Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączniki schodowe + czujka ruchu JQ20

jz79 17 Wrz 2010 15:55 13170 10
  • #1 17 Wrz 2010 15:55
    jz79
    Poziom 11  

Może trywialne, ale nie mogę tego jakoś poskładać...

Mam przejście z domu do garażu, a w nim światło załączane dwoma wyłącznikami schodowymi. Na razie wisi żarówka z oprawką na przewodzie - zabudowuję jedną ze ścian i sufit. Docelowo mają być tam dwie żarówki 25W.

Chciałbym zainstalować na jednej ze ścian, tę którą zabudowuję, czujnik ruchu ORNO JQ-20.

Wymyśliłem sobie, że przeciągnę przewód od tej wiszącej żarówki (czyli z miejsca, gdzie mam prąd po włączeniu schodowych) do ściany i tam zamontuje w puszce ten czujnik ruchu i od tego miejsca poprowadzę dwa przewody do żarówek. Ale co dalej mam zrobić to nie wiem?

Jak podłączyć ten czujnik, skoro on ma takie same 3 zaciski jak wyłącznik podwójny lub schodowy (przynajmniej tylko 3 widzę na zdjęciu)?

Miałoby to działać tak, że jeśli wyłączniki schodowe podają prąd, to:
    - jeśli cz. r. mam ustawiony na ON - steruję światłem normalnie wyłącznikami schodowymi,
    - jeśli cz. r. mam ustawiony na OFF - nie działa światło mimo iż pstrykam wyłącznikami,
    - jeśli cz. r. mam ustawiony na PIR lub MIC - światło załącza się na ruch lub dźwięk.

Czy da się to zrobić z tym czujnikiem ruchu?

1 10
  • Deimic Smart Home
  • #2 17 Wrz 2010 18:50
    Arturo2005
    Poziom 33  

jz79 napisał:

Jak podłączyć ten czujnik, skoro on ma takie same 3 zaciski jak wyłącznik podwójny lub schodowy (przynajmniej tylko 3 widzę na zdjęciu)?

Miałoby to działać tak, że jeśli wyłączniki schodowe podają prąd, to:
    - jeśli cz. r. mam ustawiony na ON - steruję światłem normalnie wyłącznikami schodowymi,
    - jeśli cz. r. mam ustawiony na OFF - nie działa światło mimo iż pstrykam wyłącznikami,
    - jeśli cz. r. mam ustawiony na PIR lub MIC - światło załącza się na ruch lub dźwięk.

Czy da się to zrobić z tym czujnikiem ruchu?

Przecież ta czujka ma dwa zaciski i podłącza się ją szeregowo z żarówką.

0
  • #3 17 Wrz 2010 23:10
    jz79
    Poziom 11  

Zauważyłem.. Znalazłem schemat podłączenia podobnej czujki, LX2000, i było tam pokazane własnie podłączenie szeregowe.

Czy mogę z tym czujnikiem podłączyć żarówki równolegle, tak, żeby świeciły ~25W każda? Wyliczyłem, że szeregowo będą świecić ~6W każda i może to być za mało...

W instrukcji napisane jest, że żarówki powinny mieć min. 40W. Czy jestem przez to zmuszony do podłączenia szeregowego?

0
  • Deimic Smart Home
  • #4 18 Wrz 2010 10:05
    Arturo2005
    Poziom 33  

jz79 napisał:

Czy mogę z tym czujnikiem podłączyć żarówki równolegle, tak, żeby świeciły ~25W każda? Wyliczyłem, że szeregowo będą świecić ~6W każda i może to być za mało...

W instrukcji napisane jest, że żarówki powinny mieć min. 40W. Czy jestem przez to zmuszony do podłączenia szeregowego?

Kolego, przecież Ty nie masz zielonego pojęcia o tym co chcesz zrobić!

0
  • #5 19 Wrz 2010 09:03
    m fox
    Poziom 23  

jz79 napisał:
    Może trywialne, ale nie mogę tego jakoś poskładać...

Wymyśliłem sobie, że przeciągnę przewód od tej wiszącej żarówki (czyli z miejsca, gdzie mam prąd po włączeniu schodowych) do ściany i tam zamontuje w puszce ten czujnik ruchu i od tego miejsca poprowadzę dwa przewody do żarówek. Ale co dalej mam zrobić to nie wiem?

Prąd masz zawsze (nie zawsze płynie) Po załączeniu włącznika pokazuje się napięcie.

Czujnik włączasz szeregowo względem odbiornika,jeśli jest kilka odbiorników łączysz je między sobą równolegle.

0
  • #6 08 Sty 2012 10:40
    bobeke
    Poziom 15  

Witam,nie chciałem zaczynać nowego tematu a ten jest myślę dość podobny do mojego problemu.

Mianowicie chce na klatce schodowej wykonać oświetlenie żarówkami LED na stopniach. Plan mam taki ze będą załączane na dole i na górze czujnikami ruchu i po ustawionym czasie będą się wyłączać. Dodatkowo chciałbym by można było załączać je ręcznie. Znalazłem na stronach internetowych czujnik z opcją ręcznego sterowania ( Czujnik ruchu JQ-20L) . Pytanie moje czy ten rodzaj czujnika może załączać ten sam odbiornik ? Czy jest możliwe podłączenie w opisany sposób? - Jeśli nie to czy są odpowiednie do tego czujniki. ?

0
  • #7 08 Sty 2012 11:14
    m fox
    Poziom 23  

Przy podłączeniu czujek równolegle i zasileniu ich z jednej fazy jest to jak najbardziej wykonalne.
    Ponieważ te czujki działają na napięcie 230V, zasilacz do LED (domniemywam że ledy zasilane są na 12V) powinien być podłączony za czujką a nie przed nią.
    Inną kwestią jest minimalne obciążenie , sprawdź jakie posiada ten czujnik.
    Do Led zasilanych 230V proponował bym raczej czujnik GTV CR-4 LED.

www.elektro-hurt.bazarek.pl/opis/1788129/czuj...ow-i-swietlowek-energooszczednych-0-600w.html

Do Led zasilanych 12V typowy zestaw np.

www .soled.pl/index.php/produkty/czujnik-ruchu-schodowy.

0
  • #8 09 Sty 2012 14:22
    bobeke
    Poziom 15  

W zasadzie to chodzi mi o żarówki "halogenowe" LED. Skoro radzisz mi kolego inny model to skorzystam z porady i jeszcze pytanko. Czy podłączając tak jak jest narysowane na obrazku będzie działać? (żarówek będzie oczywiście więcej) . Jest to dla mnie ważne ponieważ jestem na etapie wykonanie tej instalacji a wcześniej nie miałem do czynienia z tego typem oświetlenia.

I czy nie będzie problemu gdy napięcie załączone z jednej czujki popłynie do wyjścia L0 drugiej czujki, która nie została załączona? ( z tego co się orientuje załączaniem steruje układ elektroniczny)

Wyłączniki schodowe + czujka ruchu JQ20

1
  • #9 09 Sty 2012 14:40
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Będzie działać, problemu z przekazanym napięciem z jednej czujki na LO drugiej nie będzie.

0
  • #10 09 Sty 2012 15:28
    m fox
    Poziom 23  

Takie podłączenie jest ok. Będzie działać.

0
  • #11 09 Sty 2012 16:08
    bobeke
    Poziom 15  

Ok, Bardzo dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

0