznych) w postaci pracy. Chłodzonym czynnikiem może być powietrze, woda lub inny czynnik pośredniczący

  źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodziarka
 • #9
  markovip
  Poziom 34  
  @rysio68 - a co ma piernik do wiatraka?

  @tomasga - tam najprawdopodobniej chodziło o pochłanianie ciepła, poprzez rozprężanie gazu. Płomień był pewnie po to, aby nie śmierdziało gazem.
  Choć i były modele który używały płomień do chłodzenia.


  No ale zaraz, zaraz, OFFTOP się tu robi!
 • #10
  marik_te
  Poziom 22  
  @markovip płomień podgrzewał gaz który poprzez podgrzewanie przyczyniał się do pochłaniania energii z wnętrza chłodziarki. Sam się taką bawiłem i potrafiła zejść w okolice 0 stopni.
  Więc prawdopodobnie klimatyzacja będzie działała na tej samej zasadzie, jedynie sterowanie i wentylator będzie na prąd.
 • #11
  markovip
  Poziom 34  
  Czy Wy czytacie co ja piszę?
 • #12
  rysio68
  Poziom 14  
  markovip napisał:
  Czy Wy czytacie co ja piszę?


  Tak, czytam. Z tym płonieniem i śmierdzeniem to dobre, do tej pory sie śmieje.
  Jak przejzysz stronę ktorą Ci podałem dowiesz się co ma piernik do wiatraka.
 • #13
  REVISOR
  Poziom 25  
  A pamiętacie chłodziarki absorpcyjne?? Tam "aby chłodzić trzeba było grzać" i elementem "napędowym" takiej chłodziarki było.... grzałka!!!
 • #14
  markovip
  Poziom 34  
  markovip napisał:

  Choć i były modele który używały płomień do chłodzenia.